medimarket logo

Telefon +36-53/200108

Kategóriák
medimarket logo

Telefon +36-53/200108

  • Kategóriák
    • Akciók
    • Összes termék
    • Betegség kezelés
    • Fitnesz
    • Készülékek kezelési cél szerint
    • Szépségápolás
    • Rendelői felszerelés
    • Tartozékok és kiegészítők
    • Tünetek A-Z
    • Állatgyógyászat
    • Újracsomagolt termék
    • Végkiárusítás
  • Élethosszig blog
    • Betegség és tünetei
    • Edzés és sérülések
    • Életmód
    • GyIK
    • Készülék és eszköz
    • Rehabilitáció
    • Terápia és kezelés
  • Fórum
  • Info
  1. Élethosszig blog
  1. Élethosszig blog
Vissza
Széklet inkontinencia és kezelése

Széklet inkontinencia és kezelése

A széklet inkontinencia a széklet tartásának zavara vagy képtelensége, ami a széklet akaratlan szivárgását okozza a végbélből. Nyugaton „bél inkontinenciának” is nevezik. A súlyossága egyénenként eltérő, így a néhány csepp elcsorgásától a kontroll teljes elvesztéséig terjed. Bármi legyen is az oka, a széklet inkontinencia igen kínos lehet. Sokan szégyellik és nem fordulnak orvoshoz, pedig kezeléssel az esetek többsége javítható

2020.09.30 14:29 Dr. Zátrok Zsolt
Dr. Zátrok Zsolt

A széklet inkontinencia a széklet tartásának zavara vagy képtelensége, ami a széklet akaratlan szivárgását okozza a végbélből. Nyugaton „bél inkontinenciának” is nevezik. A súlyossága egyénenként eltérő, így a néhány csepp elcsorgásától a kontroll teljes elvesztéséig terjed. Bármi legyen is az oka, a széklet inkontinencia igen kínos lehet. Sokan szégyellik és nem fordulnak orvoshoz, pedig kezeléssel az esetek többsége javítható.

Tünetek

Az átmeneti széklet inkontinencia előfordulhat egy „alkalmi” hasmenés során, amikor olyan parancsolóan jön az inger, hogy nem érsz el a wc-ig.

Valódi széklet inkontinenciáról a krónikus, visszatérő állapot esetén beszélünk.

Két formája van:

  • Passzív inkontinencia: nincs székelési inger, a széklet mégis „nyomot hagy” az alsóneműn vagy spontán ürül. A végbélzáró izomzat meggyengülése vagy beidegzési zavara okozhat ilyet.
  • Késztetéses inkontinencia: A beteg nem tudja megállítani a székletürítést, amely olyan hirtelen jelentkezik, hogy nem éri el időben a WC-t.

A széklet inkontinencia szorongást, depressziót okozhat. Az érintett szégyelli elmondani az orvosának. Többféle kezelés is van, amellyel az állapot javítható vagy akár teljesen megszüntethető. Ha évekig vársz, hanyagolod, akkor csökkented a gyógyulás esélyét. Minél előbb alkalmazni kezded el, annál jobb az esély a megszüntetésre.

A széklet inkontinencia okai

  • Izomkárosodás. A végbélnyílás (anus) felett lévő izomgyűrűk (záróizmok) sérülése, károsodása előfordulhat szülés közben, különösen gátmetszés során. Az anális szexuális érintkezés során is sérülhetnek az izmok, például túlzott méretű segédeszköz használatakor.
  • Idegkárosodás. A végbél tele van érzékelő idegvégződésekkel, melyek a széklet belet feszítő hatását érzékelik és elindítják a székelési érzést. Maga a végbélzáró izom is idegi szabályozás alatt áll. Egyrészt akarattól függetlenül is zárva tartja a nyílást, másrészt akaratlagosan képesek vagyunk megnyitni. Akár az érző, akár a mozgató idegszál sérül, széklet inkontinencia lehet az eredmény.  Az idegkárosodás gyakori oka a szülés, a gerincvelő sérülése, agyvérzés de prosztata műtét kapcsán is sérülhet. A cukorbetegség, a sclerosis multiplex az idegek károsodását okozhatja, melynek következménye az inkontinencia lehet.
  • Székrekedés. A bélmozgások lelassulása miatt a széklet hosszú időt tölt a bélcsatornában és a benne levő nedvességet a bélbolyhok szinte teljesen kiszívják. Így a széklet száraz és kemény, nagy tömeget képez és feltorlódik a nyílás előtt. A székrekedésben szenvedő nagy erőkifejtéssel, préseléssel, kínlódva székel, a végbélzáró izmok megnyúlnak és lassan legyengülnek. Ez vezet a széklet szivárgáshoz. A krónikus székrekedés idegkárosodást is okozhat, amely súlyosbítja a helyzetet.
  • Hasmenés. A szilárd székletet könnyebb visszatartani a végbélben, mint a laza székletet, ezért a hasmenés (többnyire átmeneti) széklet inkontinenciát okozhat vagy súlyosbítja a meglevőt.
  • Aranyér. A végbél megduzzadt, kitágult vénái (aranyerek) megakadályozzák, hogy a végbélnyílás teljesen bezáruljon. Így aztán a széklet elcsepeghet.
  • Hegesedés. Normális esetben a végbél jelentős tágulásra képes, hogy befogadja a székletet. Sugárkezelés, gyulladásos bélbetegség a végbél hegesedését okozza, bélfal merevvé válik, nem képes a szükséges mértékben tágulni, így többlet mintegy kipréselődik.
  • Műtéti sérülés. Az aranyér műtétek, végbél és kismedencei műtétek során izom- és idegkárosodást okozhatnak.
  • Prolapsus (végbél előesés). A végbél nyálkahártya előreesése során a végbélnyílásban megjelenik a nyálkahártya, esetleg maga az egészen kifordult végbél. Székrekedés vagy székletürítés alatti erős préselés, esetleg krónikus aranyeres problémák és végbél-polipok is közrejátszhatnak a létrejöttében.
  • Rectokele. A végbélsérv a hátsó hüvelyfal hüvelybe boltosulásakor alakul ki. Veleszületett kötőszöveti gyengeség vagy nem megfelelően ellátott hüvelyi szülési sérülés kapcsán alakul ki.

Kezelési lehetőségek

A széklet inkontinencia bármely életkorban előfordulhat, de gyakoribb 65 év feletti felnőtteknél. Nőknél gyakoribb, mivel a szülés komplikációja lehet. A legújabb kutatások azt is kimutatták, hogy a menopauza miatt hormonpótló terápiát kapó nőknél gyakrabban fordul elő széklet inkontinencia.

A széklet inkontinencia kezelése több szempontból is fontos.

Egyrészt a széklettartási képesség elvesztésével járó méltóságvesztés szégyenérzetet, szorongást és depressziót okozhat. Gyakori, hogy az érintett úgy próbálja „elrejteni a problémát”, hogy elkerülni az érintkezést másokkal, bezárkózik.

Másrészt a végbélnyílás körüli bőr finom és érzékeny, a széklet felmaródást, fájdalmat és viszketést okoz.

A kezelés irányítása képzett szakembert igényel, aki megmondja, hogy melyik módszereket és hogyan használj. De maguk a kezelések ma már otthon is elvégezhetők, ezért már nem kell(ene) naponta a rendelőbe járni.

Megelőzés

A megelőzés több esetben lehetséges. A következők segíthetnek:

  • A székrekedés csökkentése – növeld a fizikai aktivitást (sétálj, kocogj, tornázz rendszeresen), fogyassz több zöldséget és gyümölcsöt, magas rosttartalmú ételt és igyál sok folyadékot.
  • A bélfertőzés által okozott hasmenés okát kezelni kell.
  • Kerüld az erőlködést székelés során – a megerőltetés lassan legyengítheti a végbél záróizmaid vagy akár károsíthatja az idegeket.

A széklet inkontinencia kezelés egyik célja, hogy megtanuld, hogyan erősítsd meg a medencefenéki izmaid, hogy érzékeld, ha időszerű a széklet kiürítésére, illetve képessé válj a záróizmok összehúzására.

intimtorna

naponta végzendő „torna”, mely során akaratlagosan kell megfeszítened a végbélzáró izmot. A hatása hónapokig tartó “edzés” esetén várható. Bár ez a széklet inkontinencia házilagos kezelésének legolcsóbb és legegyszerűbb módja, de a leglassabb is. Az izomstimulációval jelentősen rövidebb idő alatt érhetsz el eredményt.

Elektroterápia és biofeedback

biofeedback

olyan berendezés, amely a végbélnyílásba helyezett érzékelőszondával segíti az intimtornát.

Az érzékelés két módon történhet.

  • Az izom elektromos aktivitásának (EMG) érzékelésével. Amikor akaratlagoan próbálod megszorítani a záróizmokat, akkor az izmokhoz az agytól futó jelet észleli a kászülék, bármily gyenge is.
  • A záróizmok által kifejtett nyomás (pressure) detektálásával. Ebben az esetben a záróizom által kifejetett szorítóerőt (valójában nyomást) érzékeli a készülék.

A lényeg mindkét, hogy az izom megfeszítését a készülék érzékeli és visszajelez. Például számmal vagy fénnyel jelzi az összehúzódás intenzitását. Maga a biofeedback készülék nem kezel, hanem segítséget nyújt ahhoz, hogy a gyakorlat leghatékonyabb végrehajtását megtanuld. Biofeedback segítségével az intimtornánál hatékonyabban és gyorsabban érsz el eredményt.

FES, azaz funkcionális elektrostimuláció

a medencefenéki záróizmok edzését ebben az esetben egy készülék segíti, mely a végbélnyílásba helyezett elektródán keresztül közvetlenül a medencefenéki izmokat kezeli. Passzív módszer, azaz anélkül kezel, hogy te bármit is tennél.

Izomstimulációval az izmok gyengesége és az izmok túlzott aktivitása egyaránt kezelhető – persze más program kell az erősítéshez és más a lazításhoz. Az izomstimuláció akkor is segít, ha az inkontinenciát a záróizomhoz futó mozgató ideg sérülése vagy más problémája okozza, így akaratlagos tornát nem is tudod végezni.

A módszer további előnye a záróizmokhoz futó idegek “tanítása”. A hiperaktív záróizom esetén a stimuláció hatására az izom ellazul és „megtanulja” a relaxált állapotot.

A stimulátor készülék egyszerűen használható és az intimitást igénylő kezelést otthon, az orvos jelenléte nélkül is biztonságosan elvégezheted.

A stimuláció jelentősen gyorsabban ad eredményt, mint az intimtorna. Rendszeres, napi kezeléssel az izmok megerősödnek/ellazulnak és a széklet tartás-ürítés ismét kontrollálhatóvá válik. Az első eredmények már 2-3 hét után tapasztalhatók, de a kezelést 8-10 hétig kell folytatni. Az ekkorra elért eredményt fenntartó kezeléssel, például rendszeres intimtornával vagy heti 1-2 stimulációval kell megtartani. (Ha teljesen leállsz a kezelésekkel, idővel a probléma visszatérhet).

ETS készülék

a legkorszerűbb és leghatékonyabb inkontinencia kezelő készülék az ETS, azaz biofeedback által kiváltott izomstimulációs kezelés.

A végbélnyílásba helyezett szonda érzékeli, amikor akaratlagosan megfeszíted az izmokat. Egy előre beállított „szorítási” erőnél a készülék „rásegít”, azaz a szondán keresztül leadott stimulációs impulzussal erősíti a záróizmot. Ez hatékonyabbá teszi az izomösszehúzódást.

Az ETS, azaz kombinált biofeedback + stimulátor készülék az inkontinencia kezelés leghatékonyabb módját biztosítja.

Inkontinencia kezelő készülékek

Inkontinencia kezelő készülékek

A széklet és vizelet inkontinencia formák kezelése több módszerrel történhet. Az izomstimuláció az egyik leghatékonyabb közülük. 2-3 hétnyi kezelés után érezhető a kedvező hatás és a kitartó kezelés az esetek többségében teljesen megszünteti, de legalább jelentősen csökkenti a tüneteket.

Kattints ide és válassz készülékeinkből! →
Vizelet inkontinencia és kezelése
2019.01.20 14:37 Dr. Zátrok Zsolt
Vizelet inkontinencia és kezelése

Hazánkban többszázezer ember küzd vizelettartási nehézséggel. A legtöbb betegtájékoztató oldal betétet, pelenkázást, gyógyszereket és műtéteket javasol „megoldásként”, pedig ezektől semmilyen vagy legfeljebb minimális javulás várható. Jobb eredményt ad a medencefenéki izmok erősítése vagy ellazításuk újratanítása. A különféle intimtorna gyakorlatok fél-egy év alatt hatásosak lehetnek (már ha naponta 40-50 percet gyakorolsz). Az elektromos inkontinencia stimulátorokkal ennél jelentősen gyorsabb a folyamat. A kedvező hatást már 2-3 hét kezelés után érzékelni lehet. Három hónap alatt a stressz, késztetéses és kevert inkontinencia szinte minden esetben teljesen megszüntethető vagy legalább jelentősen javítható. 

Inkontinencia stimulációs kezelése a gyakorlatban
2019.01.16 01:12 Dr. Zátrok Zsolt
Inkontinencia stimulációs kezelése a gyakorlatban

Az inkontinencia kezelés egyik leghatékonyabb módja az izomstimuláció. Az izomstimulátor készülék általában egy nagyon egyszerű eszköz, melynek alkalmazása sem bonyolult – már ha egyszer elmondják rendesen a teendőket. Ebben az írásban erre próbálok vállalkozni.

Méhsüllyedés és kezelése
2020.10.11 13:06 Dr. Zátrok Zsolt
Méhsüllyedés és kezelése

A női vizelet inkontinencia (vizelet akaratlan elcsepegése) hátterében gyakran a hólyagsüllyedés vagy a méhsüllyedés áll. A hólyag vagy méh kimozdul a helyéről, lejjebb ereszkedik és ránehezedik a medencefenéki izmokra. Ez állandó kellemetlen érzést okozhat, fájdalmas lehet a nemi élet és zavar keletkezik a vizelet és széklettartási funkcióban. A kezelése sokkal nehezebb, mint a „sima” inkontinenciáé. 

Intimtorna – így erősítsd meg a medencefenéki izmaid
2025.02.26 11:15 Dr. Zátrok Zsolt
Intimtorna – így erősítsd meg a medencefenéki izmaid

Az intimtorna, más néven medencefenék torna, olyan speciális gyakorlatrendszer, amit a medencefenék izmainak erősítésére, rugalmasságuk megőrzésére fejlesztettek ki. Ezek az izmok tartják a kismedencei szerveket (húgyhólyag, méh, végbél) a megfelelő helyzetben, és fontos szerepük van a vizelet- és székletürítés, valamint a szexuális funkciók során is. Amikor ezek az izmok gyengülnek vagy sérülnek, különféle problémák jelentkezhetnek, […]

Biofeedback – a rehabilitáció hatékony segítője
2021.02.17 11:38 Dr. Zátrok Zsolt
Biofeedback – a rehabilitáció hatékony segítője

A biofeedback angol kifejezés pontos fordításban biológiai visszacsatolást jelent, azaz egy visszajelzés a test működéséről. Egy olyan technika, amellyel megtanulhatod tested egyes funkcióit irányítani. A biofeedback-hez érzékelők-re van szükség, mely segít információkat szerezni a testedről. A kapott visszajelzés alapján tudsz finom változtatásokat végrehajtani, például ellazítani bizonyos izmokat, hogy például csökkentsd a fájdalmat. Egyszerű példa a […]

Vissza
Vásárlói fiók
  • Belépés
  • Regisztráció
  • Profilom
  • Kosár
  • Kedvenceim
Információk
  • Általános szerződési feltételek
  • Adatkezelési tájékoztató
  • Fizetés
  • Szállítás
  • Elérhetőségek
Scart Kft
  • 2730 Albertirsa, Koltói Anna utca 39.
  • +36-53/200108
  • info@medimarket.hu
  • facebook

Egyéb információk
  • Elállás részletek
  • Szerviz és Garancia
  • Egészségpénztári elszámolás
  • Csatlakozz viszonteladó partnerként
  • Csatlakozz affiliate partnerként
Árukereső.hu Árukereső.hu
A kényelmes és biztonságos online fizetést a Barion Payment Zrt. biztosítja, MNB engedély száma: H-EN-I-1064/2013. Bankkártya adatai áruházunkhoz nem jutnak el.
paypal
  • Akciók
  • Összes termék
  • Betegség kezelés
  • Fitnesz
  • Készülékek kezelési cél szerint
  • Szépségápolás
  • Rendelői felszerelés
  • Tartozékok és kiegészítők
  • Tünetek A-Z
  • Állatgyógyászat
  • Újracsomagolt termék
  • Végkiárusítás
  • Élethosszig blog
    Élethosszig blog
    • Betegség és tünetei
    • Edzés és sérülések
    • Életmód
    • GyIK
    • Készülék és eszköz
    • Rehabilitáció
    • Terápia és kezelés
  • Fórum
  • Info
Nyelv váltás
  • hu
  • en
  • sk
  • de
Pénznem váltás
Belépés
Regisztráció
Adatkezelési beállítások
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhet. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban talál.
A működéshez szükséges cookie-k döntő fontosságúak a weboldal alapvető funkciói szempontjából, és a weboldal ezek nélkül nem fog megfelelően működni. Ezek a sütik nem tárolnak személyazonosításra alkalmas adatokat.
A marketing cookie-kat a látogatók weboldal-tevékenységének nyomon követésére használjuk. A cél az, hogy releváns hirdetéseket tegyünk közzé az egyéni felhasználók számára (pl. Google Ads, Facebook Ads), valamint aktivitásra buzdítsuk őket, ez pedig még értékesebbé teszi weboldalunkat.
Az adatok névtelen formában való gyűjtésén és jelentésén keresztül a statisztikai cookie-k segítenek a weboldal tulajdonosának abban, hogy megértse, hogyan lépnek interakcióba a látogatók a weboldallal.
A személyre szabáshoz használt cookie-k segítségével olyan információkat tudunk megjegyezni, amelyek megváltoztatják a weboldal magatartását, illetve kinézetét.