
Bell féle bénulás
A Bell féle bénulás az arcideg (orvosi nevén nervus facialis vagy VII. agyideg) működési zavara, amely az arc egyik oldalának részleges vagy teljes bénulását okozza. Ez az ideg felelős az arcizmok mozgatásáért, valamint szerepet játszik az ízérzékelésben és a könny- illetve nyáltermelésben is. A betegség nevét Sir Charles Bell brit neurológusról kapta, aki elsőként írta le részletesen ezt az állapotot.
A Bell féle bénulás gyakorisága és kialakulása
A Bell-féle arcidegbénulás viszonylag ritka betegség, évente körülbelül 20-30 ember érintett 100.000 lakosra vetítve. Bármely életkorban előfordulhat, de gyakrabban jelentkezik várandós nőknél (különösen a harmadik trimeszterben), cukorbetegeknél és legyengült immunrendszerű személyeknél.
A betegség kialakulása általában gyors, a tünetek 24-48 óra alatt elérik a maximális súlyosságukat.
Az arcidegbénulás típusai és okai
Az arcidegbénulásnak két fő típusát különböztetjük meg: a centrális és a perifériás bénulást.
A centrális típus az agy és az arcideg magja közötti szakasz sérüléséből ered, míg a perifériás típus az arcideg későbbi szakaszának károsodásából származik.
A Bell-féle arcidegbénulás a perifériás típusba tartozik.
A betegség pontos oka gyakran ismeretlen (ezt nevezzük idiopátiás esetnek), de több tényező is állhat a hátterében:
A leggyakoribb ok a vírusfertőzés, különösen a herpesz simplex vírus (HSV) okozta gyulladás. A gyulladás miatt az arcideg megduzzad, és mivel egy szűk csontos csatornában fut, a duzzanat nyomást gyakorol az idegre, akadályozva annak megfelelő működését.
Egyéb okok lehetnek: bakteriális fertőzések, autoimmun reakciók, anyagcsere-betegségek (például cukorbetegség), fizikai trauma vagy sérülés, és ritkább esetekben daganatok is.
A Bell féle bénulás tünetei
A Bell-féle arcidegbénulás tünetei jellegzetesek és általában könnyen felismerhetők.
A fő tünet az arc egyik oldalának gyengesége vagy teljes bénulása, ami számos módon megnyilvánulhat:
- Az érintett oldalon nem tudod felhúzni a szemöldököd vagy ráncolni a homlokod.
- A szemed nem záródik teljesen, ami kiszáradáshoz vezethet.
- A száj egyik oldala lecsüng, és nehézséget okoz a mosoly, a beszéd és az evés.
- Az érintett oldalon csökkenhet vagy megszűnhet a könny- és nyáltermelés.
- A nyelv elülső kétharmadán megváltozhat az ízérzékelés.
- Gyakran a tünetek megjelenése előtt fájdalmat érezhetsz a fül mögött vagy az arc területén.
- Egyeseknél fokozott hangérzékenység is jelentkezhet az érintett oldalon.
Az arcidegbénulás diagnosztizálása
A diagnózis felállítása általában a jellegzetes tünetek alapján történik.
Az orvos alapos fizikális vizsgálatot végez, és részletesen kikérdez a tünetek kezdetéről és lefolyásáról. Fontos elkülöníteni a Bell-féle bénulást más, súlyosabb állapotoktól, mint például a stroke vagy az agydaganat.
Szükség esetén további vizsgálatokra is sor kerülhet, például:
- MRI vagy CT vizsgálat az agy és az arcideg vizsgálatára
- EMG (elektromiográfia) az ideg károsodásának mértékének megállapítására
- Vérvizsgálatok egyéb betegségek kizárására
Az arcidegbénulás kezelési lehetőségei
A Bell-féle arcidegbénulás kezelése komplex folyamat, amely szakorvosi felügyelet mellett végzett és otthoni kezelések kombinációjából áll. A gyógyulás időtartama egyénenként változó, általában 3-6 hónap, de néha akár egy év is lehet. Az alábbiakban részletesen bemutatom az otthoni kezelés három fő pillérét.
Bell féle bénulás torna
Az arcgyógytorna kulcsfontosságú része a kezelésnek. Naponta többször, lehetőleg 3-4 alkalommal végezd, minden alkalommal 10-15 percig. A gyakorlatokat tükör előtt végezd, hogy lásd a mozdulataidat és pontosabban tudd végrehajtani őket.
Néhány alapvető gyakorlat, amit végezhetsz:
- Próbáld szimmetrikusan mozgatni a szádat, mintha mosolyognál
- Gyakorold a szemöldök felhúzását
- Fújd fel az arcod, majd engedd ki a levegőt
- Csücsörítsd az ajkaid, majd húzd szét őket
- Próbálj meg fütyülni vagy szívószállal inni
Fontos, hogy a gyakorlatokat lassan, koncentráltan végezd, és ne erőltesd túl magad. Ha fájdalmat érzel, azonnal hagyd abba a gyakorlatot.
Lágylézer terápia otthon
A lágylézer terápia jelentősen felgyorsíthatja a gyógyulási folyamatot. A kezelést ideális esetben a tünetek megjelenését követően azonnal el kell kezdeni, mert segít csökkenteni az ideg körüli duzzanatot és javítja a vérkeringést.
Otthoni használatra a 3. lézerosztályba tartozó készülékek ajánlottak, így Personal-Laser L400 vagy Energy-Laser L500 Pro.
A kezelést az arcideg lefutása mentén kell végezni, különös figyelmet fordítva a fül mögötti területre. A kezelési pontokat az ideg lefutása mentén kell követni, minden ponton megfelelő ideig tartva a készüléket.
A kezelés gyakorisága az első időszakban napi egy alkalom, később másnaponta is elegendő lehet. A kezelési idő pontonként a készülék teljesítményétől függ, általában 10-30 másodperc közötti időtartam.
Elektromos stimuláció otthon
Az elektromos stimuláció (más néven szelektív ingeráram kezelés) segít megakadályozni az izmok sorvadását és fenntartja azok működőképességét, amíg az ideg regenerálódik. A kezelést naponta legalább egyszer, de lehetőség szerint (ha van saját készüléked), akkor 2-3 alkalommal javasolt végezni.
Az otthoni kezeléshez olyan készülékre van szükség, amely képes az úgynevezett „denervált” (idegi kapcsolatát vesztett) izmok ingerlésére. Ezek a készülékek hosszú, lassú felfutású impulzusokat bocsátanak ki.
A kezelést kis méretű (kb. 25 mm-es) elektródákkal kell végezni. Az egyik elektródát a fül mögé kell helyezni, a másikat pedig az érintett izmok fölé. Az áramerősséget fokozatosan kell növelni, amíg enyhe izomrángást nem érzel.
Az arcideg bénulás (Bell-féle parézis) kezelése során az arcideg számos ponton kezelni kell. Kisméretű (kb.25mm), kerek elektródát használj. A negatív pólust mindig a fültő közelébe ragaszd fel. A pozitív pólus helyét változtani kell. Kezdd a homlokon, majd amikor lejárt a kezelési idő, helyezd át az elektródát és kezelj ott is. Nem minden esetben kell az összes bemutatott ponton kezelni – kérj útmutatást a fizikoterapeutádtól!
Az otthoni kezeléshez javasolt eszközök
Az eredményes otthoni kezeléshez több eszközre is szükséged lehet. Ezek beszerzése előtt mindenképpen konzultálj kezelőorvosoddal, aki segít kiválasztani a számodra legmegfelelőbb eszközöket.
Az arcgyógytornához elsősorban egy jó tükörre lesz szükséged.
A lágylézer terápiához 3. osztályú lágylézer készülék ajánlott, például Personal Laser L400 vagy Energy Laser L500 Pro.
Termékajánló: Personal Laser L400 lézer készülék
Personal Laser L400: 3.lézerosztályba tartozó lézer készülék /CW /808nm /400mW /5 Joule=12.5.sec /1cm2 sugár.
Az elektrostimulációhoz denervált kezelésre alkalmas készülék szükséges, mint például a PeroBravo, a Genesy 600, Genesy 1500 vagy a Genesy 3000 készülékek.
Bell féle bénulás gyógyulás és kilátások
A Bell-féle arcidegbénulás prognózisa általában jó. Az esetek mintegy 70-80%-ában a betegek teljesen vagy majdnem teljesen meggyógyulnak.
A gyógyulási idő változó, általában 3-6 hónap, de néha akár egy év is lehet.
A gyógyulási esélyek jobbak, ha:
- A kezelést a bénulás után lehető leghamarabb elkezdik
- A bénulás nem teljes
- A beteg fiatalabb
- Nincs egyéb alapbetegség
Mikor fordulj orvoshoz?
Bár a Bell-féle arcidegbénulás általában nem életveszélyes állapot, azonban mielőbbi orvosi segítségre van szükség. Különösen akkor, ha
- Ha a tünetek hirtelen, percek alatt alakulnak ki (ez inkább stroke-ra utalhat).
- Ha a bénulás mindkét arcfelet érinti.
- Ha egyéb neurológiai tünetek is jelentkeznek (beszédzavar, végtaggyengeség, erős fejfájás).
- Ha a tünetek nem javulnak vagy rosszabbodnak a kezelés ellenére.
Gyakorlati tanácsok a mindennapokhoz
A Bell-féle arcidegbénulással való együttélés kezdetben nehéz lehet, de néhány praktikus tanáccsal könnyebbé teheted a mindennapjaidat:
A szem védelme különösen fontos. Ha nem tudod teljesen becsukni, használj műkönnyet napközben és szemkenőcsöt éjszakára. Éjszakára akár le is ragaszthatod a szemhéjad egy speciális tapasszal.
Az étkezéseknél válassz könnyen rágható ételeket és kisebb falatokat egyél.
Használj szívószálat az iváshoz, ha nehézséget okoz a folyadék megtartása a szádban.
Kerüld a hideget és a huzatot, különösen az arc területén.
Stresszes helyzetekben próbálj meg relaxálni, mivel a stressz lassíthatja a gyógyulási folyamatot.
Ajánlás
A Bell-féle arcidegbénulás ugyan ijesztő állapot lehet, de az esetek többségében jó kilátásokkal gyógyítható.
A gyógyuláshoz türelemre és kitartásra van szükség, valamint az orvosi kezelések mellett rendszeres otthoni terápiára is.
Az arcgyógytorna, a lágylézer kezelés és az elektrostimuláció kombinációja, megfelelő eszközökkel végezve jelentősen javíthatja a gyógyulási esélyeket.
Ez a cikk általános tájékoztatást nyújt a Bell-féle arcidegbénulásról és kezeléséről. A konkrét kezelési terv mindig egyénre szabott, ezért feltétlenül konzultálj kezelőorvosoddal a számodra legmegfelelőbb terápia kiválasztásához.
Ideg egy „kommunikációs kábel” a testedben. Információkat hoz és visz test felől az agyba és vissza, azaz az agyból a test felé is. Az idegek érző és mozgató impulzusokat egyaránt továbbítanak. Az érintés-, nyomás-, hőérző-, testhelyzet érzékelő impulzusok az agy felé mozognak, a motoros (azaz mozgató) jelek pedig az izmok felé. Az idegkárosodás következménye tehát az érzékelés, illetve a mozgatási képesség zavara, csökkenése vagy akár teljes elvesztése lehet.
Az arcideg (nervus facialis) a VII. agyideg, mely több feladatot is ellát. Egyrészt mozgató idegként fut az arc mimikai izmaihoz és ezzel meghatározza az arckifejezésed. A nyelvhez futó ága az ízérzésért felel (a nyelv első harmadán). A könny és nyálelválasztás működtetésében is részt vesz. Az arcideg bénulás lassan gyógyul, akár egy évet is igénybe vehet. […]
Az arcideggyulladás, orvosi nevén trigeminus neuralgia vagy arcidegzsába az egyik legfájdalmasabb idegrendszeri betegség, ami jelentősen befolyásolhatja mindennapjaidat. Ez a krónikus fájdalom-szindróma az V. agyideg, vagyis a nervus trigeminus területén jelentkezik. Ez az ideg felelős az arcod nagy részének érző beidegzéséért és a rágóizmaid mozgatásáért.
A bénulás az életminőséget teljesen tönkretevő állapot. Ha nem mozdul a kar, láb vagy akár egyik sem, az nemhogy a munkát, hanem a mindennapi tevékenységeket, akár az önellátás képességét is akadályozza. A fejlett egészségügyi rendszerrel rendelkező országokban a bénult beteg rehabilitációját a korszerű technológiára alapozzák és mindent elkövetnek a bénulás mértékének csökkentésében. A hozzám fordulóktól kapott […]
A PeroBravo egy sokoldalú stimulátor 20 különböző programmal, melyet a beteg az orvos jelenléte nélkül, az otthon használhatsz. A készülék legfőbb alkalmazási területe a különböző súlyosságú perifériás bénulás kezelése. Speciális lábszenzora révén alkalmas a peroneus-bénulás és következményes járászavar (lógó lábfej) kezelésére. Miért kell elektromos kezelés bénulás esetén? A perifériás bénulást az úgynevezett „alsó motoneuron”, azaz […]
A lágylézer készülék olyan orvostechnikai eszköz, amely alacsony intenzitású lézersugarakat bocsát ki, és ezt használják a lágylézer kezelés során. A lágylézer terápia alacsony szintű lézerterápiaként (LLLT – Low Level Laser Therapy) is ismert, és különböző egészségügyi problémák kezelésére alkalmazzák.
Egyre elterjedtebbek az orvosi és kozmetikai célú TENS, EMS, ultrahang terápiás, fényterápiás készülékek, lágylézerek vagy az IPL szőrtelenítők. Számtalan olcsó kínai készülék mozog a piacon, akár neves és reklámozott webáruházban is. Honnan tudhatod, hogy biztonságosak-e? Honnan tudhatod, hogy valóban olyan hatékony, ahogy a reklámban hirdetik? Lehet-e valami tartós károsító hatásuk? Hogy döntheted el, megvedd-e? Mostanában egyre többször kapok kérdéseket ebben a témakörben, így eljött az ideje, hogy megírjam a véleményem erről a témáról.
Gyakran kapok kétségbeesett segítségkérő leveleket, jellemzően idős emberektől. Ingyenes „egészségi állapot felmérés”-re kapnak meghívást. A pár perces „mérés” után „nagyon rossz” eredményeket közölnek velük, ami szinte sokkos állapotot idéz elő. Ezt kihasználva -nagyon magas áron- egy „mindent gyógyító csodakészüléket” sóznak rájuk. Rémületükben képtelenek mérlegelni, de otthon aztán – immár hidegebb fejjel- rájönnek, hogy százezrekkel károsították […]
Az idegzsába (orvosi nevén neuralgia) egy olyan kellemetlen állapot, amely jelentősen befolyásolhatja mindennapi életedet. Nem vagy egyedül ezzel a problémával – az emberek jelentős része szembesül valamilyen formájával élete során. Ebben a cikkben fontos információkat találsz az idegzsábáról, annak különböző megjelenési formáiról, és ami a legfontosabb: a hatékony kezelési lehetőségekről, különös tekintettel azokra a módszerekre, amelyeket otthon is alkalmazhatsz.