A női vizelet inkontinencia (vizelet akaratlan elcsepegése) hátterében gyakran a hólyagsüllyedés vagy a méhsüllyedés áll. A hólyag vagy méh kimozdul a helyéről, lejjebb ereszkedik és ránehezedik a medencefenéki izmokra. Ez állandó kellemetlen érzést okozhat, fájdalmas lehet a nemi élet és zavar keletkezik a vizelet és széklettartási funkcióban. A kezelése sokkal nehezebb, mint a „sima” inkontinenciáé.
Egy kis anatómia
A méh (orvosi nevén uterus) és a húgyhólyag (vesica urinaria) a kismedencében helyezkedik el. A hólyag elöl és alul. Mögötte a hüvely, felette a méh. A hüvely mögött pedig a végbél és a végbélnyílás.
A hólyagot és a méhet felülről a hashártya borítja és egyben rögzíti a kismedencébe. Ezen felül a méhet szalagok rögzítik a medence-, illetve a keresztcsonthoz. Úgy képzeld el, ahogy a csillárt a mennyezethez rögzíti egy drót vagy szalag.
A méh a hüvely „tetején ül”, a méhszáj és méhnyak egy picit bedomborodik a hüvely felső részébe. Maga a hüvely rugalmas, de nem merev, így az alátámasztásban kis mértékben vesz rész.
A medencefenéki izmok kb. 10-15cm-rel a méh alatt találhatók. Egy zárólemezt alkotnak a medencecsont alján, így nem engedik, hogy fölülről a hasi szervek, köztük a méh és a húgyhólyag lefelé „kicsússzon”.
Medencefenéki izmok egyes részei gyűrűszerűen körbeveszik a végbélnyílást és a húgycsövet. Ezek a záróizmok biztosítják a vizelet és széklettartást.

Hólyagsüllyedés és méhsüllyedés
Méhsüllyedés (prolapsus uteri) akkor keletkezik, ha a felfüggesztő szalagok kinyúlnak, elveszítik a tartásukat. A hosszabb szalagok miatt a méh lejjebb ereszkedik a kismedencében.
Ennek következtében először a méhszáj és méhnyak felülről benyomódik a hüvelybe.
Hólyagsüllyedés (prolapsus vesicae urinariae) esetén a hólyag hátsó része lesüllyed és bedomborodik a hüvelybe.
Mi okozza?
Főképp a kismedencei izmok és a támasztószövetek gyengüléséből következik, melynek okai lehetnek:
- Terhesség, nehéz vajúdás és szülés közben bekövetkező szalag és medencefenéki izom sérülés.
- Elhízottaknál gyakoribb, mert a zsír nemcsak a bőr alatt halmozódik fel. A hasi szervek között (a mesenteriumban) is vastag zsírréteg keletkezik, ami „súlyként” nehezedik a belekre és belső szervekre, mintegy lehúzza őket a helyükről.
- Alacsonyabb ösztrogénszint a menopauza után
- Krónikus székrekedés vagy megerőltetés bélmozgásokkal
- Krónikus köhögés vagy hörghurut
- Ismételt nehéz emelés
- A helyzetet rontja és akár önmagában is okozhatja a testmozgás hiánya, illetve az ülőmunka miatti kedvezőtlen testhelyzet. Ezek a medencefenéki izmok meggyengülését és megnyúlását okozzák, ami csökkenti az alátámasztó erőt.
Tünetek
Enyhe esetekben a hólyag vagy a méh süllyedése nem okoz semmilyen tünetet. Később az alábbiakat észlelheted (többnyire nem mindet egyszerre):
- Kellemetlen érzet a hüvelyben, a medencében, az alhasban, az ágyékban vagy a deréktájon. Gyakran húzó jellegű fájdalom, mely nemi aktus vagy menstruáció alatt fokozódik.
- „Nehezéket” vagy nyomást érzékelsz, úgy érzed, hogy valami „ki akar esni a hüvelyedből”.
- Önvizsgálat vagy akár tisztálkodás során érzed, hogy „valami” dudorodik a hüvelyedben.
- Súlyos esetben a hüvelyből „kibuggyan” a nyálkahártya vagy maga a méhszáj. Ez kiszáradhat, kidörzsölődik, viszket vagy apró sebek keletkeznek rajta, amelyek akár vérezhetnek.
- A vizeleted elcsepeg. Emelés, köhögés vagy tüsszentés esetén erősebben.
- Gyakori vizelési inger kínoz.
- Ismétlődnek a húgyúti fertőzések, mert a hólyagod nem tud teljesen kiürülni.
- Zavar keletkezik a székletürítésben.
- Fájdalmassá válik a nemi érintkezés. Szex közben akaratlanul vizeletszivárgást észlelsz. Esetleg képtelenné válsz az orgazmusra.
Diagnózis
Önvizsgálattal magad is érezheted, hogy a hüvelyed megrövidült, „valami” elölről vagy felülről benyomja. A hólyagsüllyedés esetén a hüvely alsó és középső szakaszán, elölről tapintható, látható a benyomuló hólyag. Méhsüllyedés esetén a hüvely felső része felől, lefelé irányban ereszkedik le a méhszáj és méhnyak, ami tapintható.
Legtöbbször rutin vizsgálatkor vagy szűrés során végzett hüvelytükrözéskor (kolposzkópia) észleli a nőgyógyászod.
Képalkotó eljárásokkal, így ultrahanggal vagy MRI (mágneses rezonancia) vizsgálattal igazolható, de többnyire nem szükséges, hiszen egyértelmű.
Kezelés
A méh és hólyagsüllyedés kezelése kettős.
Egyrészt a medencefenéki izmok visszaerősítésével az „alátámasztást” igyekeznek javítani. Mivel az izom erősítése időigényes, a hatás 2-3 hónap alatt alakul ki (napi kezelés mellett), így a korszerű eszközök segítségével a kezeléseket az otthonodban, neked kell végezni. Ezért nem kell naponta a rendelőbe „bumlizni”.
Súlyos esetben nőgyógyászati plasztikai műtéttel oldják meg a méh vagy hólyag feljebb „húzását”. Sebészi lézerrel vágásmentesen érik el a hüvely rugalmas rostjainak erősödését és az alátámasztás javulását. Az invazív, azaz laparoszkópos vagy hasi műtétekkel a méhre „szalagot varrnak” és a másik végét a csípőcsonthoz vagy más képlethez rögzítik, ezzel húzzák vissza a helyére.
A medencefenéki izmok erősítésére többféle módszer van.
hüvelysúlyok
a hüvelybe helyezett különféle formájú orvosi tárgyak (kúp, kocka, golyó, stb.) megtartása is erősíti a medencefenéki izmokat. A kicsúszás megakadályozása érdekében megfeszíted és ezzel edzed a medencefenéki izmokat. A megfelelő méretű kelléket az orvos írja fel.
speciális pesszárium
a hüvely felső részébe felhelyezett gyűrű alakú, rugalmas eszköz (bár ezt is pesszáriumnak hívják, de különbözik a terheség megelőzéshez használttól!). A pesszárium segíti a méh és a hólyag megtámasztását és megakadályozhatja, hogy a hüvelybe ereszkedjenek. A pesszáriumot kiveheted, tisztíthatod és kis gyakorlás után egyszerűen visszahelyezheted.
intimtorna (gáttorna)
olyan tornagyakorlatok, mely során akaratlagosan kell megfeszítened a medencefenéki izmaidat. A hatás hónapokig tartó “edzés” mellet várható. Naponta 2-3x 30 perc gyakorlatozás az optimális. Az intimtorna a legolcsóbb és legegyszerűbb mód, de a leglassabb és legkisebb eredményt adó is.
biofeedback
olyan berendezés, amely a hüvelybe vagy a végbélnyílásba helyezett érzékelőszondával segíti az intimtornát. Az izom megfeszítését a készülék érzékeli és visszajelez. Például számmal vagy fénnyel jelzi az összehúzódás erejét. Maga a biofeedback készülék nem kezel, hanem segítséget nyújt ahhoz, hogy a gyakorlat leghatékonyabb végrehajtását megtanuld. Biofeedback segítségével az intimtornánál hatékonyabban és gyorsabban érsz el eredményt.
FES, azaz funkcionális elektrostimuláció
a medencefenéki záróizmok edzését helyetted egy készülék végzi. A hüvelyedbe vagy a végbélnyílásodba helyezett elektródán keresztül közvetlenül a medencefenéki izmokat kezeli. Az izmok a stimuláció hatására összehúzódnak-elernydnek, ami az edzéshez hasonló hatású az izomra. A stimulációs kezelés lényegesen hatékonyabb az akaratlagosan végzett intimtornánál, így gyorsabban ad eredményt. De még így is 8-10 hét kezelés kell. Ezután fenntartó kezelésre térhetsz át (heti 1-2 kezelés), hogy a hatás tartósan megmaradjon. (Ha teljesen leállsz a kezelésekkel, idővel az izmok ismét meggyengülnek és a probléma visszatérhet).
biofeedback + FES (funkcionális stimuláció)
a legkorszerűbb és leghatékonyabb, egyben a legdrágább kezelő készülék kombinálja a biofeedback és a funkcionális stimulációs kezeléseket. A hüvelyedbe vagy végbélnyílásba helyezett szonda érzékeli, amikor akaratlagosan megfeszíted az izmokat. Ekkor a stimulátor “rásegít”, azaz hatékonyabbá teszi az izomösszehúzódást. A kombinált biofeedback + stimulátor készülék az inkontinencia kezelés leghatékonyabb házilagos módja.
Garantált-e a stimuláció hatása?
Enyhe esetben igen, míg közepes és súlyos esetben nem!
Az teljesen biztos, hogy a megfelelő tartamú, intenzitású sitmuláció hatására a medencefenéki izmok erősödnek. Ez a hatás az enyhe méhsüllyedés, hólyagsüllyedés esetén önmagában megoldást jelenthet.
A közepes és súlyos esetekben, ha a méh vagy hólyag már a hüvelybemenetnél tapintható vagy akár kiboltosul, akkor a stimuláció csak némi javulást eredményez. Ez valószínűleg nem lesz elég a teljes panaszmentességedhez.
Ez azért van, mert a méh helyben maradását főképp a felülről rögzítő szalagok biztosítják és nem a 10-15 cm-rel alatta levő medencefenéki izmok. Ahogy a csillárt sem a padló tartja, hanem a mennyezetről függő zsinór.
Ha a méh vagy hólyag teljesen leereszkedett, akkor a stimuláció önmagában nem segít. A földre lecsüngő csillárt nem karókkal támasztod alá, hogy visszaemelkedjen a helyére, hanem a függesztőzsinórt rövidíted. Ugyanígy a súlyosan lesüllyedt méhet sem lentről tuszkolod vissza a helyére. Ilyenkor már csak sebészi módszerrel (legyen az lézeres, laparoszkópos vagy hasi műtét), a felfüggesztő szalagok „plasztikájával” oldható meg a probléma.
Ha a méhsüllyedést vagy hólyagsüllyedést időben felfedezik, akkor a stimulációval teljes tünetmentességet érhetsz el. Az elért kedvező állapot rendszeres testmozgás, torna, testsúly csökkentés és az ülő életmód feladása segítségével tartható fenn.
Kérdezz orvosszakértőnktől!