
Izomstimuláció elméleti alapjai, nem csak sportolóknak
Az izomstimuláció során a készülék elektromos impulzust küld az izomnak, melynek hatására összehúzódik. Ennek minősége, ereje és hatása főképpen a stimuláció frekvenciájától, időtartamától és intenzitásától (áramerősség) függ. Írásomban az izomstimuláció hátterét próbálom elmagyarázni, hogy érthető legyen miért hatékony és miben tud segíteni. Szándékos (akaratlagos) izomösszehúzódás A harántcsíkolt izmaid akaratlagosan összehúzódásra tudod bírni. A folyamatot az […]
Az izomstimuláció során a készülék elektromos impulzust küld az izomnak, melynek hatására összehúzódik. Ennek minősége, ereje és hatása főképpen a stimuláció frekvenciájától, időtartamától és intenzitásától (áramerősség) függ. Írásomban az izomstimuláció hátterét próbálom elmagyarázni, hogy érthető legyen miért hatékony és miben tud segíteni.
Szándékos (akaratlagos) izomösszehúzódás
A harántcsíkolt izmaid akaratlagosan összehúzódásra tudod bírni. A folyamatot az agyad mozgató központjából érkező elektromos impulzus indítja el. Ez az izom „motoros pontjára” érkezik, azaz oda, ahol a mozgató ideg eléri az izomköteget.
Az agyból jövő jel csak a „trigger”, azaz a folyamat elindítója. Maga az izomösszehúzódás azonban egy bonyolult biokémiai folyamat, mely során az izomrost aktin, miosin és titin molekulái elmozdulnak egymáshoz képest és ez hozza létre az izom rövidülését és elernyedését. Ez energiaigényes folyamat, melyet adenozin-trifoszfát (ATP) biztosít. Ez aerob úton (oxigén jelenlétében) vagy anaerob (oxigénhiányos) folyamaton keresztül termelődik a sejtekben. Az energia előállítás alapanyagai a szénhidrátok és zsírok, ezek „elégetése” során keletkezik az ATP.
Termékajánló
Izomstimuláló készülék az izomproblémákban szenvedő betegek és sportolók számára ad segítséget.
Az elektródák elhelyezése
Az elektródák elhelyezése lényeges a hatékony izomstimuláció érdekében. Az izomstimulátor első kipróbálásakor tanácstalannak érezheted magad. De nem kell félned, teljes pontosság hiánya ellenére is használ a kezelés! Az elhelyezéssel kapcsolatos néhány alapelv megértése azonban fontos segítséget nyújt a stimuláció megfelelő használatához. Ha azonban tökéletességre törekszel, akkor vásárolj egy motorpont ceruzát. Ez segít az izom-mozgatóideg pontos találkozási helyének feltérképezésében. Ha ez megvan, akkor már semmi sem akadályozhat a tökéletes kezelésben.
Az egyik elektródát az izom leginkább kidudorodó részére tedd. Ezt aktív elektródának is nevezik, mivel általában egybeesik a motorponttal, ahol a mozgatóideg az izomba érkezik.
A másik, „inaktív” elektróda az izom törzsed felé eső végére kerüljön. Mindkét elektróda az izom húsos részén maradjon! Onnantól, ahol az izom ínban folytatódik, már nem találhatók idegvégződések. Feszítsd meg az izmot, amit kezelni akarsz és tapogasd végig! Állapítsd meg, hogy meddig „puha” és hol megy át ínba. Az elektródákat csak az izmon helyezd el.
A minőségi készülékekhez elektróda elhelyezést bemutató ábrákat mellékelnek. Ha ezt „utánzod”, akkor nagy gond nem lehet. De nyugodtan kísérletezz! Helyezd át az egyik elektródát jobbra-balra, fel-le pár mm-rel és figyeld a hatást. Hamarosan megtapasztalod, melyik a leghatékonyabb pont.
Elektróda pozíciók izomstimulációhoz
Az elektródapárt összekötő képzeletbeli vonalnak az izomrostok irányát kell követnie. Ez általában az izom húzási irányával párhuzamos.
Ha az elektródákat nem így helyezed fel, hanem keresztben, akkor az izom összerándul és görcsös fájdalmat érezhetsz. Ennek oka, hogy az elektródákból kilépő áram zárt kört képez az izmon és egyszerre több ideget is eltalál.
Igazodj az izomrostok irányához! Ha az áramkör megfelelően zár, az elektromos áram kisebb ellenállásba ütközik. Ez fontos az erős összehúzódás fenntartása érdekében, továbbá a komfortérzeted is javul.
A profi izomstimulátor használók általában az elviselhetőség határáig emelik az áramerősséget, egészen a fájdalomküszöbük alá. A fájdalmat a bőrön áthaladó feszültség váltja ki.
Először egy bemelegítő programot futtass, mert ezt követően magasabb áramerősséggel (intenzívebben kezelhetsz). A bemelegítés serkenti a véráramlást az izmokban, a több vér (folyadék) pedig csökkenti az ellenállást. Az alacsonyabb ellenállás mellett kisebb áramerősség is elegendő a hatáshoz. Ha kisebb a feszültség, akkor a fájdalomérzet is. Azaz bemelegítést követően az alacsonyabb szöveti ellenállás miatt magasabb intenzitást viselsz el és ezzel sokkal hatékonyabb az izomstimuláció!
Ha az izomstimuláció a fentiek figyelembevételével történik, akkor hamar megszereted és élvezheted az sportbeli előnyeit is.