A PeroBravo egy sokoldalú stimulátor 20 különböző programmal, melyet a beteg az orvos jelenléte nélkül, az otthon használhatsz. A készülék legfőbb alkalmazási területe a különböző súlyosságú perifériás bénulás kezelése. Speciális lábszenzora révén alkalmas a peroneus-bénulás és következményes járászavar (lógó lábfej) kezelésére.

Miért kell elektromos kezelés bénulás esetén?

A perifériás bénulást az úgynevezett „alsó motoneuron”, azaz a gerincvelőtől az izomhoz futó mozgató ideg sérülése, működési zavara okozza. Különböző okokból keletkezhet és különböző mértékű lehet.

Az idegszál működéshiánya miatt az agyi impulzus nem jut el az érintett izmokhoz, így nincs izomösszehúzódás és nem jöhet létre a mozdulat sem.

A mozgató idegét elveszített izmot az orvosi gyakorlatban „denervált izom”-nak nevezik.

Az idegi kapcsolat megszakadása (denerváció) után az izom három szakaszon megy keresztül:

  1. az akaratlagos mozgatási funkció azonnali elvesztése
  2. az izomtömeg gyors csökkenése (izomsorvadás) és az izom struktúráinak (szarkomer)elvesztése, valamint
  3. az izomrostok degenerációja, mely során az izomrostok helyét kötőszövet és zsír foglalja el. Ez végleges állapot.

A rendszeresen végzett elektroterápia lassítja vagy teljesen megakadályozza az atrófia folyamatát, így az izom működőképessége megtartható addig, amíg az ideg regenerációja megtörténik.

Az ideg gyógyulása, regenerációja nagyon lassú folyamat. Általában 0.1-0.2mm-t regenerálódik az idegszál, a legoptimálisabb esetben sem többet 1 mm-nél. Egy deréktáji idegsérülés esetén a lábujjakig akár 60-80cm is lehet az ideg hossza. Azaz mire ismét „eléri az izmot”, azaz a regeneráció befejeződik, évek is eltelhetnek.

Az izom nem bír ki ennyit az ideg nélkül. Összehúzódások nélkül az izom másfél-két éven belül elkorcsosul, kötőszövet veszi át az izomszövet helyét és hiába regenerálódik az ideg, az izom már működésképtelen és megmarad a bénulás.

Ezért a bénulás hosszú gyógyulása alatt a legfontosabb, hogy az izom működőképes állapotát fenntartsd annak ellenére, hogy akár 1-2 évig semmi eredménye, „értelme” nem látszik. Erre való a PeroBravo.

Perifériás bénulás speciális impulzust igényel

Az ideg regenerálódásig meg kell előznöd az izomatrófiát. Az ismételt stimulációs impulzusok emellett gyorsítják az idegregenerációt is.

A bénult izom kezelése eltérő lehet attól függően, hogy a denerváció milyen mértékű. A PeroBravo minden forma esetén alkalmazható.

Míg az egészséges izom rövid tartamú négyszögimpulzusokkal késztethető összehúzódásra, addig a denervált izom erre nem reagál. Ilyenkor hosszú, akár 600-800 millisec tartamú, lassan felfutó háromszög impulzussal lehet kezelni az izmot. Részlegesen denervált izomra háromszög vagy trapéz alakú impulzusok alkalmazhatók.

Az összehúzódásokat hosszan emelkedésű impulzusokkal váltják ki. Az ilyen kiváltja a bénult izom aktiválását, de ugyanakkor megakadályozza a környező egészséges izmok összehúzódását.

Részleges denerváció, illetve a terápia sikeres előrehaladásával az impulzusok egyre rövidíthetők (600-400-200sec), majd a háromszög helyett trapéz alkalmazható. Mindig csak annyi módosítás szükséges, hogy a részlegesen denervált izom továbbra is reagáljon az ingerre.

Az optimális kezelési paraméterek egyénileg meghatározhatók. A készülék támogatja az intenzitás/időtartam görbe felvételét.

Peroneus bénulás

Az egyik leggyakoribb perifériás bénulás (parézis) a peroneus (szárkapocs) ideg bénulás.

A peroneus bénulás kezelés első szakaszaiban a fentebb említett módon háromszög, majd trapéz impulzusokat kell használni. Ha az idegszál ismét eléri az izmot, akkor az izom készen áll a négyszög alakú impulzusok fogadására. Így megkezdheted az izomerősítést.

Ezen az ábrán megmutatom, hogy melyik izomról van szó! A peroneus bénulás a sípcsont külső-elülső oldalán levő izmokat (főképp a musculus tibialis anterior) érinti. Ezek az izmok a lábfej emelését, azaz boka szintjén történő hajlítást biztosítják. Ha nem működnek, akkor a lábfejed, a lábujjakat nem tudod felfelé emelni (dorsalflexiós mozdulat). Járás során a lábfej „lógása” akadályozza a lépést. A mozgásod jellegzetesen kacsázó, billegő lesz.

Az elektróda pozíció meghatározásához tapints végig a sípcsontod élét (piros vonallal jelöltem). Az első elektródát a térdkalácsod alatt 5-8 cm-rel tedd az izom fölé. Az elektróda belső fele érinti a sípcsont élét, és attól kifelé helyezkedik el. Ehhez csatlakoztasd a kábel negatív pólusát.

A másik elektródát lejjebb helyezd el az izmon. Kb. a sípcsont közepe magasságában, esetleg kissé alatta. Ehhez csatlakoztasd a pozitív pólust.

elektróda felhelyezési pontok peroneus paresis esetére

Ha öntapadó elektróda helyett gumi elektródát és szivacsot használsz. Ezen a képen ez utóbbi látható, vizes szivacs tokban és rugalmas pánttal helyére rögzítve. .

perobravo készülék használata pero

A következő szakasz a járás újratanítása. Erre a PeroBravo speciális kiegészítőjét, a lábfejszenzort alkalmazd. Arra való, hogy érzékelje amikor a sarkad eléri a talajt. Ez aktiválja a készüléket, mely a peroneus izomra rásegítő impulzust ad le, ami segíti a lábfej emelését.

Mivel egy mozdulat újratanulásához az agynak mintegy 10000 ismétlésre van szüksége, így ez a fázis is kitartó kezelést-edzést igényel.

Arcidegbénulás (Bell-féle paresis)

Szintén gyakori perifériás bénulás (parézis) az arcideget érinti. Ezt a bénulást Bell-féle bénulásnak is nevezik. Következménye, hogy az arc mimikai izmai nem működnek (nem tudod a homlokod ráncolni, a szemed becsukni, a szád sarka „lefittyen” és kifolyik a nyálad, stb). MIvel csak egyoldali, így az arcod aszimmetrikussá válik. Az ép oldal izmai maguk felé húzzák a beteg oldalt.

A kezelés itt is attól függ, hogy milyen mértékben károsodott az idegszál. Teljes károsodás esetén háromszög impulzussal indul a kezelés, majd ahogy javul az állapot, úgy lehet egyre rövidebb impulzust alkalmazni, majd áttérni a trapéz impulzusokra, végül a négyszöghullámokra kerülhet a sor. Teljes bénulás esetén akár egy évet is meghaladhatja az az idő, mire az egészségeshez közeli helyzet visszaáll. A 100%-os javuláshoz (azaz a tünetek nyomtalan eltűnéséhez) kivételes szerencse kell. Többnyire valamilyen mértékű eltérés visszamarad.

Ehhez a kezeléshez szükséged lesz kis átmérőjű (25-30mm), kerek öntapadó elektródára (itt kaphatsz ilyet). Az arcodon ugyanis kicsi a hely, így a nagyméretű elektródák egyszerűen nem férnek el és nem tudsz elég precízen kezelni.

arcideg bénulás, Bell-féle bénulás elektromos kezelési pontjai
Az arcideg bénulás (Bell-féle parézis) kezelése során az arcideg számos ponton kezelni kell. Kisméretű (kb.25mm), kerek elektródát használj. A negatív pólust mindig a fültő közelébe ragaszd fel. A pozitív pólus helyét változtani kell. Kezdd a homlokon, majd amikor lejárt a kezelési idő, helyezd át az elektródát és kezelj ott is. Nem minden esetben kell az összes bemutatott ponton kezelni – kérj útmutatást a fizikoterapeutádtól!

PeroBravo – rehabilitáció egyetlen készülékben

A PeroBravo készülékkel olyan terápiás lehetőség áll a rendelkezésedre, amely perifériás bénulás minden súlyossági fokára biztosít megoldást.

Termékajánló: PeroBravo készülék

Termékajánló: PeroBravo készülék

Ez a perifériás bénulás kezelésére specializált elektroterápiás készülék. Háromszög, trapéz, négyszöghullámú impulzusokat biztosít. Normál és ETS (biofeedback által triggerelt) stimuláció. Beépített idő/intenzitás (i/t) görbe meghatározás. Járás újratanulást segítő funkció.

A súlyos bénulás kezdeti kezelésére az 1-6, 17, 18 programok, a már javuló parézisre a 7-11, 19, 20 programok valók.

Speciális diagnosztikus program (PRG 12) lehetővé teszi az intenzitás/időtartam görbe meghatárázását. Ez arra való,  hogy a számodra legmegfelelőbb kezelési paraméterek pontosan meghatározhatók legyenek.

A lábfejszenzort a 13-16 programokkal használhatod, ezek segítik a járás szinkronizált újratanítást peroneus bénulás esetén.

A készüléket nemcsak denervált izmok kezelésére használhatod. A 10,19,20-as programok az ép beidegződésű izmok rehabilitációjához vagy fájdalom kezelésre is alkalmazhatók.

A programok felépítése

A készülék programjait úgy hozták létre, hogy azok a súlyos perifériás idegsérüléstől a teljes gyógyult állapotig „elkísérjék” a beteget. Ezt követik le a programok 1-től 10-ig, ahol az 1-es a teljes idegsérülésre, míg a 10-es az egészséges mozgatóidegű izom kezelésére való.

Teljes idegsérülés esetén az 1-es programmal kell kezdeni. A mozgatóidegét teljesen elveszített izom ugyanis csak nagyon hosszú, csaknem 1 másodperc hosszú impulzussal hozható összehúzódásba. Az impulzusnak ráadásul lassan, fokozatosan kell „felfutnia”. Ezért a felszálló ág tartama (százalékosan) megadható. Kezdetben az impulzus tartamának 90%-át a felszálló ág teszi ki. A teljes bénulásból a regeneráció akár évekig tarthat, így kezdetben az 1-es programot 90%-10% aránnyal kell használni, majd az eredményeket ellenőrizve, fokozatosan rövidíteni lehet a felszálló ág tartamát.

Idővel ellenőrizni kell, hogy a rövidebb impulzustartamú 2-es program képes-e megfelelő összehúzódást kiváltani. Ha igen, akkor át kell térni a 2-esre, majd a 3-asra. Lépésről-lépésre kell előrehaladni, akár a teljes gyógyulásig.

A fentiekből következik, hogy mivel nem mindenkinél teljes az idegsérülés, hanem valamilyen fokban részleges. Részleges sérülés esetén azonban nem az 1-es program lesz a jó. Ez túl hosszú impulzus és a félig sérült ideg kellemetlen „áramütésként” jelzi. Meg kell keresni, hogy melyik az az a program, amely jó összehúzódást okoz, de nem kellemetlen.

Erre két módszer van. Az egyik, hogy sorban kipróbálod a programokat (nyugi! ártani nem lehet egyikkel sem, legfeljebb érzed, hogy nem ez a jó). Így néhány percnyi próbálkozás után megtalálható a megfelelő. A másik módszert maga a készülék biztosítja. Mégpedig a fizikoterapeuták számára. Ez pedig a 12-es program, amely 24 lépesben segít meghatározni a legmegfelelőbb impulzus/időtartamot. Ezt többnyire rendelői szakemberek szokták elvégezni. Ha nem kapsz segítséget fizikoterapeutától, akkor az első módszerrel ugyanazt az eredményt fogod kapni.

Egyéni programok létrehozása

A készülék biztosítja, hogy a 19. és 20. programhelyre az egyéni kezelési igényed szerinti programot hozz lérte, mely akár 5 különböző fázisból állhat.

A PeroBravo-t ezáltal optimalizálhatod egy sor állapot kezelésére is:

Izomstimuláció

  • A véráramlás, vérkeringés javítása
  • Az izom spaszticitás (merevség) oldása
  • Izomerősítés
    • Az izomban fellépő kiegyensúlyozatlanságok elkerülése
    • Az izomrostok aktiválása
    • Izomfáradtság
    • A sorvadó izmok erősítése
    • Az izmok regenerációja
  • A mobilitás megőrzése és kiterjesztése

Idegstimuláció (fájdalomterápia)

  • endorfin termelés serkentése
  • általános fájdalomcsillapítás és fájdalomterápia, többek között a következőkre:
    • Ízületi gyulladás
    • Hátfájdalom
      • krónikus hátfájás
      • Nyaki gerincfájdalom
      • Háti gerincfájdalom
      • Ágyéki gerincfájdalom
    • Keringési problémák
    • Idegfájdalom
    • Izomfájdalom
    • Fantomfájdalom
    • Csonttörés utáni fájdalmak
    • Medencefenéki fájdalom

Kérdezz orvosszakértőnktől!

Hozzászólásod késleltetve, a válasszal együtt jelenik majd meg az oldalon. Adataid védelme érdekében itt NE ADJ MEG személyes információkat –teljes nevet, címet, telefonszámot vagy egyéb érzékeny adatot!