
Izomstimuláció elméleti alapjai, nem csak sportolóknak
Az izomstimuláció során elektromos impulzusokat alkalmazunk az izmokra annak érdekében, hogy azok összehúzódjanak. Bár az izomingerlés mögött komoly fiziológiai alapok húzódnak meg, a lényege viszonylag egyszerűen megérthető. A cél az, hogy az izom ne csak akkor dolgozzon, amikor a központi idegrendszer (agy, gerincvelő) küldi az utasítást, hanem mesterséges úton is rá lehessen venni működésre.
Az izomstimuláció (más néven elektromos izomingerlés, EMS – az angol Electrical Muscle Stimulation rövidítése) egy olyan technológia, amelynek során elektromos impulzusokat alkalmazunk az izmokra annak érdekében, hogy azok összehúzódjanak. Bár az izomingerlés mögött komoly fiziológiai alapok húzódnak meg, a lényege viszonylag egyszerűen megérthető. A cél az, hogy az izom ne csak akkor dolgozzon, amikor a központi idegrendszer (agy, gerincvelő) küldi az utasítást, hanem mesterséges úton is rá lehessen venni működésre.
Ez a módszer nem új keletű. Már az 1960-as években alkalmazták az orosz élsportban, később pedig egyre nagyobb szerepet kapott a rehabilitációban, a sportteljesítmény növelésében, és az utóbbi időben az otthoni, személyes használatban is.
De mi történik valójában ilyenkor az izmokban? Milyen élettani válaszokat váltanak ki a különféle frekvenciák? És miért fontos, hogy pontosan értsd, hogyan működik?
Mit jelent az, hogy az izom összehúzódik?
Mielőtt az elektromos stimuláció részleteibe belemerülnénk, érdemes tisztázni, hogyan működnek az izmok.
Az emberi test izmai apró "szálakból", ún. izomrostokból állnak. Ezeket az idegrendszer vezérli: amikor az agy úgy dönt, hogy mozgatni szeretnénk egy testrészt, elektromos jelet küld az adott izomhoz, amely válaszként összehúzódik. Ez az összehúzódás hozza létre a mozgást.
Az izomstimuláció során ugyanezt a folyamatot „utánozza le” a készülék. Az elektródákon keresztül küldött elektromos impulzusok hatására az izom nem tesz különbséget: ugyanúgy reagál, mintha az agytól jött volna az utasítás. Ez a folyamat teljesen biztonságos, és ha megfelelően használják, rendkívül hatékony lehet különböző célokra.
Izomrost-típusok és működésük
A testünkben különféle típusú izomrostok találhatók.
Lassú összehúzódású rostok (I-es típus) – Ezek a rostok az izmok állóképességért felelősek. Hosszú ideig képesek alacsony intenzitással dolgozni, például járás, testtartás során. Sok oxigént használnak, és viszonylag lassan fáradnak el.
Gyors összehúzódású rostok (II-es típus) – Ezek a rostok akkor aktiválódnak az izomkötegben, amikor gyors, robbanékony erőre van szükség, például sprintelés vagy nehéz tárgy emelése során. Nagy erőt fejtenek ki rövid ideig, de hamar elfáradnak.
Az EMS egyik nagy előnye (és fő különbsége a hagyományos edzéshez képest), hogy a stimuláció során célzottan lehet aktiválni bizonyos izomrost-típusokat – attól függően, hogy milyen frekvenciát alkalmazunk. A frekvenciaválasztással a kívánt hatás pontosan "tervezhető".
A frekvencia szerepe az izomstimulációban
A stimuláció során alkalmazott elektromos impulzusok egyik legfontosabb jellemzője a frekvencia, amelyet hertzben (Hz) mérünk. A frekvencia azt határozza meg, hogy egy másodperc alatt hányszor érkezik inger az izomhoz.
Ez döntő jelentőségű, mert más-más frekvenciatartomány eltérő élettani hatással bír.
1–10 Hz: Regeneráció és keringésfokozás
Az alacsony frekvenciájú stimuláció elsősorban nem az izomerő növelését, hanem az izom regenerációját célozza. Ilyenkor az izmok enyhén és ritmusosan húzódnak össze, szinte masszázshoz hasonlítható érzést adva. Ez serkenti a vérkeringést, elősegíti a salakanyagok elszállítását és gyorsítja a gyógyulást.
Ezt a frekvenciatartományt gyakran alkalmazzák edzések utáni regenerációra, vagy krónikusan fáradt, túlerőltetett izmok kezelésére.
A mozgásszervi rehabilitációban is kiemelt szerepe van, különösen bénulás vagy immobilizáció esetén, amikor fontos az izom aktivitásának fenntartása.
10–20 Hz: Tartóizmok aktiválása
Ebben a tartományban már valamivel intenzívebb összehúzódás tapasztalható, de még mindig viszonylag lassú, kontrollált izommunkát vált ki. A tartóizmok (pl. mély hátizmok, hasizmok) stimulálása történik ilyenkor, ami különösen fontos lehet gerincbántalmak, gyenge tartás vagy ülőmunka esetén.
Ez a frekvencia különösen alkalmas gyógytornászi felügyelet melletti használatra (a tornagyakorlatok és a stimuláció kombinálására) is, hiszen segít a megfelelő testtartás visszanyerésében anélkül, hogy túlzott terhelést jelentene az ízületeknek.
20–50 Hz: Általános izomerősítés
Ez az a frekvenciatartomány, amelyet leggyakrabban alkalmaznak az izomstimulációs készülékek. A közepes frekvencia erőteljesebb és látványosabb izomösszehúzódásokat eredményez, amelyek már valódi „munkára” kényszerítik az izmot. Ebben a tartományban főképp a lassú rostok húzódnak össze, de részben a gyors rostok is bekapcsolódnak a munkába.
Ezzel a stimulációval az izmok erősítése a cél. Kiválóan alkalmas izomtónus növelésére, formálásra, vagy akár olyan esetekben is, amikor valaki mozgásszegény életmód után szeretné újra „felébreszteni” az izmait vagy tartós betegség után akarja visszanyerni az erejét.
50–100 Hz: Maximális erő kifejtése
A magas frekvencia nagyon intenzív izomösszehúzódásokat idéz elő. Ez már valóban „gyakorlatként” hat az izomra, és képes akár a maximális izomerőt is növelni.
Sportolók esetében kiváló kiegészítő lehet a súlyzós edzés mellett. Hasznos lehet fontos, de nehezen edzhető izomcsoportok fejlesztésére. Még gyakoribb, hogy egy sérülés után az érintett terület izmai visszaesnek, elmaradnak a nem sérült oldalhoz képest -stimulációval gyorsítható a mielőbbi "utolérés".
A magas frekvenciás stimulációt nem szabad túlzásba vinni! Ez a típusú stimuláció rendkívül megterhelő az izmok számára. Használata csak jól edzett, egészséges izomzaton ajánlott, rövid időtartamban, kezelés utá elegendő pihenőidőt kell biztosítani az izomnak.
A Henneman-elv
Az izomaktiválás neuromuszkuláris szabályozása az úgynevezett Henneman-elv (vagy Henneman size principle) szerint történik, amely kimondja, hogy az idegrendszer az izomrostokat méretük szerint toborozza: először a kisebb, lassú összehúzódású rostokat (I-es típus), majd ha nagyobb erőre van szükség, akkor a nagyobb, gyors rostokat (II-es típus) is aktiválja.
Ez egy finoman szabályozott, energiahatékony rendszer, amely természetes mozgás során mindig a legkisebb szükséges izommennyiséget mozgatja meg.
Ezzel szemben az izomstimuláció során – mivel az elektromos inger nem az idegrendszeren keresztül hat, hanem közvetlenül az izomra – a toborzás sorrendje szabályozható!
Magas frekvenciákkal akár külön a gyors rostok aktiválhatók!
Ez különösen hasznos szempont a tréning során, mert segít olyan izomrostokat is megdolgoztatni, amelyek egyébként a természetes mozgás során kevésbé aktiválódnának, viszont ez egyben fokozott fáradást is jelenthet, ezért körültekintő alkalmazást igényel.
Hogyan néz ki egy jól felépített EMS kezelés?
Egy hatékony izomstimulációs programnak több szakaszból kell állnia.
Az első a bemelegítés – ilyenkor alacsony frekvencián, enyhe intenzitással történik a stimuláció, amely fokozza a vérkeringést, előkészíti az izmot a terhelésre. Ezután következik a tényleges munkafázis, ahol a választott cél (pl. izomerősítés vagy tónusnövelés) szerint állítjuk be a frekvenciát és az impulzusok hosszát.
Végül a levezetés, ismét alacsonyabb frekvencián, a regenerációt elősegítendő.
Egy-egy kezelési ciklus általában 15–30 percet vesz igénybe. Fontos, hogy a kezelést mindig a test állapotához igazítsuk: kezdőként elegendő heti 2–3 alkalom, később ez fokozható akár napi rendszerességig is.
Elektrodák elhelyezése – a siker kulcsa
Az EMS készülékek hatékonyságának egyik kulcsa az elektródák pontos elhelyezése. Az egyik elektródát az izom hasának területére helyezd, ahol az izom leginkább kidomborodik. A másikat az izom eredéséhez közel, az izomrostok irányában.
Így érheted el, hogy az elektromos impulzus a lehető leghatékonyabban haladjon végig az izmon, természetes összehúzódást idézve elő.
Fontos, hogy az elektródák ne keresztezzék egymást, és ne helyezd őket az ízületek fölé, mert ez csökkentheti a hatékonyságot, sőt kellemetlen érzést is okozhat.
Élettani válasz – mi történik az izomban?
Amikor az elektromos impulzus eléri az izmot, a sejtmembránban ioncsere indul meg, ami kiváltja az összehúzódást. Ekkor az izomban lévő aktin és miozin fehérjék egymáson elmozdulnak, ami mechanikai összehúzódást eredményez.
Az energiafelhasználásért az ATP nevű molekula felelős. Ez az anyag termelődhet oxigén jelenlétében (aerob módon), vagy oxigén nélkül (anaerob módon).
A különböző típusú izomrostok más-más módon használják fel az energiát, és ez szintén befolyásolja, hogy milyen frekvencián működnek optimálisan.
Kinek ajánlott az EMS?
Az izomstimuláció széles körben alkalmazható. Kiváló lehet:
- Mozgáshiányos életmódot folytatóknak
- Irodai dolgozóknak, tartási problémák esetén
- Sportolóknak teljesítményfokozás céljából
- Rehabilitációban (pl. műtétek, sérülések után)
- Időseknek izomerő fenntartására
- Szülés utáni regenerációra
Fontos azonban, hogy az EMS nem csodaszer: az életmódot, a táplálkozást, a mozgást nem helyettesíti, de hatékonyan kiegészítheti. Különösen hasznos azoknak, akiknél a természetes mozgás valami miatt nem elérhető, akadályozott.
Az izomstimuláció egy korszerű, jól szabályozható módszer az izomfunkciók fejlesztésére, fenntartására vagy helyreállítására. A frekvencia megválasztása kulcsfontosságú – attól függően, milyen izomrostokat szeretnénk aktiválni, illetve milyen élettani hatást kívánunk elérni. Megfelelő használattal az EMS képes támogatni a mozgásszervi egészséget, javítani az életminőséget és növelni a fizikai teljesítményt.
Az EMS vagyis elektromos izomstimuláció módszerét már évtizedek óta alkalmazzák a sportolók felkészülésében…nos….NEM HAZÁNKBAN. Hogy miért van ez így? Határozott véleményem szerint ennek egyszerű az oka: a nyelvtudás hiánya. Mivel a magyarok többsége semmilyen idegen nyelvet nem ismer, így nem olvasnak nemzetközi szakirodalmat, nem tudnak tájékozódni a világtrendekről, „bennragadnak” a rögvalóban. A többség ma is […]
Az izomstimulátor készülékkel végzett kezelés az elektromos izomstimuláció (EMS=electric muscle stimulation). Az akaratlagosan mozgatható, úgynevezett harántcsíkolt izmok kezelésére alkalmas módszer, zsigerekre (belekre, belső szervekre) nem hat. Bármely izomra alkalmazhatod, ha az a testfelszínhez közel van és elektromos impulzust közvetlenül rá tudod leadni. A mélyebb rétegben levő izmokra emiatt kevésbé alkalmazható. Ebben a cikkben az alkalmazás […]
Az izomstimuláció az izmok kezelésének egy modern módszere. A felhasználás alapján általában két formát különíthetünk el. Az teljes test elektromos izomstimuláció (WB-EMS) és a neuromuszkuláris elektromos stimuláció (NMES) eszközök valójában teljesen ugyanazt az impulzust alkalmazzák, ám az alkalmazásuk módja és céljai lényegesen különböznek. Mindkét forma hatékony, ám érdemes ismerni az előnyöket és korlátokat egyaránt. WB-EMS […]
Az elektromos izomstimuláció (EMS) az izmok kezelésének módszere. Több formája is létezik, melyek esetén az alkalmazás módja eltérő és persze a hatás is. Most egyenként bemutatom ezeket a módszereket. Egy kis izomélettan Az izmok természetes körülmények között az agyból érkező elektromos impulzus hatására húzódnak össze. Az impulzus természetesen azt is közvetíti, hogy milyen erővel és […]
A teljesítmény javítása (a biohacking) minden sportoló álma. A teljesítmény fejlesztése, például felkészülés a hosszútávú futó, kerékpáros, triatlon, stb. versenyekre sok edzést igényel. A legtöbb amatőr sportolónak pont ebből van a legkevesebb. Munka, család, tanulás mellett, szabadidejében készül fel. Ebben a cikkben egy olyan módszert mutatok meg, amellyel „meghackelheted” az edzéshatékonyságot, sőt…edzésidőt nyerhetsz! Ez a […]
„Olvastam az elektromos stimulálásról és tanácsot szeretnék kérni. Testépítő vagyok és elsősorban izomtömeg növelés, illetve az izmok lazítása lenne a célom. Kérem segítségét az eszköz kiválasztásában.” Ezt a kérdést kaptam a napokban. Szerintem sokakat érdekelhet a válaszom, ezért aztán megosztom. Az izomstimulátor „hatótávolsága” A test mintegy 350 harántcsíkolt izmot tartalmaz, melyek több nagyobb csoportot alkotnak. […]
Az izomstimuláció (EMS) egy elektroterápiás eljárás, mely az izmok kezelésére alkalmazható. Az elektromos impulzus beállításától függően a hatása lehet vérkeringés javítás, izomerő visszaszerzés, izomtömeg növelés, sorvadás megállítás, merevség és görcsök oldása, stb. Nézzük az alapokat. Ha vizuális típus vagy, akkor nézd meg az erről készült filmem. Ha inkább olvasol, görgess lejjebb. Mi az izomstimuláció? […]
Az izomstimuláció nem az edzések helyett, hanem azok kiegészítéseként alkalmazandó módszer, melynek más a „haszna” a sportból élő profi és a tanulás vagy munka mellett edző amatőr számára. A felhasználási lehetőségek szerteágazók, így mindenki maga döntheti el, mire „veti be”! Egyben biztos lehetsz, hogy ha rendszeresen alkalmazod, akkor a kedvező hatásokat is észlelni fogod, éppen […]