A rheumatoid arthritis (röviden RA vagy reuma) vagyis a krónikus, sokízületi gyulladás a reumatológiai betegségek egyik legsúlyosabb formája, mely erős fájdalmakkal jár. Az RA tüneteivel Magyarországon nagyjából 80-100 ezer ember küzd. Bár az esetek egy kisebb részében akár spontán visszafejlődhet, de a páciensek nagyobb hányadának állapota az idő előrehaladtával inkább lassan, folyamatosan súlyosbodik.

Mi okozza a rheumatoid arthritist?

A rheumatoid arthritis elhúzódó jellegű, egyszerre több területet is érintő ízületi gyulladás. Háromszor olyan gyakori a nők között, mint a férfiaknál.

A betegség pontos oka nem ismert. Örökletes és külső tényezők is közrejátszhatnak kialakulásában. Több tényező megléte esetén nagyobb az esély a reumatoid artritisz létrejöttére – például, ha a már születéskor meglévő hajlamhoz környezeti és életmódbeli tényezők társulnak (ilyen a dohányzás, a fogamzásgátló szedés, a stressz és bizonyos fertőzések), az már akár egyenes út lehet ehhez az autoimmun betegséghez.

Nagyon leegyszerűsítve: az autoimmun folyamat azt jelenti, hogy a tested védekezőrendszere, ami a kórokozók, külső anyagok semlegesítését, elpusztítását kellene, hogy végezze, valamilyen hiba miatt önmaga ellen fordul. Rheumatoid arthritis esetén a fehérvérsejtek kórosan működnek.

Az ízületet borító sejtrétegeket idegen anyagnak észlelik és „hadba vonulnak” ellenük. A szervezeted a saját sejtjeit, szöveteit károsítja. A „küzdelem” eredménye a gyulladás, az ízületi tokot borító belső hártya vérbővé válik, az ízületek és környékük megduzzad, kipirosodik és fájdalmassá válik. Ha az állapot tartósan fennáll, a gyulladásos enzimek fokozatosan tönkreteszik az ízületi porcot és a csontokat is.

a reumatoid artritisz által okozott elváltozás

A rheumatoid arthritis „beindulása”

  • indulhat lassan, fokozatosan, reggeli kézmerevséggel és a kéz ízületeinek fájdalmas duzzanatával (szimmetrikusan, mindkét oldalon), rossz közérzettel és fogyással;
  • de kezdődhet azonnal heves fájdalommal, lázzal, a kéz és láb kisízületei mellett a csukló-, térd, váll- és bokaízületek duzzanataival, akár járásképtelenséget okozó gyulladásokkal is.

Fontos, hogy amint ezeket a tüneteket tapasztalod, azonnal fordulj orvoshoz.

Karbantartást igényel

Az orvostudomány mai állása szerint a reuma nem gyógyítható, de korai diagnózis és időben megkezdett kezelés esetén a betegséget kordában tarthatod, ami által az életminőséged is megmarad. Több módszer is létezik az otthoni kezelésekre.

Az orvos által előírt gyógyszeres kezelések mellett fontos a rendszeres testmozgás, beleértve az ízületeid alapos tornáztatását. Törekedj az ideális testsúly megtartására, hiszen a súlyfelesleg többletterhet jelent az ízületeidnek és ez rontja az állapotot.

Ha a gyulladás nyugalmi szakban van, a melegterápia és meleg iszappakolások, paraffinkezelés igen hasznosak. A meleg csökkenti a fájdalmat és ellazítja az ízületi szalagokat és izmokat.

A rheumatoid arthritis akut fellángolása esetén a hűtés enyhíti a fájdalmat és az izomgörcsöket.

Ezen felül számos otthoni használatra tervezett fizikoterápiás eszközt is használhatsz.

Termékajánló

Termékajánló

Eszközök a rheumatoid artritisz ízületi tüneteinek kezelésére

TENS készülék

elektromos impulzusokkal biztosít fájdalomcsillapítást. Ha az RA kifejezetten a kéz és lábujjakat érinti, akkor a TENS kezelés technikailag nehezen kivitelezhető, mert az ujjak túl kicsik a kezelőelektródák felragasztásához. A hatékonyságot a kesztyű és zokni elektródákkal lehet fokozni. Az elektróda helyett kell használni, ahhoz hasonlóan, ahogy a neuropátia esetén bemutattam.

Izomstimuláció (EMS)

kezelés elsősorban az izomerő elvesztés és az izomsorvadás megakadályozásában segít. Az RA fellángolás miatti erős fájdalom inaktivitásra kényszeríthet, így az izmok gyorsan sorvadnak, gyengülnek. Ez izomstimulációval megakadályozható.

mikroáramú kezelés

erősebb hatású, mint a TENS, továbbá ez az egyik leghatékonyabb gyulladáscsökkentő mód, de míg a nagyobb ízületek kezelésére kiváló, a kis ízületre körülményes alkalmazni.

ultrahang terápiás készülékek

fájdalomcsökkentő és gyulladáscsökkentő hatásúak. 10-15 kezelés után néhány hónapig nem adható ugyanarra a területre.

lágylézer készülékek

erőteljes fájdalomcsillapító és hatékony gyulladáscsökkentő hatásúak. Mivel tartósan is alkalmazhatók mellékhatás nélkül, így a lágylézer készülék az egyik legjobb és leghatékonyabb eszköz a reumatoid artritisz kezelésére. 

Kérdezz orvosszakértőnktől!

Hozzászólásod késleltetve, a válasszal együtt jelenik majd meg az oldalon. Adataid védelme érdekében itt NE ADJ MEG személyes információkat –teljes nevet, címet, telefonszámot vagy egyéb érzékeny adatot!