
Hozd ki az izmaidból a maximumot! Használj Globus stimulátort.
Lehet, hogy hallottál már az izomstimulációról, de nem tudod pontosan, hogyan működik? Esetleg próbáltál már valamilyen készüléket, de nem voltál biztos benne, melyik program mire való? Jó helyen jársz. Ebben a cikkben megmutatom, hogyan használhatod ki a Globus sportstimulátorok tudását úgy, hogy az tényleg előrelépést hozzon az edzésedben – legyen szó erőfejlesztésről, állóképességről vagy gyorsabb regenerációról.
Miért más az izomstimuláció, mint a hagyományos edzés?
Kezdjük azzal, amit mindenképpen tudnod kell: az elektromos izomstimuláció (röviden EMS) nem ugyanolyan, mint a klasszikus edzés. Amikor edzőteremben emelsz súlyt vagy futsz egy hosszabb távot, az agyad küld jeleket az izmok felé. Ezek az idegi jelek határozzák meg, hogy milyen rosttípusokat aktiválsz. A gyors rostokat (pl. II.b típusúakat) például csak nagy terhelés mellett vonod be a munkába – és ezt nem tudod külön irányítani.
Az EMS viszont másképp működik. A Globus stimulátor impulzusokat küld közvetlenül az izomhoz, kihagyva az idegi vezérlést. Ennek köszönhetően képes vagy célzottan aktiválni akár a legnehezebben elérhető izomrostokat is. Nem a mozgásoddal határozod meg a hatást, hanem azzal, hogy milyen frekvenciát és impulzusformát használ a készülék.
És hogy ne kelljen szakértőnek lenned az elektrofiziológiában, a Globus készülékek előre beprogramozott kezelési lehetőségekkel segítenek. Neked csak a célt kell kiválasztanod – a készülék tudni fogja, milyen beállításokkal éri el azt.
Hogyan válaszd ki a megfelelő programokat?
Először is fontos, hogy tisztában legyél a saját edzéscéloddal. Más programra lesz szükséged, ha futóként szeretnéd javítani az állóképességed, és megint másra, ha a robbanékonyságodra dolgozol, például küzdősportban vagy röplabdában.
Például, ha az állóképességed a fő erősséged – mondjuk, hosszútávfutó vagy –, akkor az alacsonyabb frekvenciájú programokat érdemes előtérbe helyezned. Ezek segítik a lassú izomrostok fejlődését, javítják a keringést és csökkentik az izmok fáradékonyságát. De nem szabad teljesen elhagyni a gyors rostokat célzó programokat sem, mert a befutónál vagy emelkedőn ezek segítenek.
Másrészt, ha robbanékony, erős izomzatot szeretnél, és fontos számodra az erő vagy a gyorsaság, akkor magasabb frekvenciájú, nagy intenzitású programokat kell választanod. Ezek fokozzák az izomtömeget, növelik a maximális erőt, és rövidebb idő alatt nagyobb izomreakcióra ösztönöznek.
Nézzük meg konkrétan, hogyan segít a Globus stimulátor
Képzeld el, hogy készülődsz az edzésre. Mielőtt elkezdenéd, érdemes a Bemelegítés programot futtatnod. Ez a pár perces stimuláció már felmelegíti az izmokat, serkenti a vérkeringést, és csökkenti a sérülésveszélyt. Ha verseny előtt állsz, akkor választhatod a hosszabb és mélyebb hatású Verseny előtti bemelegítés programot, amely különösen akkor hasznos, ha aznap már több izomcsoport is dolgozott.
Az edzések között sokan megfeledkeznek az Aktív regeneráció fontosságáról, pedig ez a kulcsa annak, hogy ne fáradj el teljesen a következő tréningre. A Globus stimulátor regenerációs programja serkenti az izom anyagcseréjét, segít „kimossni” az izomfáradtságot okozó salakanyagokat, például a tejsavat. Ez különösen jól jön például sorozatterhelésnél – két meccs között, vagy napi két edzés esetén.
Különböző célokra más és más programok
Az Állóképességi erő program segít abban, hogy hosszabb ideig tudj ugyanazon az intenzitáson teljesíteni. Ilyenkor az izmok fokozatosan hozzászoknak a hosszan tartó terheléshez, és kevésbé savasodnak el. Ha te például futsz, kerékpározol vagy úszol, ezt a programot mindenképp érdemes beépítened a heti rutinodba.
Ha a sportod inkább anaerob jellegű – például birkózol, 800-1500 méteren futsz, kajakozol vagy ökölvívsz –, akkor a Kitartó erő program lesz a barátod. Ez kifejezetten arra való, hogy az izmaid néhány percen át maximális intenzitáson tudjanak dolgozni, még oxigénhiányos állapotban is.
A Hipertrófia program viszont azoknak készült, akik komolyan növelni szeretnék az izomtömeget. A magas frekvenciájú impulzusokkal a II.b típusú gyorsrostokat veszi célba – ezek azok, amelyek látványosan növelhetők, de nem igazán állóképesek. Ezért ha például sprinter vagy súlyemelő vagy, jól jársz vele. Viszont ha inkább futóként tekintesz magadra, vigyázz vele – mert az izom mérete nőni fog, de a teljesítményed nem biztos.
Ha a célod a maximális erő, a Globus stimulátor Maximális erő programja segít elérni azt. Különösen akkor javasolt, ha például küzdősportban versenyzel, vagy nagy súlyokat emelsz. Az impulzusok itt már a legerősebb rostokat célozzák meg, mélyre hatolva az izomszövetbe, így nemcsak tömegben, hanem tényleges erőkifejtésben is fejlődést tapasztalsz.
És ha a reakcióidőt, gyorsaságot is szeretnéd fejleszteni, a Reakcióképesség és a Robbanékony erő programokat is kipróbálhatod. Ezek segítenek abban, hogy gyorsabban reagálj egy labdára, ugrásra vagy ütközésre – nem véletlen, hogy profi röplabdázók, kézilabdázók, focisták is használják.
Regeneráció – az igazi titkos fegyver
Bármennyire is keményen edzel, ha nincs megfelelő regeneráció, akkor csak lassítod a fejlődésedet. A Globus készülékben található regenerációs programok – mint az Aktív regeneráció, a Verseny utáni regeneráció és az Izommerevség oldása – segítenek abban, hogy a következő edzésre már teljesen kipihent izmokkal állhass neki.
Tanulmányok igazolják, hogy az ilyen típusú regeneráció akár 25-40%-kal is csökkentheti az izmok tejsavszintjét, és gyorsabb visszatérést eredményez a terheléshez. Ha napi szinten edzel, ez különösen nagy előny.
Globus stimulátorok programjai
Bemelegítés (angol nyelvű készülékekben Warm-up)
Rövid tartamú program, mely megemeli az izom hőmérsékletét annak érdekében, hogy felkészítse az edzésekre. Finom, rángásszerű izomösszehúzódásokat vált ki, mely serkenti a véráramlást és az izom anyagcseréjét, megemeli a hőmérsékletét. Az izom és szalagok merevsége csökken. A program ezáltal kialakítja az edzéshez ideális fiziológiai izom és ín állapotot.
Sérüléskezelés esetén a vérkeringés javítása miatt nagyon hasznos. A javuló keringés oxigénben és tápanyagokban dús vért hoz és egyúttal elviszi a sérülés miatt keletkezett metabolitokat, toxinokat.
Verseny előtti bemelegítés (PreCompetition Warm-up)
Hosszabb idejű és mélyebb hatású, mint a Bemelegítés program. Pár perccel verseny előtti bemelegítés előtt szükséges alkalmazni az adott sportág szempontjából leginkább érintett izmokon. Ha napi rendszerességgel edzel, használd inkább ezt a "sima" Bemelegítés helyett.
Sérüléskezelés esetén a vérkeringés javítása miatt nagyon hasznos. A javuló keringés oxigénben és tápanyagokban dús vért hoz és egyúttal elviszi a sérülés miatt keletkezett metabolitokat, toxinokat.
Kapillarizáció (Capillarisation)
Ez a program elsősorban állóképességi sportokban ajánlott, de a fizikai felkészülés első heteiben ajánlott mindenki számára. Szenzonban csak állóképességi sportban alkalmazd!
Serkenti a véráramlást az izom felé, javítja az oxigénellátást, csökkenti a kemény fizikai munka alatti fáradékonyságot.
Segíti az elsődleges és másodlagos kapilláris rendszer aktivitását a szövetek oxigénellátásának javítása, illetve a kemény fizikai munka alatti fáradékonyság csökkentése érdekében.
Állóképességi erő (Resistance)
Állóképességi sportok esetén ajánlott; javítja az izom hosszú távú, magas szintű erőkifejtési képességét, a metabolitképződés elleni felkészüléssel csökkenti a fáradékonyságot.
Sérülés után ezzel kezd az izomerő visszanyerését célzó kezeléseket.
Kitartó erő (Endurance)
Olyan sportok esetén ajánlott, mint kajak-kenu, középtávfutás (800-1500m), küzdősportok, ahol az izomnak néhány percen át a maximális erőbedobással kell működnie, anaerob (oxigénszegén) állapotban. Javítja az izom hosszú távon történő, magas szintű erőkifejtési képességét; segíti a toxinképződés (savasodás) elleni védekezést, csökkentve a fáradékonyságot. A program hosszú erőteljes izomösszehúzódásait rövid, aktív nyugalmi szakaszok követik.
Aerob állóképesség (Aerob resistance)
Javítja az adott erőfeszítés hosszútávú fenntartásának képességét. Hosszú tartamú stimulációs program, melyet a lassú rostok aerob képességének javításához adaptálták.
Sérülés után használhatod, de akkor javaslom, ha már 10-14 napos Állóképességi erő kúrán túljutottál.
Hipertrófia (Hypertrophy)
Az izomtömeg növelésére használható. A magas frekvenciájú impulzusok intenzív izommunkát eredményeznek, mely az izomrostok méretnövekedésében elsődlegesen fontosak. Előnye: egy fontos izomra vagy izomcsoportra fókuszálható, azaz szelektíven edzheted a leggyengébb pontokat.
Izomsérülés után ezt a programot csak a teljes gyógyulás után használd.
Maximális erő (Max. strength)
Nagy erőbefektetés igénye esetén javasolt, például küzdősportokban. Javítja a maximális erőkifejtés képességét és növeli az izomtömeget. Segítségével csökkenthető a traumák lehetősége is a maximális súlyokkal történő edzés alatt.
Izomsérülés után ezt a programot csak a teljes gyógyulás után használd.
Reakcióképesség (Reactivity)
Labdajátékok és küzdősportok esetében optimális. Javítja az összehúzódás sebességét. Az izomstimulációk rövidek, rendkívül intenzívek és extrém gyorsaságúak. A reakcióképességre kétféle módon hat: a gyors rostok összehúzódásának gyorsításával és a miotaktikus receptorok aktivitásának növelésével.
Izomsérülés után ezt a programot csak a teljes gyógyulás után használd.
Robbanékony erő (Explosive strength)
A maximális erővel végrehajtott sportok (például rövidtávfutás, ugró és dobó sportok, röplabda stb.) esetén alkalmazandó. Megnöveli a lehető legrövidebb időn belül „bevethető” izomrostok tömegét, ráadásul a legnagyobb erőszint alkalmazásával. Izomsérülés után ezt a programot csak a teljes gyógyulás után használd.
Melyik Globus készüléket válaszd?
A Globus sportkészülékei – mint például a Runner Pro, a Triathlon Pro, a Soccer Pro, a Cycling Pro vagy a The Champion – mind tartalmazzák ezeket a programokat. Ezek nemcsak EMS kezelésre alkalmasak, hanem más elektroterápiás lehetőségeket is biztosítanak: TENS, MENS, MCR, FES vagy akár iontoforézis is elérhető bennük.
A különbség a sportprofilokban rejlik. Ha futó vagy, válaszd a Runner Pro-t. Ha triatlonozol, akkor a Triathlon Pro lesz a te géped. Ezek nemcsak az edzést támogatják, hanem segítenek megelőzni a sportágadra jellemző sérüléseket is.
A te izmaid, a te céljaid – a Globus tudásával
Az EMS nem varázslat – hanem tudomány!
Ha tisztában vagy azzal, mit akarsz elérni, és megérted az izomstimuláció alapelveit, akkor a Globus készülékei tökéletes társak lesznek az edzéseidhez. Használhatod őket bemelegítésre, regenerációra, izomerő fejlesztésére vagy akár rehabilitációra is. És ami a legjobb: nem kell orvosi diplomád legyen hozzá – csak tudnod kell, mit akarsz, és a gép elvégzi a többit.
A teljesítmény javítása (a biohacking) minden sportoló álma. A teljesítmény fejlesztése, például felkészülés a hosszútávú futó, kerékpáros, triatlon, stb. versenyekre sok edzést igényel. A legtöbb amatőr sportolónak pont ebből van a legkevesebb. Munka, család, tanulás mellett, szabadidejében készül fel. Ebben a cikkben egy olyan módszert mutatok meg, amellyel „meghackelheted” az edzéshatékonyságot, sőt…edzésidőt nyerhetsz! Ez a […]
Az elektromos izomstimuláció (EMS) az izmok kezelésének módszere. Több formája is létezik, melyek esetén az alkalmazás módja eltérő és persze a hatás is. Most egyenként bemutatom ezeket a módszereket. Egy kis izomélettan Az izmok természetes körülmények között az agyból érkező elektromos impulzus hatására húzódnak össze. Az impulzus természetesen azt is közvetíti, hogy milyen erővel és […]
Az izomstimuláció az izmok kezelésének egy modern módszere. A felhasználás alapján általában két formát különíthetünk el. Az teljes test elektromos izomstimuláció (WB-EMS) és a neuromuszkuláris elektromos stimuláció (NMES) eszközök valójában teljesen ugyanazt az impulzust alkalmazzák, ám az alkalmazásuk módja és céljai lényegesen különböznek. Mindkét forma hatékony, ám érdemes ismerni az előnyöket és korlátokat egyaránt. WB-EMS […]
Az izomstimuláció során elektromos impulzusokat alkalmazunk az izmokra annak érdekében, hogy azok összehúzódjanak. Bár az izomingerlés mögött komoly fiziológiai alapok húzódnak meg, a lényege viszonylag egyszerűen megérthető. A cél az, hogy az izom ne csak akkor dolgozzon, amikor a központi idegrendszer (agy, gerincvelő) küldi az utasítást, hanem mesterséges úton is rá lehessen venni működésre.
Az izomstimuláció nem az edzések helyett, hanem azok kiegészítéseként alkalmazandó módszer, melynek más a „haszna” a sportból élő profi és a tanulás vagy munka mellett edző amatőr számára. A felhasználási lehetőségek szerteágazók, így mindenki maga döntheti el, mire „veti be”! Egyben biztos lehetsz, hogy ha rendszeresen alkalmazod, akkor a kedvező hatásokat is észlelni fogod, éppen […]
Az izomstimuláció (EMS) egy elektroterápiás eljárás, mely az izmok kezelésére alkalmazható. Az elektromos impulzus beállításától függően a hatása lehet vérkeringés javítás, izomerő visszaszerzés, izomtömeg növelés, sorvadás megállítás, merevség és görcsök oldása, stb. Nézzük az alapokat. Ha vizuális típus vagy, akkor nézd meg az erről készült filmem. Ha inkább olvasol, görgess lejjebb. Mi az izomstimuláció? […]