Amikor fizikoterápiás kezelést kezdesz egy sérülés, gyulladás, fájdalom megszüntetés érdekében, meglepetéssel tapasztalhatod, hogy a panaszaid nemhogy enyhülnek, hanem még fokozódnak is. De miért fokozódik a fájdalom? Mit tegyél ilyenkor? Leállítsd a kezelést vagy folytasd? Erről írtam most.

 Nézd meg a témában készült videómat (kattints a lejátszás gombra) vagy olvasáshoz görgess lejjebb.

Gyorsan szögezzük le az elején. A betegségek kezelése hozzáértést igényel, ezt tanulja az orvos 6 évig az egyetemen, aztán még jópár évig gyakornokként.

Még az ő javaslatai sem mindig hozzák meg az eredményt, ha Te laikusként elkezdesz egy kezelést, akkor nagyobb az esélye annak, hogy valamit nem jól csinálsz. 

A hibákat elkerülheted, ha a panaszaid kezelését csak  kivizsgálást követően, az orvos által javasolt, a betegségnek megfelelő módszerrel kezded el.

Mit tegyek, ha a fájdalom fokozódik?

Ha így jártál el, akkor az első kezelések után fokozódó panaszok miatt általában nem kell megijedni. 

Ha a diagnózisnak megfelelő kezelést, megfelelő ideig és helyes módon alkalmazod, akkor annak következménye a gyógyulási folyamat megindulása.

Ez gyakran nem észrevétlenül történik! 

Olyan ez, mint amikor az álló hintát meglököd – mozogni kezd.  A kezelés által bejuttatott energiák hatására a betegséged „kilendül” az addigi álló, dermedt helyzetéből. 

Mitől fokozódik a fájdalom?

Egymás után indulnak a gyógyulást segítő folyamatok. Első lépésben többnyire a szövetek vérkeringése fokozódik. A gyorsabb véréramlás pedig „kimossa” a gyulladás miatt felszaporodott méreganyagokat vagy más néven toxinokat és „elviszi a hulladékra”. A toxinok vérbe kerülése váltja ki a fájdalmat.

Ezek a fájdalmak általában néhány kezelés után után megszűnnek (mert „elfogynak” a méreganyagok a beteg területen). Innentől a kezelések nem okoznak fájdalmat és a kedvező hatásai kezdenek előtűnni.

Ha tehát biztos vagy abban, hogy a panaszodnak megfelelő kezelést, megfelelő ideig és helyesen alkalmaztad, akkor a fájdalom fokozódása ne okozzon meglepetést. A jó kezeléssel ártani nem lehet, kezelj tovább nyugodtan. A fájdalmaid 2-3 nap után csökkenni fognak.

Ha azonban még a 4.-5. napon sem enyhülnek, akkor fordulj a kezelést irányító szakemberhez, beszéljétek meg a panaszaid, alighanem módosítani kell a kezelésen. 

Azon, hogy elsőre nincs meg az ideális módszer, kezelés, adagolás, nem kell csodálkozni! 

Ilyen az orvoslás. Az emberi test rendkívül komplex rendszer és az, hogy éppen Rád mi hat majd legjobban sokmindentől függ – nem látható 100% biztonsággal előre.

A gyógyító munka nem más, mint szisztematikusan, lépésről-lépésre haladva megtalálni azt a kezelést, ami a számodra leginkább megfelelő. Ebben lehetnek „kanyarok”, amik néha jobbra, balra lendítenek, néha visszafordulnak.

A kezelőorvosnak, terapeutának a jelekből „olvasni” kell. Akkor tudnak segíteni neked, ha a panaszaiddal, kérdéseiddel hozzájuk fordulsz. Ez persze bizalom kérdése. 

A fentiek alapján a jó kezelésnek hatása van a testedre és ennek első jele lehet, hogy a panaszaid fokozódnak. Ha ez csak átmeneti, akkor nincs teendő, csak folytasd a kezeléseket.   

Sok olyan eset van azonban, amikor a panaszok fokozódását a rosszul megválasztott kezelés, a túlkezelés vagy a helytelen alkalmazás váltja ki. 

Rosszul megválasztott kezelés

Minden orvosi eszköznek megvan a felhasználási területe. Vannak állapotok, amire jó és van, amire meg nem. Ugyanúgy, ahogy a villa nem alkalmas a leves megevésére vagy a kanál nem jó a pulykasült feldarabolására.

Általában a tájékozatlanság, a tudáshiány okozza a kezelés rossz megválasztását. 

Például a szomszédod lábfájását csökkentette a melegterápia és most ezért Te is alkalmazni kezded magadon. 

Igenám, de a szomszédodnak a régi reumás panasza lobbant fel és a melegterápia, az ízületi szalagok ellazítása megfelelő kezelés rá. 

Neked viszont kifordult a bokád, bevérzett és ez okozza a fájdalmat. No erre a meleg nem jó, sőt… fokozza a vérzést, növekszik a duzzanat és a panaszaid is erősödnek.

Ami az egyiknek jó, nem biztos, hogy a másiknak is!

Ez elkerülhető, ha nem kezdesz önkezelésbe tájékozatlanul! Otthoni kezelést kizárólag akkor kezdj, ha a panaszaid kivizsgálták és hozzáértő személy javasolta a módszert, megismertette veled azt is, hogyan kell alkalmaznod az adott panaszra.

Túlkezelés

Egy másik jellegzetes hiba a túlkezelés. A túlzások egyébként is ritkán hasznosnak. A fizikoterápiás kezelések többségében biztosan nem.

A készülékek által beadott energia hatására hatására megindulnak a gyógyulási folyamatok (sejt energiatermelése vagy a regenerációhoz szükséges fehérjék, anyagok termelése, stb.).

Ha egy kezelést túl rövid ideig alkalmazol, nincs ideje hatni. Ha pedig túl sokat, akkor leállíthatja ezeket a folyamatokat, sőt kárt okozhat.

Gondolj például a napozásra. Ha több órára kifekszel a napra, akkor megég a bőröd. Ha 5 percre, akkor fel sem melegít. Jó hatása többnyire a 20-30 perces napfürdőnek van (persze az optimális időt sok minden befolyásolhatja).

Ha például lágylézer kezelést csinálsz és azt gondolod, hogy a javasolt 5 perces kezelési idő helyett 30 percig tartod a lézersugarat egy helyen, mert van időd és úgyis megy a kedvenc sorozatod, akkor hibázol. Ez a tipikus túlkezelés.

A túl nagy mennyiségű energia (a napégéshez hasonlóan) leállítja a sejtműködést – sok ideig kezeltél, de hatása nulla vagy inkább ártott.

A túlkezelés elkerülési módja: hallgass a hozzáértőkre és annyi ideig alkalmazd a kezelést, amennyit javasoltak. A több nem mindig jobb!

Helytelen kezelés

A fájdalom fokozódhat akkor is, ha egy kezelést rosszul hajtasz végre. Például a terápiás ultrahangot folyamatosan, lassan mozgatni kell a kezelt terület felett. Ha egyetlen pontra irányítod mozdulatlanul, akkor -bár az előírt időt és intenzitást betartod- az ultrahang energiája egyetlen pontban sűrűsödik össze, ami akár károsíthatja a szöveteket.

Hogyan kerüld el? 

Ennél mi sem egyszerűbb! Amihez nem értesz, azt ne csináld tudatlanul!

Tájékozódj! Kérd kezelőorvosod, fizikoterapeutád, de mindenképpen hozzáértő tanácsát arról, hogyan kell helyes módon kezelni. 

És aztán tartsd be!

Blogom írásaiból, filmjeimből is segítséget kaphatsz ahhoz, hogy egy-egy kezelés kapcsán miket kell figyelembe venned és mi biztosítja a kockázatmentes alkalmazást. 

Mindezt annak érdekében, hogy ne a panaszok fokozódását, hanem a kedvező hatásokat tapasztald meg. 

Kérdezz orvosszakértőnktől!

Hozzászólásod késleltetve, a válasszal együtt jelenik majd meg az oldalon. Adataid védelme érdekében itt NE ADJ MEG személyes információkat –teljes nevet, címet, telefonszámot vagy egyéb érzékeny adatot!