
Lumbágó – a fájdalom mozdulatlanná merevít
A lumbágó vagy ahogy szintén nevezik idegbecsípődés a hirtelen megjelenő deréktáji fájdalom megnevezése. Általában egy „rossz mozdulatra” alakul ki. A bútor vagy nagyobb súly megemelése hatására villámcsapásszerűen keletkezik. Azután hosszabb-rövidebb ideig olyan erős és hasogató, hogy szinte mozdulni sem enged. Magzatpózba görnyedve, térdeid felhúzva próbálsz megszabadulni tőle. A felkelés, az egyenes testtartás is igen nehezedre […]
A lumbágó vagy ahogy szintén nevezik idegbecsípődés a hirtelen megjelenő deréktáji fájdalom megnevezése. Általában egy „rossz mozdulatra” alakul ki. A bútor vagy nagyobb súly megemelése hatására villámcsapásszerűen keletkezik. Azután hosszabb-rövidebb ideig olyan erős és hasogató, hogy szinte mozdulni sem enged. Magzatpózba görnyedve, térdeid felhúzva próbálsz megszabadulni tőle. A felkelés, az egyenes testtartás is igen nehezedre esik. Aztán lassan megszűnik, hogy a legváratlanabb pillanatban jelenjen meg újra. Ahhoz, hogy megszabadulj tőle, sokat kell tenned!
Mi a gerincoszlop szerepe?
A tested súlyát járáskor a gerincoszlop tartja. A gerinced 7 nyaki, 12 háti, 5 ágyéki és 5 egybenőtt keresztcsonti csigolyából áll. Ide sorolják még a farokcsontot, de a lumbágó szempontjából ez nem érdekes.
Minden csigolya közötti résben jobbra-balra 1-1 gerincvelői ideg lép ki. Innen indulva futnak az izmokhoz, szervekhez, bőrhöz, stb.
A csigolyákat szalagok és az úgynevezett gerinctartó izmok tartják a helyükön.
Minden egyes lépésednél a súlyod ránehezedik a gerincedre, amely rugalmassága révén elnyeli a mozdulat által keltett rezgéseket.
Mármint addig, amíg a gerinctartó izmaid megfelelően erősek.
Hogyan alakul ki a lumbágó?
Ha a gerinctartó izmaid meggyengülnek vagy nagyot emelsz, akkor a gerincedra nagyobb teher hárul és két csigolya egymáshoz nyomódik. Szerencsés esetben ez nem okoz gondot, néha viszont úgy érnek össze, hogy megnyomják a köztük kilépő idegszálat. Az egy pillanatra „becsípődik” a két csont közé.
Ez okozza hirtelen, villámcsapásszerű, erős, szúró és esetenként lábba is sugárzó fájdalmat.
Az idegszál környéke ödémássá válik, a fájdalom miatt a környező izmok mintegy védekezésként megmerevednek. Ezek tovább fokozzák a fájdalmat és kényszertartás alakulhat ki.
A lumbágó a gerincsérv „előszobája”
Ha többször ismétlődik, akkor ideje lesz komolyan venned, mert arra figyelmzetet, hogy még van időd „visszacsinálni”.
A lumbágó egy figyelmeztetés, hogy van egy gyenge pontod. Ha nem törődsz a megelőzésével, akkor a következő fokozat a gerincsérv! És azt már nem úszod meg ilyen könnyen!
Lumbágó kialakulásának okai
Többnyire nagyon egyszerű az ok: a gerinctartó izmok erejének abszolút vagy relatív csökkenése.
- Napjainkban a leggyakoribb az abszolút izomerő csökkenés, aminek fő oka az életmód, az ülő-álló munka és a mozgáshiány. Ülsz az irodában, a buszon, metrón, autóban, a TV előtt, a moziban, a színházban… mindenütt. Eközben az edzőtermeket messze kerülöd, a gerinctartó és hátizmaid annyira meggyengülnek, hogy a saját súlyod is alig bírják. Így fordulhat elő, hogy amikor felemeled a széked, lumbágód keletkezik. És ez nem vicc!
- Relatív izomerő csökkenést okoz az elhízás. Ha túlsúlyod van, akkor az izmaidra a “tervezettnél” több teher hárul. Olyan, mintha állandóan cipekednél, mintha a válladon mindig ott lenne egy zsák. Gondolhatod, hogy a gerinced (meg persze a csípőd, térded, bokád) nem erre tervezték!
A túlsúly és ehhez relatíve gyenge izomzat egyenes következménye a deréktáji fájdalom, de ugyanígy a nyak- és hátfájdalom is.
Ide tartozik a sportolók relatív izomerő gyengesége is. A sport miatti nagy intenzitású edzés, a súlyzós terhelések ugyanolyan eredményhez vezethetnek, mint a túlsúly. - Igen jellemző a lumbágós előzményben a költözés vagy lakás átrendezés. Az egyébként gerincpanasztól mentes férfiember „belerokkan” a váratlan cipekedésbe. Az izmai jól tartják a saját testsúlyát és a normál tevékenységet, de nincsenek felkészülve ekkora plusz teherre.
Megelőzhető-e a lumbágó?
Ha a fentieket tudod, akkor igen!
Rendszeres testmozgással, napi 30-40 perc -a hátizmokat is alaposan átmozgató- tornával elkerülhetnéd a gerinctartó és hátizmok meggyengülését. Persze ezzel kevesen törődnek….Amíg nincs baj.
Ha álló vagy ülőmunkát végzel, az alaposan elfáraszt a műszak végére. De valójában nem testi fáradtság, inkább a monotonitás, egyhangúság a kimerítő. Ha nem végzel testedzést, akkor az egyre gyengülő hát és gerinctartó izmaidnak kellene megtartaniuk a súlyod.
Ronthat a problémán, ha a testsúlyod is nő. A gyengülő izomnak kellene elbírnia a növekvő súlyt. Ez nyilvánvalóan lehetetlen.
A hátizmok gyengék és nem csoda, hogy akár egy „ártatlan mozdulatra” kialakul a lumbágó, ami aztán pár napig mozdulni sem enged.
Helyes testtartással történő emelés segíthet megelőzni hátfájást és más sérüléseket.
Más okok is lumbágóhoz vezethetnek
Amit fentebb említettem, az a lumbágó legáltalánosabb, leggyakoribb oka. De nemcsak ez lehet! Ezért ha először keletkezik és nem attól, hogy át kellett mozgatnod egy nehéz tárgyat, mondjuk a nagyszerkrényt az emeletről a pincébe, akkor menj orvoshoz, hogy az okát kivizsgálják!
Többek között ilyenek is okozhatnak:
- a gerincmozgató izmok sérülése következtében létrejövő gyulladás
- a gerinc kisízületeinek elváltozásai (pl. mészlerakódás nyomja az ideget)
- a csontritkulás és ezzel a csigolyák egymáshoz közeledése
- a különböző gerincvelő-fertőzések
- a csigolyákat érintő daganatos elváltozások
- közvetett ok lehet szervi betegség is: például az alhasban, kismedencében lévő szervek megbetegedése a deréktájra sugárzó, lumbágóval összekeverhető fájdalmat válthat ki. (Ilyet okozhatnak a vesebetegségek, urológiai problémák, nőgyógyászati betegségek stb.)
Lumbágóhoz vezethet a túlzott terhelés és stressz is
Kevésbé ismert, hogy ami „a fejedben történik”, az kihatással van egész tested működésére.
A deréktáji fájdalmak, a lumbágó kialakulásában szerepet játszhat a mindennapos stressz, a feszített munkatempó és a depresszió is. Ha úgy érzed, több a vállaidon a teher, mint amit elbírsz, akkor az valódi hát és derékfájdalmak képében jelenhet meg!
Ha teheted, rendezd át az életed. Mérlegeld, hogy mennyit éri meg vállalni.
Teendők akut lumbágós derékfájdalom megjelenésekor
A fájdalom tested jelzése, amellyel azt próbálja neked „elmondani”, hogy „valami gond van”. Ne hagyd figyelmen kívül ezt a jelzést, derítsd ki a probléma okát, még mielőtt súlyosabbra fordul a helyzet!
Bár a lumbágó enyhe esetben néhány napon belül magától is megszűnik, de vannak esetek, amikor feltétlenül és azonnal fordulj orvoshoz. Ha lábzsibbadást érzel; ha hirtelen nem tudod tartani a székleted vagy vizeleted; ha a derékfájás magas lázzal párosul. Akkor is érdemes felkeresned egy szakembert, ha 4-5 nap alatt nem szűnik a fájdalmad, illetve ha panaszaid mérséklődnek ugyan, de hetekig fennállnak, s kis szünet után bizonyos mozdulatok elvégzésekor visszatérnek.
A derékfájdalom megjelenése utáni órákban kerüld a testi megerőltetést, mert minden fizikai erőkifejtés fokozni fogja a panaszod. Kemény matracon (a puha és süppedős nem jó) feküdj az oldaladon. Húzd fel a térded, „gömbölyítsd” a deréktájad, tehermentesítd az ágyéki porckorongokat.
A gyógyszeres kezelése a fájdalom csillapítását és az izmok ellazítását célozza. A szájon át bevett gyógyszerek azonban nemcsak a fájdalmas pontra jutnak el, hanem egész testedbe szétáramlanak. Olyan helyekre is hatnak, ahol arra nincs szükséged – ez vezethet nemkívánatos mellékhatásokhoz. Különösen akkor, ha tartósabban, néhány napnál hosszabban kell szedned őket.
Ha nem vagy híve a gyógyszereknek, akkor válassz a különféle fizikoterápiás módszerek közül. Ezek teljesen veszélytelen, ám hatásos kezelést biztosítanak. Egyesekkel gyors hatást érhetsz el (TENS, izomstimuláció, mikroáram), más módszerekkel több kezelés kell a lumbágó tünetei csökkentésére, azonban a gyógyulást is gyorsítják (mikroáram, ultrahang, lágylézer, mágnesterápia).
Fizikoterápiás módszerek lumbágó otthoni kezelésére
Többféle kezelés közül választhatsz. Bár egyenként is segítenek, de legjobb, ha 2-3 kezelést kombinálsz.
Izomstimuláció – szerintem ez a legjobb módszer
Ha eddig eljutottál az olvasásban, akkor már tudod: a lumbágót leggyakrabban az okozza, hogy a gerincet tartó izmaid ereje valamely okból nem elegendő ahhoz, hogy megtartsák a csigolyák közötti távolságot. Így a csigolyák összeérnek és megnyomják, „becsípik” a közöttük kilépő idegszálat – ez okozza a pokoli lumbágós fájdalmat.
Az alighanem nyilvánvaló, hogy gyenge hátizmokat rendszeres gerincerősítő tornával erősítheted és ezzel megszüntetheted a panaszokat. Viszont akut lumbágó, de még rendszeres hátfájás esetén is kockázatos a torna, sőt ilyenkor egyenesen kerülendő! Ha ugyanis azokkal a gyenge izmaiddal kezdesz hátizomerősítésbe, amik éppen a lumbágó kialakulásához vezettek, akkor tovább fogod rontani a helyzetet, akár sérved keletkezhet.
Globus Cycling Pro multifunkciós elektroterápiás készülék
- Dedikált Lumbágó, Hátizom, Gerincerősítő programok
Mágnesterápiás kezelés
A pulzáló mágneses mező kezelést a nyugati fizikoterápia alapértelmezetten alkalmazza. Hazánkban háttérbe szorult. Ez csaló-átverős cégek miatt van, akik sokakat megkárosítottak. Erről azonban a mágnesterápia nem tehet, úgyhogy érdemes lenne visszaadni a megbecsülést a módszernek.
Hatása nem annyira gyors, mint az előbb említetteké, de a megelőzésben, a tartós eredmény biztosításában nagyon hasznos lenne az alkalmazása.