Nyirokmasszázs gép
Magyarországon a nyirokmasszázs gép elnevezés terjedt el, bár ez csak részben állja meg a helyét. A készülék ugyanis nemcsak a nyirokproblémákra, hanem számos más tünet és panasz kezelésére kiváló. A hullámmasszázs gép vagy nyomásterápiás gép megnevezések ugyanezt a készüléket jelölik – nincs semmilyen különbség közöttük.
Miért érdemes nyirokmasszázs gépet vásárolnod?
A mai orvosi gyakorlat szerint a nyiroködémára évente egyszer 10 kezelést írnak fel számodra. A nyiroködéma azonban nem így “muködik”. A nyirok folyamatosan felszaporodik, azaz minden egyes napon foglalkoznod kell vele, kezelned kell. Ha megvárod, hogy jól felduzzadj, akkor ennek “eltüntetése” sem megy könnyen. Ha azonban minden nap kezelsz, akkor a normálishoz közeli állapotot tudod fenntartani.
Kézi vagy gépi nyirokmasszázs?
Ha kézi nyirokmasszázs alkalmazol, az meglehetosen sokba kerülhet. Egy végtagot 4-8 ezer, a teljes testet 10-14 ezer forintért masszíroznak alkalmanként. Ha a szükségleted szerint kezeltetsz, akkor akár többszázezer forint lehet a havi költséged. Ha csak havonta 1-2x mész masszázsra, akkor annak alig van haszna az állapotodra. Kéthavi kézi masszázs árából már egy jobb nyirokmasszázs gépet vásárolhatsz, amit aztán 8-10 évig használni tudsz. Ha van géped, az minden nap rendelkezésedre áll. Akkor alkalmazod, amikor a tüneteid miatt épp szükséges és nem akkor, amikor fogad a masszor.
Mi a nyirokmasszázs gép?
A nyirokmasszázs gép egy nagyon precízen szabályozott légkompresszor. A hozzá csatlakoztatott, több légrekeszbol álló csizma, kesztyu vagy övszeru mandzsetták légrekeszeit fújja fel a beállított sorrendben és nyomásra. A felfújt rekesz nyomást fejt ki az alatta levo testrészedre. Ez a nyomás indítja meg a kezelt területen az erekben levo és a szövetek közötti folyadék (nyirok) áramlását. A felfújás-leeresztés szabályozásával irányíthatod, hogyan és merre terelje. Ha eloször a bokádon "szorít", majd egyre feljebbb, akkor értelemszeruen felfelé terel.
Javaslatok nyirokmasszázs gép vásárláshoz
- Nyiroködéma kezelésére ne vásárolj olyan nyirokmasszázs gépet, amelynek mandzsettája csak egyetlen légrekeszbol áll - az ilyen alkalmatlan a nyiroködéma kezelésére!
- Minél több légrekeszbol áll egy mandzsetta, annál finomabban szabályozható a folyadék terelése.
- Otthoni, fenntartó kezelésre általában elegendo a 4 légkamrás nyirokmasszázs gép is. Se súlyos állapotra, továbbá rendelobe a 6-12 vagy még több légrekeszes készülékek valók.
- Azok a készülékek, amelyek több légrekeszesek, de nem szabályozható légrekeszenként a nyomás, alacsonyabb hatékonyságúak a nyiroködéma kezelésében. Enyhe ödémára, visszeres panaszokra és masszázsra megfelelok.
- Más szavakkal: a kezelés hatékonyabb olyan készülékkel, amelynél a kezelési nyomás légrekeszenként külön-külön állítható.
- Elonyös, ha a nyomástartás ideje és a felfújási ciklusok közötti szünet hossza állítható, mert hatékonyabb kezelést biztosít.
- Megfelelo méretu mandzsettát válassz! Túl nagy mandzsetta esetén a hatás a kívánttól elmaradhat (hasonlóan, ha 38-as lábra 45-ös cipot húzol, abban igen nehézkesen tudsz leszaladni a boltba)
- Méretválasztáshoz mérd meg
- lábon a boka, vádli, térd és combto (mindkét lábon)
- karon a csukló-alkar-könyök-hónalj
- törzs a derék-csípo körfogataid
- Kar ödéma kezelésére elég egy darab kar mandzsettát beszerezni
- Láb ödéma esetén érdemes a láb mandzsetta mellett törzsre való mandzsettát is vásárolni, hogy a combtorol még tovább tudja mozgatni a nyirkot
A nyirokmasszázs kezelés helyes beállítása
Olvasd el Dr. Zátrok Zsolt cikkét, melyben részletesen ismerteti, milyen nyomást kell alkalmaznod, mennyi ideig és hányszor kezelj, stb. A cikkbol a nyirokmasszázs ellenjavallatait, kockázatait is megismerheted.
Szeretnél többet megtudni a nyiroködémáról?