
Trombózis utáni állapot otthoni kezelése
A trombózis lezajlása után már soha „nem leszel a régi”! A betegség mindig egy “maradvány állapotban” végződik, amivel együtt kell élned életed végéig. Ez a trombózis utáni állapot vagy orvosi nevén poszt-trombotikus szindróma. A tünetek egyensúlyban tartása és főképp a trombózis kiújulás megelőzése a Te kezedben van. Minden nap, folyamatosan “törődni kell” vele. Nézzük át a lehetőségeid.
Mi a maradvány állapot?
A trombózis egy ér elzáródása. Valamilyen okból a vér megalvad az érben (legtöbbször egy vénában) és elzárja azt.
Amikor ez kialakul, nagy fájdalmat okoz, ami miatt általában gyorsan kórházba kerülsz, és ott „vérhígító” és egyéb kezeléseket indítanak.
Ha szerencsés vagy és a vérrög nem szabadul el, akkor nem lesz embóliád, de ettől még nem menekülsz meg a következményektől.
A vérrög folyamatosan változik, részben felszívódik, részben pedig kötőszövet rakódik le benne. A trombózis kialakulása utáni 90-120. napra a folyamat véglegessé válik.
Az, hogy mennyi tünet marad vissza sok mindentől függ. Mekkora volt a trombus (vérrög), milyen gyorsan kezdődött a kezelése, milyen a véralvadási és regenerációs rendszered.
Egy biztos, az érintett lábad vérkeringése már soha nem lesz olyan, mint a trombózis előtt volt. Ezért különféle tünetekkel kell együtt élned, mégpedig életed végéig!
Az, hogy mennyi szenvedést okoz attól függ, hogy mit teszel a trombózis utáni állapot (poszt-trombotikus szindróma) kezelése érdekében.
Milyen tünetek lehetnek?
Ezen képen majdnem mindent láthatsz
- az érintett végtag duzzadt
- feszülő fájdalmad és „nehézláb” érzésed jelentkezik
- a bőr barnás-lilás-vörösen elszíneződik
- a bőr kiszárad, reped és sárgás váladék (nyirok) csorog belőle
- súlyosabb esetben nem gyógyuló seb (fekély) keletkezhet
A trombózis utáni állapot otthoni kezelésének céljai
- a trombózis kiújulásának és ismétlődésének megelőzése
- maradványállapot tüneteinek csökkentése
A trombózis kiújulás megelőzésének lehetőségei
Ha már átestél egy trombózison, jelentős az ismétlődés kockázata. Életed végéig oda kell figyelned magadra. A trombózist lényegesen könnyebb megelőzni, mint kezelni!
- A kórház elhagyásakor rendelt gyógyszereid rendszeresen szedd.
- Bizonyos „vérhígító” szereket úgy kell adagolni, hogy egy bizonyos értéken kell tartani a véred „alvadékonyságát”. Az aktuális vérvizsgálata eredménye függvényében kell meghatározni, hogy mennyi gyógyszerre van szükséged. A tested gyógyszerigénye időről időre változhat, ezért kell rendszeresen ellenőrizni. A modernebb és persze drágább szereknél nem kell a kontroll vagy nem ilyen gyakran.
- Soha ne módosítsd önkényesen a gyógyszermennyiséget, ne vegyél be többet vagy kevesebbet, csak ha az orvosoddal megbeszélted!
- Rendszeresen járj labor-kontrollra. Általában havonta, kéthavonta érdemes érdemes ellenőrizni a gyógyszerek hatását. Az eredményt beszéd meg kezelőorvosoddal.
- Általában „vérhígító” szereket kell szedni, melyek túladagolása vérzékenységet okozhat. Spontán fogínyvérzést tapasztalsz, egy tűszúrás után is hosszú ideig vérzel, nekimész a bútornak és véraláfutás jelenik meg.
- Mozogj napi rendszerességgel. Ez a legjobb gyógyszer. Napi 60-70 perc séta, kocogás, kerékpározás (akár több részletben) csodákra képes! Ne becsüld alá a mozgás fontosságát!
- Ha hosszabb autós, buszos vagy repülős útra mész, fél óránként állj meg vagy állj fel helyedről és sétálj egy kicsit. Ezzel átmozgatod a vért a lábaidban.
- Ha eddig még nem tetted meg, akkor hagyd abba végre a dohányzást!
- Ha még érint, akkor a fogamzásgátló gyógyszer szedését hagyd abba és válts más védekező módszerre.
- Ha túlsúlyod van, változtass az étrenden és adj le néhány kilót. Megjegyzem a rendszeres mozgás a legjobb és leghatékonyabb fogyókúra.
- A vérhígító kezelésre a trombózis után legalább 3-6 hónapig lesz szükség. A kezelőorvos feladata annak megítélése, hogy ezután is szükséges-e. Ha semmit nem változtatsz (pl. nem fogysz, nem hagyod abba a dohányzást, nem mozogsz), akkor a gyógyszerek „rajtad ragadhatnak”, azaz nem hagyhatod abba a szedését soha. Ha a rizikófaktoraid számát csökkented, akkor erre van esélyed.
A rendszeres testmozgás a trombózis utáni állapot fő gyógymódja!
A vénák behálózzák egész testedet. Összegyűjtik a tested által elhasznált vért és visszaszállítják a szívbe, innen a tüdőbe kerül, ahol friss oxigént vesz fel. Ezt a verőerek (artériák) juttatják ismét a szerveidhez.
A felületes vénák a bőr, a nyálkahártyák és a testfelszínhez közeli területek vérét gyűjtik és szállítják. Nem a felületen futnak vissza a szívbe, hanem a szövetek között futó, vastag mélyvénákba csatlakoznak. Ezek a nagy „csatornák” futnak a szív felé.
A vénákban a vér akkor jön mozgásba, amikor az körülöttük levő izmok összehúzódnak és összenyomva kipréselik belőlük a vért. Az izompumpa mindig a szív felé nyomja a vért, mert a vénákban levő billentyűk (kapuk) csak ebbe az irányba engedik haladni.
Mindezek miatt a rendszeres testmozgás a vénás vérkeringés „motorja”, mozgás nélkül a vér nem áramlik és hajlamos a megalvadásra, a trombózis kialakulására.
Nem azt mondom, hogy kezdj versenyszerű sportba! A rendszeres séta a megfelelő. Ha állapotod csak annyit enged, hogy néhányszor körbejárd a szobát, akkor ennyit tegyél, de ezt mindenképpen, naponta többször is!
Ha viszont képes vagy rá, kocogj, kerékpározz. Rendszeresen, azaz hetente legalább 3-4 alkalommal, egyszerre legalább egy órányit (a több jobb!).
Mit tehetsz otthon?
Ha átestél egy trombózison és fizikailag képes vagy a mozgásra, akkor a mozgás a fő gyógyszered! Soha ne hagyd abba.
Ha azonban nem tudsz megfelelő mennyiséget mozogni, akkor használj otthoni orvostechnikai készüléket a tüneteid csökkentése érdekében.
Termékajánló poszt-trombotikus szindróma kezelésére
Bár a mélyvénás trombózis kezelése akut esetben kizárólag kórházi feladat, azonban a trombózis utáni maradvány állapot (az úgynevezett posztrombotikus szindróma) kezelése már otthon, a betegé.
Feltétlenül használj otthoni orvostechnikai eszközt a trombózis utáni állapot javítására, ha
- bénulás vagy izomgyengeség miatt nem tudsz mozogni
- egyéb állapot vagy betegség miatt nem tudsz aktív mozgást végezni
- jelentős túlsúly miatt nem tudsz eleget mozogni
- műtétet követően átmenetileg nem tudsz mozogni
- ízületi fájdalom, sérülés miatt nem tudsz mozogni
- hosszú utazáson veszel részt.
A trombózis utáni állapot esetén a kezelések célja a vénás vérkeringés serkentése a lábadban.
A becslések szerint Magyarországon évente 16-20 ezren kapnak mélyvénás trombózist, aminek a szövődményeibe több ezren halnak bele – pedig a trombózis és veszélyes szövődménye, a tüdőembólia elkerülhető lenne! Erről az „alattomos rosszakaróról”, a mélyvénás trombózisról írok. Mit is jelent pontosan a mélyvénás trombózis? Ha szervezeted valamely vénájában „megalvad a vér”, vérrög (ún. trombus) alakul ki, akkor […]
A trombózis többnyire a lábadon, azon belül is a lábszáradon alakulhat ki. Gyakran életveszélyes állapotot jelent! Az adatok szerint évente 16-20 ezer embert érint hazánkban és a szövődményeibe több ezren halnak bele. A trombózis jelentése Trombózis a vér „megalvadása” az éren belül. Egy vérrög (orvosi nyelven trombus) alakul ki, ami dugóként teljesen vagy részlegesen elzárja […]
Itt a nyár! Autóba, buszra, vonatra vagy repülőre ülünk és üdülőhelyeket, látnivalókat keresünk fel. Az utazás alatti hosszas egyhelyben ülés veszélyes lehet, kedvez a trombózis kialakulásának.
A visszér (más néven vénás elégtelenség vagy varikózus vénák) a vénák kitágulását és kanyargóssá válását jelenti, leggyakrabban a lábszáron. Akkor alakul ki, amikor a vénákban lévő billentyűk (szelepek) nem működnek megfelelően. Ekkor a vér nem tud hatékonyan visszaáramlani a szív felé, a vér felgyülemlik a vénákban. A növekvő nyomás hatására kitágulnak, kanyargóssá válnak. Kezdetben még csak kozmetikai probléma és visszafordítható, de gyors ütemben véglegessé válhat és panaszokat okoz.
A lábon, lábszáron kialakult nehezen gyógyuló seb, azaz lábszárfekély kezelése új lendületet kaphat. A lágylézer készülékekkel végzett tanulmányok eredményei szerint a lábszárfekély lágylézer kezelések hatékony sebgyógyulást eredményeztek. Jó hír ez a fekélyben szenvedők számára, mert e sebek gyakran hónapokon, sőt éveken át sem mutatnak gyógyulási hajlamot. A lökéshullám terápia szintén hatékony módszer lehet a lábszárfekély kezelésében, mivel elősegíti a gyógyulást és javítja a vérkeringést.
A lábszárfekély egy nem vagy csak igen lassan gyógyuló sebet jelent a lábadon. Az esetek 80-90%-ban visszérbetegség és vagy cukorbetegség következményeként jelentkezik, kisebb arányban artériás eredetű. A bőr elvékonyodik, sekély „gödör” keletkezik. Gyógyulása rendkívül lassú. Ha pedig mégis, hajlamos kiújulni. Ezernyi cikket olvashatsz erről, de alig említik, hogy mit tehetsz a javulás érdekében.