A különböző sóterápiás módszerek célja azonos: a sószemcsékben gazdag levegő jótékony hatásainak alkalmazása. Napjainkban számos módszere létezik. Ezeket fogom most körbejárni.
A 19. század közepén egy lengyel orvos, Felix Botchkowski észrevette, hogy a sóbányákban dolgozó munkások között alig fordul elő légúti betegség (miközben épp ellenkezője történik például a szénbányászok között). 1843-ban könyvet írt a magas sótartalmú levegő kedvező hatásairól. Tanítványa, M. Poljakowski megalapította a még ma is üzemelő velickói fürdőt Krakkó mellett, ahol kezeléseket biztosítanak.
Ezeket a létesítményeket gyakran ‘sóbarlang’ néven is emlegetik, és ismertek az egészségre gyakorolt hatásukról. Napjainkban számos só-szanatórium üzemel Európa területén (Ausztriában, Lengyelországban, Romániában, Oroszországban, illetve más országokban).
A speleoterápia (a görög speleos=barlang szóból) avagy barlangterápia a földalatti sóbányák sókristályokban gazdag levegőjét használja legúti betegségek kezelésére. Az eljárást a korai 19. század óta alkalmazzák Európa régi sóbányáiban.
Mi a sóterápia?
A sóterápia (haloterápia) lényege és eredete
A haloterápia egy természetes és kíméletes gyógymód, amely számos légúti betegség tüneteit képes enyhíteni vagy megszüntetni. A só részecskéi megtapadnak a légutak nyálkahártyáján, és nyákoldó és gyulladáscsökkentő hatást kifejtve javítja a nyálkahártya állapotát.
A természetes sóbarlangok levegőjében a só koncentrációja magasabb, mint a szokásos környezetben. Ezek a barlangok már évszázadok óta ismertek gyógyító hatásukról, és a modern sóterápia is ezen alapul.
A természetes sós levegő terápia nemcsak a légúti betegségek kezelésében hatékony, hanem a bőrproblémák, például az ekcéma, pikkelysömör esetén is jótékony hatású lehet.
Száraz sóterápia és nedves sóterápia
A haloterápiának két fő típusa van, a száraz és a nedves sóterápia.
A száraz sóterápia során a sót 1-5 mikron nagyságúra őrlik vagy vízben feloldva ultrahang segítségével „porlasztják”, majd egy ventilátor segítségével olyan “só-ködöt” alakítanak ki, amely megközelíti a sóbarlangok mikroklímáját. Ezek az apró sószemcsék mélyen belélegezhetők, és bejutva a légutakba kifejtik jótékony hatásukat.
A nedves sóterápia vízben oldott só alkalmazásán alapul. Használják például fürdőként, ami segít a bőrproblémák enyhítésében és az általános relaxációban. A sóoldattal átmosás, öblítés segítheti például az orr és szájnyálkahártya, továbbá a garat tisztítását. A gargarizálás segíthet a szájüregi egészség megőrzésében.
Sóterápia alkalmazási lehetőségei
Felső légúti megbetegedések kezelése sós levegő terápiával
A sós levegő kiválóan alkalmazható nemcsak a felső, hanem az alsó légúti megbetegedések kezelésére is, mint például a megfázás, légcsőhurut, arcüreggyulladás, asztma, köhögés.
A sóterápia hatékonyan csökkenti a légúti megbetegedések tüneteit, és segít megelőzni azok kialakulását. A sóterápia hatását a felső légutakon kívül az alsó légutakon is kimutatták, így hatékonyan alkalmazható krónikus tüdő betegségek kezelésére is. A sóterápia során a sórészecskék megtapadnak a hörgők nyálkahártyáján, ahol gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatásukat kifejtve segítenek a tüdő tisztításában és a nyálkahártya regenerálásában.
A sóterápia nemcsak a tünetek enyhítésében, hanem a betegségek megelőzésében is fontos szerepet játszik. Emiatt ajánlható egészséges állapotban is.
Barlangterápia
A barlangi, azaz speleoterápia ma hatékony és klinikailag alátámasztott kezelésként ismert.
A barlangi sóterápia hátránya, hogy keveseknek van elérhető közelségben. A kedvező hatások csak kúraszerű alkalmazás (egymás követő napokon hosszabb időt kell eltölteni a sóban dús levegőn) esetén érvényesülnek. Kevesen engedhetik meg maguknak, hogy odautazzanak és heteket töltsenek el egy sóbarlangban.
Ezért próbálkoznak olyan módszerekkel, amelyek elérhetővé és olcsóbbá teszik a sóterápia élvezetét. Nézzük át a legismertebbeket.
Mesterséges sószobák, másnéven halokamrák
A modern sókamrában egy készülék, a halogenerátor állítja elő a finom (5 mikron alatti) sókristályokat és ezt fújja a kamrába. Itt a sókamra falait borító kősó inkább csak dekoráció, alig járul hozzá a hatáshoz. Az ilyen szobákban a megfelelő mikroklíma fenntartása jelentősen hozzájárulhat az általános jóléthez és egészséges életmódhoz.
A halogenerátor nélküli sószobák fala egyszerűen sótéglákkal fedett. Az sószobákban alacsonyabb a levegő sókoncentrációja, mint halogenerátorosakban, mert a sókristályok „nem ugranak ki maguktól a sótéglából”. Ez azt jelenti, hogy a sótéglás szobákban jóval több időt kellene tölteni, mint halogenerátorosban.
Átlagos óradíj a sószobában 1-2 ezer forint – egy főre. Az észlelhető hatásig minimum 10-15 óra kell a sós levegőn. Minél nagyobb a kihagyás, annál kisebb a hatás is. Lehetőleg egymás követő napokon menj és ne havonta egyszer. A havi egyszeri szószobázást az egészségedre hatástalannak tartom.
Előnyök (igazi halokamra):
- Könnyen használható
- Rövid, de intenzív terápia
- Professzionálisan irányított, hatásos
- Bizonyos kamrák helyet adnak testmozgás végzésére, amely segíti a sókristályok mélyebbre hatolását a légutakban.
Hátrányok:
- Drága. 1 000-3 000 Ft/ kezelés, illetve a jótékony hatás kiváltásához átlagosan 6-12 kezelés szükséges.
- Ehhez hozzájönnek még az utazási költségek a legközelebbi halokamrához
- A halokamrát majdnem biztosan meg kell osztanod másokkal.
- Ha passzív sókamrába mész, ami „csak” sótéglákat tartalmaz, akkor a hatás lényegesen alacsonyabb.
Sóinhalátor vagy sópipa és felső légúti megbetegedések
Hordozható, tenyérben elférő, kősóval töltött műanyag (esetleg kerámia) készülékek. A készülék felrázásának hatására „töredeznek le belőle” apró sódarabok. Ezek mérete nagy (8-10 mikron) és ezért nem tudnak a tüdő mélyébe jutni. A sópipa csak a felső légutak (szájüreg, orrüreg, garat, torok) kezelésére alkalmas. A sópipák egyes fül-orr-gégészeti problémák kezelésében hasznosak lehetnek.
Előnyök:
- Kicsi és hordozható készülékek
- Olcsó, ára néhány ezer forint.
Hátrányok:
- Sókristályai 8 mikronnál nagyobbak. Ezért nem jutnak le a légutakba, már a garatban megtapadnak. A szájüreg, garat és esetleg a melléküregek gyulladásaiban hatékonyak.
- Akut és krónikus légúti betegség kezeléséhez nem megfelelő.
- A légzéstechnika miatt nehezen használható 5 év feletti gyermekek és néhány felnőtt számára
- Sóérzékenyek számára túl magas lehet a sókoncentráció, ha minden belélegzés előtt felrázzák a készüléket. Ez legfőképp a keramiás sóinhalátorra érvényes, amelyek sok sókristályt generálnak felrázás hatására.
Sólámpák
Sókristályból készített lámpák. A belsejükben levő izzó hőjének hatására „szakadnak” ki belőle a sókristályok. Ha folyamatosan világít, és néhány centiméterre fekszel tőle néhány órát naponta, akkor lehet valami hatása. Ha csak ott van a szobában és néhány naponta bekapcsolod pár percre, akkor nulla hatása lesz az egészségedre. Inkább meditációhoz, kellemes hangulat létrehozásához javaslom, mint egészségügyi céllal.
Előnyök:
- Esztétikus, fényt és hangulatot is biztosít, jó benyomást kelt az embereken
- Folyamatos „melegen tartás” esetén újratöltés nélkül is kibocsát némi sókristályt
Hátrányok:
- Nem biztosít elegendő sókristályt az érdemi egészségügyi hatáshoz.
Salin, Salin Plus, Salin S2, Rosalina sóterápiás készülékek
E sóterápiás készülékcsalád kisebb (Salin és Rosalina) és nagyobb (Salin Plus) méretű készülékeket tartalmaz. Belsejükben egy sóval átitatott filter található. A mögötte levő apró ventillátor ebből „fújja” ki a sókristályokat a szobalevegőbe. Ez „száraz” technológia vagyis „só-port” fúj a levegőbe. Nem módosítja a szobalevegő páratartalmát. Ez előnytelen központi fűtéses, távfűtéses lakásokban, amelyekben a levegő eleve száraz és ez az oka a légúti panaszoknak.
A gyártói adatok szerint az első napon 0.2 gramm/nap sómennyiség jut a levegőbe, a további 10 napon már csak 0.1g/nap. A kibocsátott sómennyiség csökkenésével a terápiás hatás is zuhan.
Hogy értsd, miért történik mindez, végezz egy egyszerű kísérletet. Tegyél egy kávéskanálnyi sót a nyitott tenyeredbe és fújj rá egyszer. Elég sok só fog távozni. Fújj rá mégegyszer! Alig maradt a tenyereden. Kicsit sarkítva a dolgot, így működik a sóbetét.
A gyártó 5 havonta javasolja a filter cseréjét, azaz szerintük évente 2 és fél plusz filtert kell venned. Nos… az egyébként olcsó készülék itt mutatja meg a „foga fehérjét”. A sóbetétet már meglehetősen borsos áron „mérik” és ha tényleg hatást akarsz, akkor sokat kell költened a betétcserére.
FIGYELEM! A Salin S2 készüléket sóterápiás készüléknek hívják és ekként hirdetik. De semmi köze a sóterápiához! Ez egyszerűen egy légtisztító készülék, ami beszívja a szoba levegőjét és egy sós filteren keresztül fújja ki. Nincs aktív sókibocsátása, így légúti tünetek kezelésében a hatása messze elmarad a sós levegőt aktívan előállító és kibocsátó készülékektől.
Előnyök:
- Alkalmasak otthoni használatra, aktív felhasználói beavatkozás nélkül működtethetők
- Amíg van só a filterben, addig orvosilag igazolt hatású, nincs ismert mellékhatása
- Alkalmas krónikus légúti betegségek kiegészítő kezelésére, a fellángolások megelőzésére
- Órákon át tartó kezelést is lehetőve tesz.
- A Salin/Rosalina készülékek ára kedvező, legtöbbször 13-19 ezer forint között mozog.
Hátrányok:
- „száraz” technológia, nem emeli a páratartalmat, így az eleve száraz levegőjű lakásokban kevésbé tud hatni
- A Salin Plus ára már közelíti a 30 ezret.
- A sófiltert a gyár szerint 5 havonta kell cserélni, azaz évente 2 és fél filter fogy.
- A Salin/Rosalina filtere 4500 ft, azaz az készüléken felül még évente számolj 10 ezer forintot a betétre – már ha hatást is szeretnél.
- A Salin Plus-é 9 ezer, azaz a készüléken felül még évente 22 ezerrel számolj.
- A készülék által kifújt levegő sókoncentrációja nem egyenletes. Az első napokban magas a sókoncentráció, majd 1-2 nap után már megfelződik és folyamatosan csökken. Minél tovább használod, annál kevesebb sókristályt juttat a levegőbe. A sókoncentrációval a terápiás hatás is zuhan.
- A sófilter érzékeny a páratartalomra. Nedvesség hatására a sókristályok összetapadnak és ezt már nem tudja kifújni a készülék. Mivel a filter állapota nem ellenőrizhető, így nem tudod, hogy kezelsz-e vagy csak „zümmög” a készülék.
- Ventillátora kissé zajos.
SaltDome sóterápiás készülék
A SaltDome sóterápiás készülék otthoni használatra készült. Más elven dolgozik, mint az előbb említett készülékek, leginkább a profi halokamrákra hasonlít a működése. A sóoldaltból ultrahangos porlasztó készíti a sópárát, amiben a sórészecskék 5 mikronnál kisebb méretűek. Egészen a tüdő legmélyére is eljutnak, azaz alsó légúti problémákra is megfelelők.
A SaltDome sóterápiás készülék nem párásító, csak minimális (néhány milliliter vízpárát képez). Ez a kis mértékű páratartalom emelés elegendő azonban a hatás erősödéséhez. Kiemelkedően fontos ez a száraz levegőjű lakásokban (távfűtés, padlófűtés, légkeverés, stb). A száraz levegő kiszárítja a légúti nyálkahártyát és eleve köhögést okoz. Ezen felül a kiszáradt nyálkahártyán könnyebben megtelepednek a kórokozók is.
Azzal, hogy a SaltDome „vízpárába csomagolja” a sórészecskéket, nagyban fokozza a hatást is.
A páratartalom tartós emelkedésére az asztmások és a COPD-sek köhögése fokozódhat. Ha ilyet tapasztalsz a készülék használata közben, akkor a készüléken állíts alacsony párakibocsátás funkciót és rövidebb működési időt (6 óra helyett 1-3 órát).
A SaltDome esetén külön előny, hogy NINCS SÓBETÉT, így nincsenek „rejtett költségek”! Természetes és adalékmentes kősóval használhatod. Legjobbnak a Parajdi sót tartom, mert a himalájai kősót sajnos már hamisítják (tengeri sóhoz piros festéked adnak, hogy rózsaszínű legyen).
A készülék tartályába vizet kell tölteni, ebben kell feloldani a javaslatban levő sómennyiséget. Adagolókanál jár a géphez! Bár kevésnek tűnhet a mennyiség, de nem kell több a gyógyító hatáshoz!
Ventillátora szinte hangtalan, csak a nagyon éberen alvókat zavarja meg. Egyenletes sókoncentrációt biztosít mindaddig, amíg a sóoldat ki nem fogy. Ekkor leáll és újratöltheted.
Ideális az éjszakai, alvás közbeni használatra. Beállítható 1-3-6 órás vagy akár folyamatos működés. A páraszintet nem befolyásolja, a só nem rakódik le a bútorokon, nem károsítja az elektromos készülékeket.
Előnyök:
- Kiváló megelőzésre (nátha, influenza, asztmás roham, légúti allergia, stb. esetén)
- Az orvosi terápia kiegészítésére használhatod COPD, tüdőgyulladás, asztma, cisztás fibrózis, stb esetén
- Nincs sóbetét! Természetes, adalékmentes kősóval működtetheted, amiből fél kg több évre elegendő!
- Biztonságosan használhatják csecsemők, gyerekek, felnőttek, idősek, sőt a házikedvencek is
- Akár 6 órás éjszakai működés.
- Állandó sókoncentrációt biztosít, nincs koncentráció ingadozás vagy csökkenenés!
Hátrányok:
- Folyékony sóoldat miatt némiképp körülményesebb a kezelése
- Asztmás és COPD-s betegnek a túl hosszú használat inger-köhögést válthat ki. Ezt a páratartalom bizonyos szint fölé emelkedése váltja ki. Ha ilyen jelentkezik, rövidebb ideig legyél a sópárában.
- Rendszeres újratöltést igényel, egy tartállyal akár 5-7 napig is működik. Ajánlott azonban rövidebb időnként cserélni a vizet vagy kevesebbet tölteni bele.
- A sóoldat a kórokozók többségét elpusztítja, de elővigyázatosságból a tartályt rendszeresen tisztítsd.
Termékajánló: SaltDome sóterápiás készülék
Ha a jótékony sós levegőt az otthonod kényelmében szeretnéd előállítani, akkor válaszd a Saltdome ultrahangos sóterápiás készüléket. Olvasd el a vevői véleményeket, hogy megismerd a használók tapasztalatai!
Összegzés: sóterápia lényege
Sóbarlangba, sószobába lehetőleg kúraszerűen, egymást követően 10-15 alkalommal kell menni. Ennek van érdemi hatása az egészségre. Egy főre egy kúra 10-15 ezer forint is lehet, egy családnak ez már 50-60, plusz az oda-vissza utazás. Egy családi kúra árából több sóterápiás készüléket is beszerezhet. Ráadásul a saját készüléket akkor használod, amikor akarod és a használati időd sincs megkötve.
A sópipa sóterápiás készülék hasznos lehet néhány esetben, de megelőzésre nem alkalmas. Hátránya a nagy sórészecskeméret, továbbá csak néhány légvétel erejéig használható. Nem életszerű az, hogy valaki órákig a sópipával a kezében ücsörögjön. A használati javaslat szerint 15-60 percig kellene „pipázni”. A sópipát inkább garat, szájüreg, melléküreg gyulladás esetén érdemes használni, az orvosi terápia kiegészítésére.
A sólámpa szép lakásdísz lehet, de alig több ennél. Ha folyamatosan világít (melegszik) és 1 méteres távolságon belül tartózkodsz pár órát, akkor a nullánál némiképp több a hatása. De akkor jársz el helyesen, ha a sólámpától nem vársz érdemi hatást az egészséged szempontjából.
A Salin és Salin Plus készülékek ellene szól az üzleti modell, amiben értékesítik. A készülék megvétel még olcsónak tűnhet, azonban a sóbetétet néhány havonta (legalább kétszer egy évben) cserélni kell. A betétcserék éves költsége magasabb lehet, mint a készülék megvételi ára. Ha tehát hatást szeretnél ezektől a készülékektől, akkor rendszeresen kel betétet vásárolnod. Aranyáron.
A technológia gyengéje, hogy nem egyenletes a kibocsátott sókoncentráció. A friss filter kezdetben magas koncentrációt biztosít, ami gyorsan zuhan. Oda a terápiás hatás.
Külön említem a Salin S2 légtisztító készüléket. Ezt sok webáruház sóterápiás készülékként árusítja, ami közelít a vevő becsapása szinthez (mert ez egy sima légtisztító, gyógyhatás nélkül). Ilyet ne vegyél, ha léguti tüneteid, allergiád van.
SaltDome sóterápiás készülék egyenletes sókibocsátást biztosít. Egy tartálynyi sóoldalthoz egy csapott adagolókanálnyi só kell. Nincs sóbetéte, így nincsenek további „lehúzó tételek”. Természetes, adalékmentes kősóval -pl. himalájai vagy parajdi- üzemeltetheted.
Mivel a készüléknek víztartálya van, így több odafigyelést igényel. Időnként fel kell tölteni, feltöltött állapotban óvatosabban lehet mozgatni. Ha nem működteted, akkor ne maradjon benne víz, ez megnöveli a készülék élettartamát.
Az egyenletes sókibocsátás és tartós vagy akár folyamatos működés miatt nagyszerű az éjszakai, alvás közbeni használatra.
Ideális nátha, influenza, légúti allergia, asztmás roham megelőzésre. Krónikus betegségekben, így COPD, tüdőgyulladás, asztmás és allergiás roham, cisztás fibrózis, stb esetén hasznos kiegészítője az orvosi terápiának.
Véleményem a sóterápia jótékony hatását illetően
Ha úgy döntesz, hogy élvezni akarod a sóterápia kedvező hatásait, akkor véleményem szerint a SaltDome sóterápiás készülék a legjobb választás, mert
- működése csendes, nem zavarja a nyugodt alvást
- egyenletes sómennyiséget biztosít a levegőben (ami a terápiás hatás szempontjából igen fontos)
- minimális mértékben, de emeli a szoba páratartalmát, ami előnyös
- ideális megelőzésre
- segíti a betegségkezelést
- nincsenek rejtett költségek, nincs cserélendő drága sóbetét
- üzemeltetése hosszú távon olcsó és egyszerű
Kérdezz orvosszakértőnktől!