
Lábszárfekély kezelése lágylézer készülékkel
A lábon, lábszáron kialakult nehezen gyógyuló seb, azaz lábszárfekély kezelése új lendületet kaphat. A lágylézer készülékekkel végzett tanulmányok eredményei szerint a lábszárfekély lágylézer kezelések hatékony sebgyógyulást eredményeztek. Jó hír ez a fekélyben szenvedők számára, mert e sebek gyakran hónapokon, sőt éveken át sem mutatnak gyógyulási hajlamot. A lökéshullám terápia szintén hatékony módszer lehet a lábszárfekély kezelésében, mivel elősegíti a gyógyulást és javítja a vérkeringést.
Mi a lábszárfekély?
A fekély a felszínt alkotó szövetek elhalása, mely szövethiányt (nyílt sebet) hoz létre az érintett területen. A sebek hagyományos kezeléssel gyakran évekig is nyitva maradtak. Nagyon nehezen gyógyulnak és ha begyógyulnak, hajlamosak a kiújulásra.
A lábszárfekély az életkilátásokat és életminőséget rontó állapot, mely az egész szervezet számára súlyos fertőzésforrást is jelent.
Fekélyes seb definíciója
A fekélyes seb egy olyan seb, amely nem gyógyul megfelelően, és hosszú ideig fennáll. Ezek a sebek általában a bőr és a szövetek elhalásával járnak, ami szövethiányt okoz az érintett területen.
A fekélyes sebek nehezen gyógyulnak, és hajlamosak a kiújulásra, ami az egész szervezet számára súlyos fertőzésforrást jelenthet. Az ilyen sebek kezelése különösen fontos, mivel a megfelelő ellátás hiánya komoly egészségügyi kockázatokat hordoz magában.
Fekély típusai
Lábszárfekély
A lábszárfekély az alsó végtagon, leggyakrabban a lábszáron kialakuló fekély. Ez a típus leggyakrabban a vénás keringési elégtelenség, az artériás keringési elégtelenség, vagy a cukorbetegség következtében alakul ki.
A lábszárfekély tünetei közé tartozik a fájdalom, a duzzanat, a bőrpír, és a kellemetlen szag. A lábszárfekély kezelése különös figyelmet igényel, mivel a megfelelő terápia hiánya súlyos szövődményekhez vezethet.
Diabéteszes fekély
A diabéteszes fekély a cukorbetegség miatt alakul ki, és leggyakrabban a lábujjakon, a talpon, vagy a sarkon jelenik meg. A diabéteszes fekély tünetei közé tartozik a fájdalom, a duzzanat, a bőrpír, és a kellemetlen szag.
Ezek a fekélyek különösen problémásak, mivel a cukorbetegség miatt a seb gyógyulása lassabb, és nagyobb a fertőzés kockázata. A diabéteszes fekély kezelése során kiemelten fontos a vércukorszint megfelelő kontrollja és a rendszeres orvosi ellenőrzés.
Artériás fekély
Az artériás fekély az artériás keringési elégtelenség miatt alakul ki, és leggyakrabban a lábszáron jelenik meg. Az artériás fekély tünetei közé tartozik a fájdalom, a duzzanat, a bőrpír, és a kellemetlen szag.
Az artériás keringési zavar miatt a szövetek nem kapnak elegendő oxigént és tápanyagot, ami lassítja a seb gyógyulását. Kezelése során fontos a keringési problémák kezelése és a seb megfelelő ellátása.
A fekély kezelése lágylézerrel
A fekély kezelése nagy terhet ró a betegre és családjára. A siker érdekében nemcsak a sebet, hanem az azt kiváltó betegséget is kezelni kell, mert csak így várható tartós eredmény. Fekély kezelésre a B-Cure, Personal Laser és Energy Laser készülékek egyaránt alkalmasak. Emellett a kompressziós harisnya viselése is fontos a vérkeringés javítása és a fekélyek kiújulásának megelőzése érdekében.
Termékajánló: lágylézer készülékeink
A lágylézer készülék elsődleges hatása a sejtregenerációs folyamatok támogatása és ezzel a gyógyulás gyorsítása, továbbá az endorfin termelés serkentése révén fájdalomcsillapító is.
A lágylézer készülékekkel végzett klinikai vizsgálatok bizonyították a lágylézer készülékek hatékonyságát a fekélykezelésben. A vizsgálat során még a súlyos és mély diabeteses fekélyek (a legnagyobb kezelt fekély 24cm2-t területű volt) is gyógyultak.
A kezelt fekélyek 90%-a 8-12 héten belül teljesen bezárult. Ezzel szemben a lágylézer kezelést nem kapó kontroll csoportban csak a sebek 10%-a gyógyult be.
A lábujjak amputációja helyén kialakult súlyos fekély lágylézer készülékkel történő kezelése 8 hét alatt sikeres sebzáródást eredményezett.
- a lágylézer kezelés lényege, hogy a készülék által kibocsátott lézersugarat a kezelendő területre kell irányítani (odatartani a készüléket)
- a kezelés időtartama nagy mértékben függ a kezelendő terület nagyságától, de általában 5-10 perc
- a cél 5-8 Joule/cm2 energia sejtekbe juttatása, ami elindítja a gyógyulási folyamatot.
- az egyes készülékek ezt az energiamennyiséget eltérő idő alatt adják be, így fontos, hogy a használati útmutató kezelési idő javaslatait figyelembe vedd!
- a túl rövid kezelés nem indítja meg a kedvező folyamatokat, de a túl hosszú sem jó (gondolj a napozásra: ha csak 1-2 percre mész a napra, nem melegít fel, ha meg órákra kifekszel, bőrégést okoz).
- míg ízületkezelés esetén a lézer készüléket közvetlenül a bőrre kell tenni, addig a fekély (nyílt seb) esetén ez higiéniai okokból nem kivitelezhető! Olyan közel tartsd a készüléket a felszíntől, amennyire csak lehetséges
- ha fekély területe nagyobb, mint amit a kezelőfej lefed, arrébb kell helyezni mindaddig, míg a teljes terület kezelést kap
- a kezeléseket naponta ismételni kell a teljes gyógyulásig (ez fekély esetén minimum 8-12 hetet is igénybe vehet)
- nagyobb teljesítményű készülékkel rövidebb időt vesz igénybe a kezelés
A lábszárfekély egy nem vagy csak igen lassan gyógyuló sebet jelent a lábadon. Az esetek 80-90%-ban visszérbetegség és vagy cukorbetegség következményeként jelentkezik, kisebb arányban artériás eredetű. A bőr elvékonyodik, sekély „gödör” keletkezik. Gyógyulása rendkívül lassú. Ha pedig mégis, hajlamos kiújulni. Ezernyi cikket olvashatsz erről, de alig említik, hogy mit tehetsz a javulás érdekében.
A cukorbetegség rettegett szövődménye a cukorbeteg láb, mely kezdetben „csak” fájdalmakban, érzészavarban nyilvánul meg, de idővel komolyabb következményei alakulhatnak ki. A fokozódó keringési zavar miatt a szövetek kis területen elhalnak és bőrseb (fekély) alakul ki. A folyamat súlyosbodva akár a lábujjakra, sőt a lábfejre kiterjedő szövetelhalást okozhat. A cukorbeteg láb kezelése, a súlyos következmények elkerülése […]
A cukorbetegség (diabetes mellitus) rettegett szövődménye a cukorbeteg láb (más néven diabeteszes láb), mely kezdetben „csak” fájdalmakban, érzészavarban nyilvánul meg, de idővel komolyabb következményei alakulhatnak ki. A fokozódó keringési zavar miatt a szövetek kis területen elhalnak és bőrseb (fekély) alakul ki. A folyamat súlyosbodva akár a lábujjakra, sőt a lábfejre kiterjedő szövetelhalást okozhat. A cukorbeteg […]
A lágylézer készülék olyan orvostechnikai eszköz, amely alacsony intenzitású lézersugarakat bocsát ki, és ezt használják a lágylézer kezelés során. A lágylézer terápia alacsony szintű lézerterápiaként (LLLT – Low Level Laser Therapy) is ismert, és különböző egészségügyi problémák kezelésére alkalmazzák.
A lágylézer terápia az elmúlt évtizedekben egyre nagyobb figyelmet kapott az orvostudományban. Bár sokan még mindig szkeptikusak ezzel a kezelési móddal kapcsolatban, számos magas színvonalú tudományos kutatás igazolja hatékonyságát különböző betegségek és tünetek kezelésében.
A visszér (más néven vénás elégtelenség vagy varikózus vénák) a vénák kitágulását és kanyargóssá válását jelenti, leggyakrabban a lábszáron. Akkor alakul ki, amikor a vénákban lévő billentyűk (szelepek) nem működnek megfelelően. Ekkor a vér nem tud hatékonyan visszaáramlani a szív felé, a vér felgyülemlik a vénákban. A növekvő nyomás hatására kitágulnak, kanyargóssá válnak. Kezdetben még csak kozmetikai probléma és visszafordítható, de gyors ütemben véglegessé válhat és panaszokat okoz.
A mozgáshiány (más néven immobilizáció) a test egészének vagy valamely részének mozdulatlansága. Leggyakrabban súlyos betegség vagy műtét után áll elő az a helyzet, hogy nem vagy képes mozogni. Hasonló, ha csonttörés, sérülés esetén nem mozgatható valamely végtagod. Sokan önszántukból választják az „immobilitást”. Az inaktív életmód (ücsörgés a munkahelyen, a kocsiban, a TV előtt), a mozgásszegény […]
Az egészséges életmód elengedhetetlen része a rendszeres fizikai aktivitás. Nem csak a tested formálásában játszik szerepet, de számos egészségügyi előnye is van, amelyek hozzájárulnak a hosszú és betegségmentes élet eléréséhez. Miért fontos a fizikai aktivitás? Szív- és érrendszeri egészség fenntartása: A rendszeres testmozgás csökkenti a szívbetegségek kockázatát. Segít fenntartani az egészséges vérnyomást, csökkenti a koleszterinszintet, […]