A koronavírus (COVID-19) fertőzés komoly légúti, fizikai és pszichológiai működészavart (diszfunkciót) okozhat az érintett betegeknél. Egyre nyilvánvalóbb, hogy a felépülés még mérsékelten súlyos megbetegedés esetén is hosszadalmas és körülményes. Emiatt egyre nagyobb hangsúlyt kap a betegségen átesettek visszavezetése a normál életritmusba, azaz a covid rehabilitáció. Már a kórházban megkezdődik, de a nagyobb része a kórház elhagyása utáni, otthoni időszakra marad. Mivel akár Te magad, akár a hozzátartozóid érintettek lehetnek, így érdemes ismerned a lehetőségeket.
A COVID-19 fertőzés elsődleges tünetei a láz, a köhögés, a nehézlégzés és az izomfájdalom (myalgia). Az enyhe esetekben a betegség „beéri ennyivel”. Néhány nap után a tünetek mérséklődnek és megszűnnek.
Súlyos esetben a tünetek gyors tempóban romolhatnak. A tüdő kétoldali érintettsége miatt a légzés „összeomlik”, akut légzési distressz szindróma (ARDS) alakul ki. A tüdő léghólyagokban fibrines váladék keletkezik, a tüdősejtek között is fibrin felszaporodás észlelhető (pulmonalis interstitialis fibrosis).
A vírus más szervek -például a szív, máj és vesék- különböző mértékű működészavarát is okozhatja. Ezek a változások hozzájárulnak az oxigénhiányhoz (hipoxémiához) és a kardiopulmonális és szervi funkciók károsodásához.
Mit jelent ez az „életben”?
A fertőzésen átesettekkel kapcsolatban a legkülönfélébb történetekkel találkozhatsz, bár a betegséglefolyás általában a következők egyike.
Van, akin a betegség enyhe tünetekkel „átszalad”. Alig erősebben egy sima náthánál és semmilyen maradandó következménnyel nem jár.
Másoknál a tünetek erősebbek. A láz napokra leveri őket, köhögnek, de tüdőgyulladás nem alakul ki. A tünetek elmúlása azonban nem jelenti a problémák végét, sőt… Régi erejük még hetek múlva sem tér vissza, változatos panaszok jelennek meg hol itt, hol ott. Minimális terhelés is kimerítő, érdemi munkát nem bírnak végezni. A normál aktivitásra csak több hónappal a fertőzés után tudnak visszaállni.
A legrosszabbul azok járnak, akik tüdőgyulladással kórházba kerülnek és még lélegeztetésre is szorulnak. Az intenzív osztályon, ágyhoz kötötten töltött néhány hét alatt a test izomzata leépül, az izomerő elveszik. Számos más funkció is károsodhat. Olyannyira, hogy a gépről lekerülés után hatalmas erőpróbát jelent még a segítség nélküli evés is. Hatalmas siker, amikor a betegágy egyik oldalától a másikig körbe tud sétálni. Egyik ismerősöm néhány hét intenzív osztályos ápolás után annyira legyengült, hogy a szó szoros értelmében újra kellett tanulnia járni. Több hónappal a hazakerülése után is a napja 80%-át ágyban tölti.
A covid nem viccel! Bár sokan simán átvészelik, de akit súlyosabb tünetek érintenek, azoknál a fertőzés előtti állapot csak lassan áll vissza, sőt egyes esetekben egyáltalán nem érhető el a teljes restitúció.
Covid rehabilitáció
A szakértők egyetértenek abban, hogy a covidon átesett betegek rehabilitációt igényelnek, hogy a betegség előtti állapotukat visszanyerjék.
A rehabilitációs kezeléseket enyhe és mérsékelt fertőzések esetén mielőbb el kell kezdeni, amint azt a tünetek lehetővé teszik. Súlyos és kritikus esetekben nyilvánvaló, hogy az életmentő intézkedések az elsődlegesek. Rehabilitációra akkor kerülhet sor, ha az állapot stabilizálódott.
Az egyik fontos előfeltétel, hogy a perifériás végoxigén telítettség (SpO2) 88% felett legyen (pulzoximéter készülékkel mérhető otthon is).
Ha nyugalomban is szívdobogás, izzadás, mellkasi szorítás és légszomj észlelhető, akkor a rehabilitációs program nem elkezdhető. A kezelőorvos feladata annak eldöntése, hogy mikor lehet elkezdeni a fokozatos rehabilitációs programot.
- A rehabilitációs programot a klinikai tünetek, az élettani paraméterek és képalkotók adatai, a társbetegségek, ellenjavallatok stb. figyelembe vételével kell meghatározni.
- A páciens számára „testreszabott”, az aerob állóképességének, izomerejének, egyensúly érzékelésének megfelelő és fokozatosan felépített rehabilitációs tervre van szükség.
- A légúti (pulmonalis) rehabilitáció rövid távú célja a nehézlégzés enyhítése, a szorongás és a depresszió enyhítése, míg a hosszú távú cél a beteg aktivitásának maximális visszanyerése.
- A cél a teljesítőképesség és életminőség javítása. A társadalomba való visszatérés megkönnyítése (például a munkaképesség visszaszerzése).
- A rehabilitáció megtervezése, kialakítása orvos, egészségügyi szakember feladata. A rehabilitációs szakember már a kórházi szakaszban segít. Szerepe a rehabilitációs gyakorlatok betanítása.
- A hazabocsátás után a kezeléseket folytatni kell. Ez azonban már a beteg és családtagjai feladata.
A rehabilitáció fő irányai
- Állóképesség visszanyerés. Ezek döntően aerob gyakorlatok, azaz séta, gyors tempójú séta, kocogás, kerékpározás, úszás stb. A fizikai rehabilitációt egészen alacsony intenzitással kell kezdeni. Heti 3-5 alkalommal, 20-30 perc szükséges. A teljesítőképesség javulás figyelembe bevételével fokozatosan emelni kell mind az intenzitást, mind az időtartamot.
- Erő visszaszerzés: a nagyobb izomcsoportok, így comb, felkarok és vállak, törzs izmainak erősítése. Az egyes izomcsoportok edzése során használj súlyzót. Egy adott mozdulatból 8-12 ismétlést végezz 1-3 sorozatot. Kis súllyal kell kezdeni, amely hetente 5-10% -kal növelhető. Az izomerő visszaszerzés izomstimulátor készülékkel gyorsítható, lásd korábbi cikkem.
- Egyensúly fejlesztés: Akinél egyensúlyzavar is kialakul, célzottan kell gyakorlatokat végezni az egyensúly-visszaszerzés érdekében. A gyakorlatokat gyógytornász tanítja meg. Végezhetők eszköz nélkül, de szükség lehet néhány eszköz beszerzésére is.
- Légzőtréning: ha légszomj, zihálás és nehézlégzés van, akkor a gyógytornász segít a légzést segítő testhelyezetek és a légzési ritmus helyes beállításában. továbbá a légzőizmokat erősítő gyakorlatok elsajátításában.
- Légutak tisztítása: covid-19 fertőzés után (különösen COPD-s betegek esetén) a légutakban jelentős mennyiségű, köhögést kiváltó váladék szaporodik fel. Ajánlott az oscilláló, pozitív légzésvégi nyomású kezelés elsajátítása és alkalmazása. Az Aerobika OPEP készülék például kiváló erre a célra.
AerobiKa OPEP
- vibráció és pozitiv légzésvégi nyomás
- légúti váladék kiürítés segítése
- napi kétszer 5-10 perc elég
- COPD, cystás fibrózis és elhúzódó tüdőgyulladás kiegészítő kezelésére
- itt vásárolható meg
A lábadozás alatt az újrafertőződés (pl. más kórokozóval) elkerülése érdekében a személyes kontakt kerülendő. Elsősorban videók, nyomtatott gyakorlat ismertetők segítségével vagy online konzultáció, oktatás útján kell a rehabilitációt irányítani, semmint személyes találkozókkal.
A rehabilitáció a covid fertőzés kezelésének elengedhetetlen része. Ha a kórházból hazaküldtek, azt jelenti, hogy a közvetlen életveszélyt elhárították, de még nem gyógyultál meg. A teljes gyógyuláshoz, a betegség előtti erőd visszatéréséhez még sokat kell tenni. Az orvosok és rehabilitációs szakemberek segítsége, irányítása mellett a gyakorlatokat, edzéseket neked kell elvégezni. Senki sem fogja helyetted megtenni!
Források
- Pulmonary rehabilitation for patients with coronavirus disease 2019 (COVID-19) Lu-Lu Yang, Ting Yang
- Physiotherapy management for COVID-19 in the acute hospital setting: clinical practice recommendations. Peter Thomas, Claire Baldwin, Bernie Bissett, Ianthe Boden, Rik Gosselink, Catherine L Granger, Carol Hodgson, Alice YM Jones, Michelle E Kho, Rachael Moses, George Ntoumenopoulos, Selina M Parry, Shane Patman, Lisa van der Lee
Kérdezz orvosszakértőnktől!