
Iontoforézis: helyi kezelés magas fokon
Gondolkodtál már azon, hogy mi minden történik amikor beveszel egy gyógyszert? A tabletta, kapszula anyagaiból mennyit hagy „érintetlenül” az emésztésed? Mennyi szívódik fel belőle a bélbolyhokban és kerül a véredbe? És végül mennyi jut el épp oda, ahol arra szükség van? Bizonyos esetekben (például sportsérülések, ízületi bántalmak) a kezelés akkor a leghatékonyabb, ha a gyógyszert […]
Gondolkodtál már azon, hogy mi minden történik amikor beveszel egy gyógyszert? A tabletta, kapszula anyagaiból mennyit hagy „érintetlenül” az emésztésed? Mennyi szívódik fel belőle a bélbolyhokban és kerül a véredbe? És végül mennyi jut el épp oda, ahol arra szükség van? Bizonyos esetekben (például sportsérülések, ízületi bántalmak) a kezelés akkor a leghatékonyabb, ha a gyógyszert közvetlenül a panasz területén, helyileg adják be. Az iontoforézis ilyen módszer. Kikerüli az emésztést és a hatóanyagot gyorsan és közvetlenül oda „viszi”, ahol arra szükség van. Ismerkedj meg a módszerrel.
Iontoforézis – honnan ered a név?
Egyenáram segítségével a feloldott gyógyszert a bőrön keresztül lehet bejuttatni a szervezetedbe, az oldatban található ionok elektromos áram hatására fellépő mozgása segítségével – innen származik az „ionvándorlás”, „iontoforézis” kifejezés.
A gyógyszerek oldatban pozitív és negatív töltésű ionokra, azaz elektromos töltésű részecskékre hasadnak. A pozitív töltésűeket kationnak, a negatívakat anionnak nevezik.
Az iontoforézis azon alapul, hogy egyenáram hatására ezek az ionok a saját töltésükkel ellentétes pólus felé kezdenek vándorolni: a pozitív töltésű ion a negatív elektród felé, a negatív a pozitív elektród felé halad.
Az iontoforézis hatása
Az iontoforézis kezelés lokális és általános hatással is rendelkezik: a hatóanyag a bejuttatás helyén felhalmozódik, ún. depót képez, aminek köszönhetően koncentrált és hosszan tartó hatást fejt ki; ezen felül a lokálisan bevitt gyógyszer a bőr kapillárisaiba, onnan pedig a vérkeringésbe is bekerül. Az erős helyi hatás mellett gyengébb általános hatással is bír.
A kezelés előnyei közé tartoznak a következők:
- elkerülhető általa a gyógyszerek szájon át történő bevitele, s így nem bomlik le a gyógyszer egy része az emésztőrendszerben, hanem annak teljes egésze ott hasznosul, ahol szükség van rá, azaz
- célzottan képes kezelni a fájdalmas területet;
- ezen felül az egyenáram által kiváltott összehúzódások fokozzák a vérkeringést is, ami gyorsítja a gyógyulási folyamatot.
Mivel az iontoforézis alkalmas fájdalomcsillapításra, gyulladáscsökkentésre, értágításra, izomspazmus (izomgörcs, merevség) oldására és szövetpuhításra, így a kezelés használata javasolt…
- sportsérülések és
- ízületi fájdalmak kezelésére,
- valamint kozmetikai szerek hatásának növelésére.
Az iontoforézis kezelés menete
A kezelés megkezdése előtt nedvesítsd be az elektródákat. A használni kívánt gyógyszernek lehet pozitív, negatív vagy kettős polaritása; a pozitív polaritású hatóanyagot a pozitív pólushoz csatlakoztatott elektródára kell „önteni”, a negatív polaritásút pedig a negatív pólushoz csatlakoztatott elektródán. (Kettős polaritású hatóanyagot bármely elektródapólusra adagolható.) Ezután helyezd a gyógyszerrel átitatott elektródákat a fájdalmas terület fölé, a másik elektródát pedig a terület túloldalára (pl. térd jobb és bal oldala).
Pozitív elektródról bevihető gyógyszerek közé tartozik például a Lidocain, a Procain, a Calcium chloratum, a Hisztamin, a Tolazolin és a B1-vitamin; a negatív elektródról bevihető gyógyszerek csoportját pedig (többek között) a Natrium salicyclatum, a Kalium jodatum, a Phenylbutazon kenőcs, a Voltaren emulgél, a Diclofenac gél, a Flector gél és a Fastum gél gyarapítja.
Mint minden gyógyszerekkel történő kezelésénél, az iontoforézisnél is létfontosságú, hogy vedd figyelembe az esetleges gyógyszerallergiát. Ha meggyőződtél arról, hogy nem vált ki allergiás reakciót a használni kívánt gyógyszer, elkezdheted kezelést.
A kezelésnél bejuttatott hatóanyag mennyisége több tényezőtől is függ. Ezek:
- az áramhatás időtartama – ami szabályozható a kezelés alatt,
- az áram erőssége – ami a tűrőképességeden múlik,
- az elektród felülete és
- az ionok mozgási sebessége – amit az anyag molekulatömege határoz meg.
Kezelés alatt az iontoforézis készüléken olyan intenzitási szintet szükséges beállítanod, amely „csiklandós” érzést biztosít a kezelt területen. Túl magas áramerősség fájdalmas lehet, míg a túl alacsony hatástalan.
Ahogy fentebb említettem, áram hatására a szer az egyik pólustól a másikig fog vándorolni a fájdalmas területen keresztül, miközben kiereszti magából a hatóanyagokat.
Iontoforézist naponta végezd, egy kúra általában 10-15 (súlyosabb esetben 20) kezelésből áll. A kezeléseket alacsony frekvenciájú iontoforézis programmal kezdd. Bár az alacsonyabb frekvenciák alacsonyabb hatóanyag-bejuttatási képességgel rendelkeznek, de enyhébb bőr vörösödése, mint magasabb frekvenciáknál.
A bőr kipirosodása természetes jelenség, mivel az iontoforézis (áram) vérbőséget okoz. A pirosság általában néhány perccel a kezelés befejezése után megszűnik; nem szabad a kipirosodott területet vakarni! Ha hosszabb ideig áll fenn a pirosas állapot, konzultálj az orvosoddal, mert ez már a szerre adott allergiás válasz is lehet.)
Különböző kezelési módok
- Unipoláris kezelés esetén csak az egyik pólusról visz be gyógyszeroldatot. Fontos tudnod, hogy adott gyógyszeroldat melyik pólusról vihető be; ha a nem megfelelő pólusra teszed, a hatóanyag a helyén marad, nem fog vándorolni, így a kezelés hatástalan lesz.
- Bipoláris kezelésnél egyszerre mind a két pólusról (a pozitívról és a negatívról is) vihetsz be gyógyszeroldatot.
- Leszálló a kezelés, ha a hatóanyagos pólust a beteg terület fölé, míg a másik pólust alá helyezed el (ilyenkor leszálló az áramirány).
- Transzverzális áramirányt leggyakrabban az ízületek kezelése, illetve bipoláris kezelés esetén használják.
IontoBravo iontoforézis készülék
- iontoforézis folyamatos és pulzáló üzemmódban egyaránt
elektroterápia és implantátumok kapcsolatáról ebben a cikkemben írtam részletesen.