
Asztma – orvosi néven asthma bronchiale
Az asztma (asthma bronchiale) egy olyan krónikus tüdőbetegség, melyben a hörgők nyálkahártyája megduzzad, begyullad, a falukban levő simaizmok görcsösen összehúzódnak és ezáltal a légutak összeszűkülnek. Ettől válik a légzés nehezítetté.
Ha a családodban előfordul allergiás vagy asztmás megbetegedés, Te is hajlamosabb lehetsz az asztmára, mint mások. Azonban nem „garantált”, hogy nálad is kialakul, annak ellenére, hogy a szüleid asztmásak.
Ha asztmád van, a légutaid szinte folyamatosan gyulladásban vannak. Időnként a tünetek elviselhetők, majd rohamszerűen felerősödnek.
Az asztmás rohamot többnyire valamilyen külső behatás váltja ki.
- Az allergiás asztmánál olyan allergének a kiváltó okok, mint például a kisállatok szőre, por, atkák, vagy pollenek.
- A nem-allergiás típusú asztmás megbetegedések előidézője többnyire a füst, a légszennyezés, a hideg levegő, a megerőltető testmozgás, vagy az időjárásban bekövetkezett változások.
Bár az asztma krónikus állapotnak tekinthető, kezeléssel megakadályozhatod az ismételt rohamokat, az állapotromlást és javítani lehet az életminőséged.
Asztma kezelése
A kezelés leggyakoribb módja az orvos által felírt, többnyire szteroidtartalmú gyógyszer.
Legtöbbször inhalátorban kapod, ebből „szippantva” a hatóanyagok azonnal oda jutnak, ahova kell, a légutakba.
Mivel az asztma krónikus állapot, így az évek alatt a kezelésére kapott szerek miatt mellékhatások alakulnak ki.
Asztma természetes terápiája
Kevés alternatív és otthon is alkalmazható kezelési lehetőség van. Ezek egyik a sós levegő terápia, mely mellékhatás mentes és hatékonyan segít megelőzni, ritkítani az asztmás panaszokat.
Ha jártál már tengerparton, akkor megtapasztalhattad, hogy az itthon zavaró panaszaid a tengerparton fokozatosan enyhülnek, elmúlnak. Pedig semmit sem csinálsz, csak belélegzed a sós tengeri levegőt.
A sós levegő az asztmás rohamok megelőzésében, de az asztma orvosi kezelésének kiegészítésében is segítségedre lehet.
A mikroszkopikus (5 mikronnál kisebb) sórészecskék a levegővel együtt kerülnek a tüdődbe. Megtapadnak a légutak nyálkahártyáján, semlegesítik az allergéneket, oldják a nyákot, csökkentik a gyulladást. A sós levegő erősíti a „légúti immunrendszered”. A rohamok érzékelhetően megritkulnak.
Minél tovább tartózkodsz a sópárában, annál erőteljesebb a hatás. Ilyen sópárát a SaltDome sóterápiás készülékkel állíthatsz elő.
Termékajánló: SaltDome sóterápiás készülék
Ha a jótékony sós levegőt az otthonod kényelmében szeretnéd előállítani, akkor válaszd a Saltdome ultrahangos sóterápiás készüléket. Olvasd el a vevői véleményeket, hogy megismerd a használók tapasztalatai!
A sóterápia világszerte elfogadott betegség megelőző és terápiás módszer. Már az ókori görögök is ismerték. Hipokrates, az orvostudomány atyja sós vízpára belégzését javasolta légzési nehézségben szenvedőknek. Légúti és bőrbetegségekben, továbbá allergiák esetén kiváló hatású. A hatása lassabban alakul ki, mint a gyógyszereké, de nagy előny, hogy természetes és nincs mellékhatása.
A légúti allergia az immunrendszer túlreakciója a légutakba jutó allergén anyagokra. Az allergén tehát olyan anyag, amelyek az allergiára hajlamos egyéneknél túlzott immunválaszt váltanak ki.
Ha COPD (krónikus obstruktív bronchitisz) miatt állsz kezelés alatt, akkor érdemes tudnod, hogy a betegség jelenleg nem gyógyítható. Ezért a kezelések célja, hogy a tüneteid csökkentse, megszüntesse. Nélküled azonban nem sokra mennek! Ha nem szeded a gyógyszereid, nem hagyod abba a dohányzást, akkor a tüneteid súlyosbodni fognak. Akár a mindennapi tevékenységed is akadályozhatja a fulladás. Nézzük, hogy mit lehet és mit érdemes tenned!
Ha mellkasi fájdalommal, sérüléssel vagy légszomjjal kerülsz orvoshoz vagy sürgősségi ellátásba, általában (más vizsgálatok, pl EKG mellett) mellkas röntgen felvételt is készítenek rólad. A röntgen egy úgynevezett képalkotó módszer, mely a mellkast érintő betegségek tisztázása során általában az első diagnosztikus vizsgálatok között végeznek. Arról írtam, hogy miért készítik és mi látható rajta.
A vér oxigénszállító képességének, állapotának rendszeres otthoni ellenőrzése szív-, légzőszervi betegségekben és anémiában szükséges. A pulzoximéter készülék biztosítja ezt.
A hátfájdalom napjainkban az orvoshoz fordulások egyik leggyakoribb oka. Már ébredéskor is kínoz, munka közben se hagyja abba, majd hazaérve hiába ülsz le a karosszékedbe, nem múlik. Sőt…minél többet pihenteted, annál jobban fáj…. Nézzük azokat az ismereteket, melyek segíthetnek a hátfájdalom elkerülésében. A hátfájdalom oka lehet sérülés, rossz mozdulat és egy sor betegség is. Bármely […]
Kevés ijesztőbb dolog van, mint amikor úgy érzed, hogy nem kapsz levegőt. Egészséges embernél is megjelenhet légszomj nagyon megerőltető testmozgás, szélsőséges hőmérséklet, elhízás és nagy tengerszint feletti magasság esetén. Ezeken kívül azonban a nehézlégzés valószínűleg valamilyen orvosi probléma jele. A légszomj – orvosi nevén a dispnoe – leggyakrabban mellkasban jelentkező erős szorításként, levegőéhségként, légzési nehézségként […]
A magas vérnyomás (orvosi nevén hipertónia) ma a magyar emberek leggyakoribb betegsége! Amikor ’91-ben végeztem az egyetemen, a hivatalos adatok szerint mintegy 1.6 milló főt érintett hazánkban. Ma majdnem 3-szor ennyi, 4.2 millió vérnyomás beteget tartanak nyilván. Véleményem szerint ennek két fő oka van. Egyrészt az életmód, másrészt a súlyosan elhibázott orvosi kezelési protokollok! De […]