
Vénás trombózis – a hosszú utazás veszélye
Itt a nyár! Autóba, buszra, vonatra vagy repülőre ülünk és üdülőhelyeket, látnivalókat keresünk fel. Az utazás alatti hosszas egyhelyben ülés veszélyes lehet, kedvez a trombózis kialakulásának.
A hosszú utazás egyik rettegett „szövődménye” lehet a mélyvénás trombózis. A hosszú órákon keresztül mozdulatlan végtagban lelassul a vérkeringés és egyszerűen megalvadhat az ereidben, ami életveszélyes állapothoz vezethet. Ha hosszú utazásra indulsz, készülj fel. Egyszerű módszerek alkalmazásával megelőzheted a trombózist!
Vénás trombózis és hosszú utazás
Itt a nyár, beköszöntött a szabadságok időszaka. Autóba, buszra, vonatra vagy repülőre ülsz és közeli vagy távolabbi üdülőhelyeket, látnivalókat keresel fel. A meleg és a hosszas egyhelyben ülés kedvez a trombózis kialakulásának. A mozdulatlan végtagban lelassul a vérkeringés és a pangó vér egyszerűen megalvadhat az erekben. A keletkezett vérrög szinte észrevétlenül elzárja a véráramlás útját.
Aztán amikor felállsz, az összehúzódó izmok „kikökik” a vérrögöt a helyéről. Az a szívbe, majd onnan a tüdőbe jut. Ez a tüdőembólia, ami életveszélyes állapotot jelent.
A kényszerű mozgáshiány mellett szerepet játszhatnak más hajlamosító tényezők is. Ilyenek a kanyargós, tágul visszerek a lábakon, a vér fokozott alvadékonysága, fogamzásgátlók, hormonkészítmények szedése, az érfal betegségei, a dohányzás, a túlsúly és az eleve mozgásszegény életmód.
Ha ezek érintenek téged is, akkor a nagy kockázatú csoportba tartozol. Nem kell pánikba esni, de ha hosszabb utazásra indulsz, készülj fel a megelőzésére!
A trombózis tünetei
A vénás trombózis leggyakrabban a lábszárban alakul ki. Az elzáródás környéke megduzzad, a bőr kipirosodik és meleggé válik, érzékeny, sőt kifejezetten fájdalmas.
A felületes vénákban kialakuló vérrög általában kevésbé veszélyes. Néha kezelést sem igényel.
Mindig nagyon komolyan veendő, ha a vérrög a mélyvénákban keletkezik. Ez a forma csak kórházban kezelhető, vérhígító és vérkeringést javító gyógyszerekkel, bizonyos esetekben akár műtéttel.
Ha a fenti tüneteket észleled, mielőbb fordulj orvoshoz. Ha trombózisra van gyanú, már ne kezdj tornázni! Ilyenkor a mozgás már elmozdíthajta a vérrögöt a helyéről. Ha elindul a szív és onnan a tüdő felé, akkor tüdőembólia alakulhat ki, ami életveszélyes állapot.
Az utazás alatti trombózis megelőzése
Utazás során a vénás trombózis elkerülése érdekében igyál sok folyadékot. Viselj a lábadon kompressziós harisnyát.
De a legfontosabb, hogy óránként (vagy még gyakrabban) mozgasd meg a lábaidat. Ha autózol, akkor áll meg egy pihenőhelyen és sétáld körbe az autót néhányszor. Még a hosszú repülőúton is van lehetőség arra a fedélzeten, hogy felállj és járkálj kicsit. Mozgasd meg alaposan lábizmaid. Állj lábujjhegyre, majd ereszkedj sarokra – ismételt néhány tucatszor. Ez megdolgoztatja a lábszárizmokat és megpezsdíti a vérkeringést. Ha nincs lehetőséged felállni, akkor helyben ülve is végezheted ezt a lábujjhegyre álló, majd lábfejet visszahajlító mozdulatot.
Ha a hajlamosító tényezők érintenek téged, akkor érdemes magaddal vinned egy izomstimulátor készüléket!
Például ezek egyikét:
Rehalito izomstimulátorA rendszeres testmozgás, a lábtorna és a kompressziós harisnya viselése nagyon fontos. Ha ezeket hanyagolod, akkor használj olyan készüléket, ami javítja a lábad vérkeringését!