Attól, hogy a kezed vagy lábad hideg annak ellenére, hogy nem vagy hideg környezetben, a legtöbb esetben nincs ok aggodalomra. Általában ez a tested hőszabályozásának módja. Egyesek élénkebben reagálnak a külső hőmérséklet változására. Máskor azonban a hideg kéz-láb betegségre figyelmeztető jel lehet.
A testhőmérséklet szabályozása
A kéz-láb erei nagy szerepet játszanak a testhőmérsékleted szabályozásában.
Sok ér hálózza be őket, melyek melegben kitágulnak és nagy mennyiségű vér áramlik át rajtuk. Mivel felületük viszonylag nagy, gyorsan képesek leadni a hőt. A lábak, a fülek, az orr és a térd is hasonlóan működik, így ezek a testrészek hűlnek le a leggyorsabban. Ebben annak is szerepe van, hogy tested itt van a legkevesebb zsírszövet.
Hideg környezetben a szervezet az élet fenntartásához nélkülözhetetlen szervekbe csoportosítja a vér nagy részét, hogy azokat melegen tartsa és változatlan tápanyag-, illetve oxigénellátással biztosítsa megfelelő működésüket. Ennek eredményeképpen a kevésbé lényeges perifériás részeken, mint a végtagok bőrében, relatív vérszegénység alakul ki s okoz hűvösséget. Hideg környezetben tehát a jelenség normális!
Mikor probléma a hideg kéz és láb?
A hideg kéz és láb önmagában nem jelent problémát és nem függ össze a testalkattal, soványsággal-kövérséggel sem.
Kötőszöveti betegségben, mint a Marfan vagy a Ehler-Danlos szindróma, nagyobb valószínűséggel lesznek hideg és zsibbadó végtagjaid.
A tartósan hideg kezek, különösen ha a bőrszín megváltozásával együtt jelentkeznek idegkárosodásra, véráramlási problémákra, esetleg a kéz vagy az ujjak szöveti károsodására utalhat.
Extrém példa, de (különösen a bőr színváltozásával együtt) a fagyás figyelmeztető jele lehet.
A következő jelekre és tünetekre figyelj:
- hideg lábfejek vagy lábujjak,
- fehéres, kékes vagy vöröses elszíneződés a kézen,
- zsibbadás vagy bizsergés,
- viszkető ujjak,
- nyílt sebek vagy hólyagok,
- feszülő vagy megkeményedett bőr.
Abban az esetben, ha ezeket a tüneteket nemcsak hideg időben tapasztalod, hanem melegben is gyakran hidegek a kezeid, akkor érdemes orvoshoz fordulni, hogy kiderítsék az okokat.
Termékajánló: SaltDome sóterápiás készülék
A gyerekeid gyakran hozzák haza a betegségeket az oviból-suliból? Alakítsd át a lakásod sóbarlanggá és élvezd a sós levegő egészségmegőrző hatásait. A Saltdome ultrahangos sóterápiás készülékről olvasd el a vevői véleményeket is!
Lehetséges okok
Már mondtam, hogy a hideg kéz általában annak a jele, hogy a szervezet megpróbálja fenntartani a normál testhőmérsékletét. Ez a kéz-láb hűvössége és melegsége váltakozásával történik. A hideg kezet „eredményez” a hideg szobában vagy más hűvös környezetben való tartózkodás.
Az állandóan hideg kezek azonban betegség figyelmeztető jelei lehetnek. Szóba jöhet kötőszöveti betegség, keringési- vagy hormonzavar. A testi okok mellett a háttérben pszichés problémák is állhatnak, mivel a psziché hatással van a vérkeringésre. Az erek a stressz vagy a félelem hatására is összeszűkülnek, a kezed fázni kezd, noha a környezet hőmérséklete egyáltalán nem alacsony.
A hideg kéz és láb tünetet okozó betegségek, állapotok a következők lehetnek:
- vérszegénység,
- Buerger-kór: egy gyulladásos érbetegség, amely kis és közepes méretű artériákat és vénákat érinti. Előfordulása és újbóli megjelenése szorosan összefügg a dohányzással.
- cukorbetegség: a gyakori magas vércukorszint az artériák szűküléséhez, és a szövetek vérellátásának csökkentéséhez vezethet, ami hideg lábat okoz.
- alacsony vérnyomás, szívelégtelenség;
- pajzsmirigy-alulműködés: „alapból” fázósabb lehetsz, ugyanis a pajzsmirigy hormonok hiánya miatt a szervezet anyagcsere folyamatai lelassulnak, a vérnyomás, pulzusszám csökken, ami hideg kezeket, lábakat eredményez.
- pszichés okok: stressz, depresszió, félelem.
- fagyás,
- lupus: az immunrendszer rendellenes aktivitása jellemzi, ami változó klinikai tünetekhez vezet.
- idegkárosodás,
- Raynaud-kór: egy viszonylag gyakori, de többnyire fel nem ismert szindróma, amely az érgörcs következtében jellegzetes színváltozásokat okoz a lábujjakon. Ez hideg környezetnek való kitettség, érzelmi stressz, vagy egyéb fizikai vagy gyógyszeres kezelés után jelentkezhet. Az elsődleges és a másodlagos Raynaud-kór megkülönböztetése fontos, mivel a másodlagos Raynaud-kór ischémiás (vérellátási zavar miatti) és gangrénás (szövetelhalásos) szövődményeket produkálhat, míg az elsődleges Raynaud-kór általában jóindulatú állapot. Reumatológushoz való beutalás javasolt, hogy segítsen felmérni az esetleges alapbetegség fennállását és ezáltal irányítsa a jövőbeli terápiát.
- szkleroderma: egy ritka kötőszöveti betegség, amely bőrszklerózisban és változó szisztémás érintettségben nyilvánul meg.
Az állandó hideg kéz, hideg láb tünetével fordulj orvoshoz, hogy az okát vizsgálatokkal kiderítsék.
Kérdezz orvosszakértőnktől!