
Elveszett izomerő visszaszerzése
Az izomerő csökkenése számos tényező miatt következhet be, és szerencsére vannak módszerek a helyreállítására. Ebben a blogcikkben megvizsgálom az izomerő csökkenésének leggyakoribb okait, valamint az izomerő visszaszerzés lehetőségeit, különös tekintettel az EMS (elektromos izomstimuláció) technikára.
Mik az izomerő csökkenés leggyakoribb okai?
- Életkor: Az öregedés természetes része a csökkenő izomerő. Az izomszövetek idővel elveszítik tömegüket és erősségüket, ami a fizikai teljesítmény csökkenéséhez vezet.
- Betegségek és sérülések: Bizonyos betegségek, mint az arthritis vagy sérülések, különösen azok, amelyek hosszú távú mozgáskorlátozást okoznak, szintén hozzájárulhatnak az izomerő csökkenéséhez. Ennek oka, hogy a mozgás hiányára a test az izmok egy részét lebontja.
- Inaktivitás: Az aktív életmód hiánya, különösen hosszabb ideig tartó inaktivitás, jelentősen csökkentheti az izomerőt.
- Táplálkozási hiányosságok: Az izomépítéshez szükséges tápanyagok, például fehérjék és bizonyos vitaminok hiánya szintén gyengítheti az izmokat.
Az izomerő visszaszerzés módjai
- Rendszeres testmozgás: Az izomerő növelésének és fenntartásának legjobb módja a rendszeres testmozgás, különösen az ellenálláson alapuló gyakorlatok, azaz a súlyzós edzés. Rendszeres testmozgáson ne olimpiai sport felkészülést érts! A lényege, hogy hetente legalább 3-4 napon végezz valami testmozgást, egyszerre minimum 45-60 percig tartson. Ügyelj arra, hogy ne mindig ugyanazt csináld, hanem egyik nap ezt, a másikon meg azt. Például egyik nap sétálj, a másik nap tornázz vagy jógázz, és egyszer teniszezz vagy ússz.
- Táplálkozás: Fontos a megfelelő táplálkozás, mert az izmok építéséhez a testnek fehérjékre van szükség. De a táplálkozás önmagában nem segít! Az izmok építését az izmok igénybevétele indítja be. Hiába eszel sok fehérjét, ha nem mozogsz, az nem is épül be az izmokba.
Téves azt gondolni azonban, hogy húst kell enni hússal! A növényi fehérjék tökéletesen megfelelők ehhez. Például a spenót, bab, lencse, borsó, tökfélék kiváló fehérjeforrások. - Pihenés és regeneráció: Fontos tudni, hogy az izmok építése nem az edzés alatt történik, hanem amikor pihensz, alszol. Ezért az edzést követő pihenés és elegendő alvás szükséges az izmok helyreállításához és erősödéséhez.
- Fizikoterápia: Sérülések vagy betegségek esetén a fizikoterápiás módszerek (lágylézer, mágnesterápia, ultrahang, mikroáram, stb.) segíthetnek a gyors gyógyulásban és ezzel az izomerő helyreállításában.
- EMS (elektromos izomstimuláció) egy modern technika, amely elektromos impulzusokat használ az izmok összehúzódásának elősegítésére és ezzel az izomállapot erőteljes javítására. Ez különösen hasznos lehet azok számára, akik állapotuk miatt korlátozott mozgási képességgel rendelkeznek.
Hogyan működik az EMS?
A készülék enyhe elektromos impulzusokat küld az izmokhoz, ami összehúzódásra készteti őket. Az izom számára mindegy, hogy a készülék impulzus hatására húzódnak össze vagy az agyból jövő, akaratlagos mozgási „jelre”.
Előnyök: Az EMS segít az izomerő gyorsabb visszanyerésében, javítja a vérkeringést és ezen a módon segít az izomatrófia (izomtömeg csökkenés) megelőzésében és az elveszett izomerő visszanyerésében.
Természetesen az izomtömeg és izomerő növelés nem az elektromos impulzustól nő, hanem attól, hogy a készülék intenzív izom összehúzódásokat vált ki. Olyan ez, mint az edzés. Egyetlen nap alatt nincs hatása, hanem heteken át, napi rendszerességgel alkalmazva érhető el eredmény.
EMS alkalmazása
Az elektromos izomstimuláció (EMS) és a hagyományos edzés eltérő módon hat az izmokra, ami fontos szempont az edzés tervezésekor.
A hagyományos edzés -mint például a súlyemelés vagy futás- többféle izomrostot aktivál egyszerre, a teljes izomcsoportokat mozgatva és fejlesztve.
A legtöbb otthoni használatra tervezett izomstimulátor (EMS) ezzel szemben csak egy-legfeljebb 2 izomcsoport egyidejű kezelését biztosítja.
Az izomra gyakorolt hatás a kezelőprogram beállításaitól függ. Az izomban 3 féle izomrost típus található, melyek eltérő frekvenciával működtethető. Így az izomstimulátor a beállított frekvenciája függvényében fejt ki hatást. Az alacsony frekvenciák az „alap állóképességet” javítják. Ez kell a mindennapi élethez, a térd, gerinc stabilitásához, a panaszmentességhez. A közepes frekvenciák másik rosttípusra hatnak, így ezekkel az alaperőt nem, de az izomtömeget javítani lehet. Magas frekvenciák a IIb típusú izomrostokra hatnak.
Ha azonban valaki csak magas frekvenciájú programokat használ, akkor a stimulátoros kezeléssel nem növeli az alap erőt és ezzel nem javítja az állapotát sem.
Ezért nagyon fontos, hogy az elektromos izomstimuláció előtt kérd hozzáértő tanácsát, hogy mely kezelőprogramok segíthetnek az adott állapotban.
Fontos még, hogy az EMS-t kiegészítésként használd a hagyományos edzés mellé és nem helyettük (kivétel, ha panaszaid, állapotod miatt hagyományos mozgásra nem vagy képes).
Összegzés
Az izomerő csökkenése egy többrétű probléma, amelyet számos tényező befolyásolhat. A visszanyerésének kulcsa a rendszeres testmozgás, megfelelő táplálkozás, pihenés és szükség esetén modern technológiák, mint az EMS alkalmazása.
Kérd stimulációban jártas szakember tanácsát a legmegfelelőbb kezelési terv kidolgozásához. Például itt találsz egyet a combizom visszaerősítésére.
Ha ezt megkaptad, akkor más dolgod sincs, mint követni a tervet.
Izomerő visszanyerést segítő készülékek
Betegség miatti kényszerpihenő során az izomtömeg és izomerő rohamosan csökken. Már 2-3 hetes mozgáshiány is jelentős csökkentést okoz. Izomstimulációval megelőzhető, sőt visszafordítható a folyamat!
Sok cikket írtam már az elektroterápia kiváló hatásairól. De nem mindegy, hogy mit, mire és mikor alkalmazod. Például egy baleset vagy műtét utáni első napokban nem javaslom az izomstimuláció (EMS) alkalmazását! Egy másik elektroterápiás kezelést, a mikroáramot (MENS, MCR) azonban akár a műtét napján elkezdheted. Hogy is van ez? Az izomstimuláció kiváló módszer az izomerő […]
A mozgáshiány (más néven immobilizáció) a test egészének vagy valamely részének mozdulatlansága. Leggyakrabban súlyos betegség vagy műtét után áll elő az a helyzet, hogy nem vagy képes mozogni. Hasonló, ha csonttörés, sérülés esetén nem mozgatható valamely végtagod. Sokan önszántukból választják az „immobilitást”. Az inaktív életmód (ücsörgés a munkahelyen, a kocsiban, a TV előtt), a mozgásszegény […]
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy öreg paraszt, akit mindenki kedvelt. Matyi bácsinak hívták. Ahogy akkoriban sokan mások, ő is tartott lovat. Hajnalban kelt, befogta a kocsi vagy az eke elé, dolgoztak a mezőn tavasztól késő őszig. Jött a tél, derékig ért a hó, térdig a sár… de Matyi bácsi ekkor is felkelt, […]
A combizom visszaerősítés számos okból lehet szükséges. Tartós betegség, törés utáni izomtömeg vesztés visszafordítása, izomsorvadás kezelése, térd és csípőízület stabilitásának fokozása a leggyakoribb ok. Ebben a cikkben egy általánosan használható, 3 hónapos programot találsz, amely segít megerősíteni a combizmaid anélkül, hogy a fájdalom fokozódását vagy akár a műtétet kockáztatnád. A korábbi cikkekben elmagyaráztam, hogy ez miért hatékony, így most csak arra szorítkozok, hogy a kezelési teendőidet ismertessem.
Az EMS vagyis elektromos izomstimuláció módszerét már évtizedek óta alkalmazzák a sportolók felkészülésében…nos….NEM HAZÁNKBAN. Hogy miért van ez így? Határozott véleményem szerint ennek egyszerű az oka: a nyelvtudás hiánya. Mivel a magyarok többsége semmilyen idegen nyelvet nem ismer, így nem olvasnak nemzetközi szakirodalmat, nem tudnak tájékozódni a világtrendekről, „bennragadnak” a rögvalóban. A többség ma is […]
A TENS alighanem a legismertebb fizikoterápiás kezelés típus. Annyira igaz ez, hogy ma hazánkban (tévesen) TENS készüléknek neveznek minden olyan eszközt, ami elektromos kezelést ad. Valójában az elektroterápiás kezelések sora biztosít erőteljesebb gyógyhatást, mint a TENS. Ilyen például az EMS (izomstimuláció) és a MENS (azaz mikroáram), és sorolhatnám. Ha nem tudod mit jelentenek ezek a […]
Az elektromos izomstimuláció (EMS) az izmok kezelésének módszere. Több formája is létezik, melyek esetén az alkalmazás módja eltérő és persze a hatás is. Most egyenként bemutatom ezeket a módszereket. Egy kis izomélettan Az izmok természetes körülmények között az agyból érkező elektromos impulzus hatására húzódnak össze. Az impulzus természetesen azt is közvetíti, hogy milyen erővel és […]
Az izomstimuláció az izmok kezelésének egy modern módszere. A felhasználás alapján általában két formát különíthetünk el. Az teljes test elektromos izomstimuláció (WB-EMS) és a neuromuszkuláris elektromos stimuláció (NMES) eszközök valójában teljesen ugyanazt az impulzust alkalmazzák, ám az alkalmazásuk módja és céljai lényegesen különböznek. Mindkét forma hatékony, ám érdemes ismerni az előnyöket és korlátokat egyaránt. WB-EMS […]
Elsősorban a mozgás- és nyirokterapeuták, továbbá a neurorehabilitációs szakemberek számára nagy jelentőségűek a 3S szekvenciális stimulációs programok, melyet a Globus elektroterápiás készülékek kínálnak. E programokról, a jelentőségükről és használatukról lesz szó ebben a cikkemben. Izomstimulátorokról általában Az izomstimulátorok az izmok kezelését biztosítják. Az otthoni használatra szolgáló készülékek általában 2 vagy 4 csatornán kezelnek. Jellemzőjük, hogy […]