
Arcüreggyulladás
Az arcüreggyulladás (más néven melléküreg -gyulladás) az arckoponya csontjaiban található üregek vírusos vagy bakteriális fertőzése. Kezelés nélkül az arcüreggyulladás súlyos állapottá, krónikus orrmelléküreg-gyulladássá alakulhat, ami akár műtéti beavatkozást igényelhet. Megfelelő kezeléssel azonban az arcüreggyulladások többsége jól gyógyul.
Arcüreggyulladás kialakulásának okai
Az arckoponyában található melléküregek alapvetően olyanok, mint a levegővel töltött zsákocskák, falukat csillószőrös mirigyhám borítja. A csillószőrök úgy „csapkodnak”, hogy a nyálkahártyán megtapadt port, kórokozókat, stb az orrüreg felé továbbítsák. Ha ez a tisztulás valami miatt akadályozott, az arcüreggyulladást okozhat. Ilyen okok lehetnek például a nyárkahártya duzzanatát kiváltó anyagok, pollenek, por és kórokozók. A nyálkahártya megduzzad, az arcüregekből nem tud kiürülni a szennyeződés, gyulladás alakul ki.
Az alábbi melléküregek lehetnek érintettek:
- a homloküreg (sinus frontalis), mely a szemek fölött, a homlokcsontban helyezkedik el
- az arcüreg (sinus maxillaris), mely az arcccsontokon belül, a járomcsontok mögött található
- a rostasejtek (sinus ethmoidalis), mely a szemek között, az orrnyereg mögött találhatók
- az ekecsont üreg (sinus sphenoidalis), mely a rostasejtek mögött a mélyben található
Az arcüreggyulladás tünetei
Az orrmelléküregnek több funkciója van: a bejövő levegőt melegebbé teszi, és segít a különböző hangok megformálásában. Ha a melléküregekben fertőzés, vagy gyulladás lép fel, és ez az állapot kevesebb, mint négy hétig tart, azt akut melléküreg-gyulladásnak nevezzük. Ha az akut arcüreggyulladás tartóssá válik, és a tünetek több, mint három hónapnál hosszabb ideig tartanak, kialakul a krónikus arcüreggyulladás.
Az arcüreggyulladás leggyakoribb tünetei: orrfájás, orrdugulás, tüsszögés, magas láz, fejfájás (lehajlóskor fokozódik) és zöld, sárga vagy vér színezetű vastag orrváladék.
Az arcüreggyulladás rizikófaktorai: allergiás rhinitis vagy szénanátha, asztma, dohányzás, gyenge immunrendszer, cisztás fibrózis, orrpolip, veleszületett orr rendellenességek.
Az arcüreggyulladás kezelése
A vényköteles gyógyszerek, mint például az orrcseppek, orrspray-k, vagy antibiotikumok a leggyakrabban használt szerek. Gyakran csak átmeneti enyhülést hoznak és sajnos mellékhatásuk is lehetséges.
Ha gyógyszerekre nem szűnnek a panaszok, akkor az egyetlen kezelés az üregek műtéti megnyitása, hogy a váladék kiürüljön és a tisztulás-gyógyulás megindulhasson.
A természetes gyógymódok közül a sóterápia alkalmazható. A só fő hatása a nyák oldása. Ezzel segít a váladék elfolyósításában és kiürítésében. A SaltDome sóterápiás készülék megfelelő választás lehet.
Termékajánló: SaltDome sóterápiás készülék
Ha a jótékony sós levegőt az otthonod kényelmében szeretnéd előállítani, akkor válaszd a Saltdome ultrahangos sóterápiás készüléket. Olvasd el a vevői véleményeket, hogy megismerd a használók tapasztalatai!
Az asztma (asthma bronchiale) egy olyan krónikus tüdőbetegség, melyben a hörgők nyálkahártyája megduzzad, begyullad, a falukban levő simaizmok görcsösen összehúzódnak és ezáltal a légutak összeszűkülnek. Ettől válik a légzés nehezítetté.
A légúti allergia az immunrendszer túlreakciója a légutakba jutó allergén anyagokra. Az allergén tehát olyan anyag, amelyek az allergiára hajlamos egyéneknél túlzott immunválaszt váltanak ki.
Ezt az írásom is az „élet inspirálta”. Egy anyuka küldött rémült levelet. Gyermekét az oviban összeszedett nátha és enyhe torokfájás miatt orvoshoz vitte és a rendelőből 3 féle gyógyszer receptjével „távoztak”. Szteroid inhalátort, asztma ellenes szert (hörgőtágítót) és antibiotikumot kaptak. A hölgy rémülten kérdezte, hogy akkor most asztmás lenne a gyermeke? Egyáltalán szükség van-e orvosi kezelésre nátha esetén? Máris leszögezem, hogy az esetek döntő többségében biztosan nem. Hogy miért mondom mindezt? Megtudod az írásomból.
A sóterápia világszerte elfogadott betegség megelőző és terápiás módszer. Már az ókori görögök is ismerték. Hipokrates, az orvostudomány atyja sós vízpára belégzését javasolta légzési nehézségben szenvedőknek. Légúti és bőrbetegségekben, továbbá allergiák esetén kiváló hatású. A hatása lassabban alakul ki, mint a gyógyszereké, de nagy előny, hogy természetes és nincs mellékhatása.
Ha mellkasi fájdalommal, sérüléssel vagy légszomjjal kerülsz orvoshoz vagy sürgősségi ellátásba, általában (más vizsgálatok, pl EKG mellett) mellkas röntgen felvételt is készítenek rólad. A röntgen egy úgynevezett képalkotó módszer, mely a mellkast érintő betegségek tisztázása során általában az első diagnosztikus vizsgálatok között végeznek. Arról írtam, hogy miért készítik és mi látható rajta.
A vér oxigénszállító képességének, állapotának rendszeres otthoni ellenőrzése szív-, légzőszervi betegségekben és anémiában szükséges. A pulzoximéter készülék biztosítja ezt.
Ha COPD (krónikus obstruktív bronchitisz) miatt állsz kezelés alatt, akkor érdemes tudnod, hogy a betegség jelenleg nem gyógyítható. Ezért a kezelések célja, hogy a tüneteid csökkentse, megszüntesse. Nélküled azonban nem sokra mennek! Ha nem szeded a gyógyszereid, nem hagyod abba a dohányzást, akkor a tüneteid súlyosbodni fognak. Akár a mindennapi tevékenységed is akadályozhatja a fulladás. Nézzük, hogy mit lehet és mit érdemes tenned!