A neuromuszkuláris elektromos izomstimuláció (NMES) az izom állapotát befolyásoló terápia. A bőrön keresztül az izomra leadott enyhe elektromos impulzusok sorozatával stimulálja a mozgató idegvégződéseket, amelynek eredménye az izmok összehúzódása. A módszert a neurorehabilitációban is gyakran alkalmazzák a spaszticitás csökkentésére, amely fokozott izomtónussal és reflexekkel jár, gyakran stroke, gerincsérülés vagy cerebrális parézis következményeként. Figyelem! A NMES nem azonos a szelektív ingeráram (denervált) kezeléssel! Az NMES egyik kulcsfontosságú paramétere a stimulációs frekvencia, amely befolyásolja az izomreakciót és a spaszticitást. A cikkben klinikai szinten bizonyított adatokkal mutatom be, hogy a különböző frekvenciatartományok hogyan hatnak a spaszticitásra.

Frekvenciatartományok és spaszticitás csökkentése

Az NMES kezelési frekvenciái általában 1-100 Hz között mozognak, és három fő csoportba sorolhatók:

Alacsony frekvenciák (~1-10 Hz)

Az egyes izomrostok izolált összehúzódását váltják ki, ami finom rángások (twitch-ek) formájában észlelhető. Az impulzusok ritkák, ezért az izomrostok részlegesen ellazulhatnak az egyes összehúzódások között.

Egészséges izmon ez a tartomány hatékonyan segíti például a fájdalom miatti izommerevség oldódását. Gyakran alkalmazzák nagyon legyengült vagy sorvadt izmok stimulálására is. A magas izomtónussal rendelkező betegek esetében kevésbé hatékony a spaszticitás azonnali csökkentésére.

Közepes frekvenciák (~20-50 Hz)

Az impulzusok ebben a tartományban már olyan gyorsan követik egymást, hogy az izomrost nem tud ellazulni, az összehúzódások összeadódnak és folyamatos, tetániás jellegű összehúzódást váltanak ki.

Ez a tartomány egyensúlyban tartja a lassú és gyors izomrostok aktiválását, ezért gyakran alkalmazzák az NMES terápiában a spaszticitás csökkentésére és az izomerő javítására. A 20-50 Hz-es stimuláció hatékonyan csökkenti az izomtónust anélkül, hogy túlzott izomfáradást okozna.

Magas frekvenciák (>50-80+ Hz)

Erőteljes izomösszehúzódásokat eredményeznek, de gyors izomfáradást okoznak.

Bár egyes tanulmányok szerint az 50-100 Hz tartomány rövid távú spaszticitás-csökkentést eredményezhet, de a túl gyakori és hosszú alkalmazzás esetén az izomtónus inkább nőhet a visszacsapási reflex miatt.

Ezért a legtöbb spaszticitást csökkentő terápiás protokoll elkerüli ezt a frekvencia tartományt, elkerülje a nemkívánatos hatásokat.

Termékajánló

Termékajánló

Izomstimuláló készülék az izomproblémákban szenvedő betegek és sportolók számára ad segítséget.

Gyakorlati alkalmazás klinikusok és rehabilitációs szakemberek számára

Első teendő a megfelelő frekvencia kiválasztása. Általában az 20-50 Hz-es tartomány a leghatékonyabb a spaszticitás csökkentésére.

Reciprok gátlás alkalmazása, azaz a feszülő izom antagonistájának stimulálása segítheti a spasztikus izom ellazítását. Azaz nemcsak a spasztikus izom, hanem antagonistája is kezelendő!

Kezelési idő általában 15-30 perc naponta (azonos izmon). Az izomállapot nem vagy csekély mértékben javul egyetlen kezeléssel. Tartós, rendszeres alkalmazás szükséges. 2-3 hónap után érhető el az a szint, „ameddig el lehet jutni” stimuláció segítségével. Az izomstimuláció abbahagyása után az izomállapot gyorsan (hetek alatt) visszatér a kiindulási szintre. Gondolj bele: ha a sportoló abbahagyja az edzést, az izmai megváltoznak.

Kombináció más terápiákkal: Az NMES hatékonysága fokozható aktív mozgatással, funkcionális gyakorlatokkal kombinálva, továbbá kiegészítve a nyújtó, lazító mozdulatokkal, hengerezéssel, masszázzsal.

Betegoktatás és otthoni alkalmazás

Az izomspaszticitással küzdő beteg az izomstimulációt az otthona kényelmében, önmaga is teljes biztonsággal és hatékonyan tudja alkalamazni.

A megfelelő kezelőprogram, frekvencia és impulzus időtartam meghatározása azonban az őt segítő fizikoterapeuta feladata. A beteg és terapeuta együttműködése, néhány hetenkénti ismételt találkozó növeli az NMES sikerességét.

Az NMES hatékony eszköz lehet a spaszticitás csökkentésére, ha megfelelő frekvenciával és protokollal alkalmazzák.

Kérdezz orvosszakértőnktől!

Hozzászólásod késleltetve, a válasszal együtt jelenik majd meg az oldalon. Adataid védelme érdekében itt NE ADJ MEG személyes információkat –teljes nevet, címet, telefonszámot vagy egyéb érzékeny adatot!