medimarket logo

Telefon +36-53/200108

Kategóriák
medimarket logo

Telefon +36-53/200108

  • Kategóriák
    • Akciók
    • Betegség kezelés
    • Készülékek
    • Kezelési cél
    • Kisállat kezelés
    • Rendelői felszerelés
    • Sport
    • Szépségápolás
    • Tartozékok és kiegészítők
    • Tünetek A-Z
  • Élethosszig blog
    • Betegség és tünetei
    • Edzés és sérülések
    • Életmód
    • GyIK
    • Készülék és eszköz
    • Rehabilitáció
    • Terápia és kezelés
  • Fórum
  • Info
  1. Élethosszig blog
  1. Élethosszig blog
Vissza
A rehabilitációs ellátás hiányosságai

A rehabilitációs ellátás hiányosságai

Képzeld el, hogy egyik napról a másikra változik meg az életed. Egy váratlan betegség vagy baleset következtében kórházba kerülsz, ahol az orvosok mindent megtesznek az életed megmentéséért. Az akut ellátás után azonban gyakran szembesülhetsz azzal a helyzettel, hogy magadra maradsz a további gyógyulás útján. Ez a helyzet sajnos nem egyedi eset Magyarországon, hanem egy rendszerszintű […]

2025.01.28 10:16 Dr. Zátrok Zsolt
Dr. Zátrok Zsolt

Képzeld el, hogy egyik napról a másikra változik meg az életed. Egy váratlan betegség vagy baleset következtében kórházba kerülsz, ahol az orvosok mindent megtesznek az életed megmentéséért. Az akut ellátás után azonban gyakran szembesülhetsz azzal a helyzettel, hogy magadra maradsz a további gyógyulás útján. Ez a helyzet sajnos nem egyedi eset Magyarországon, hanem egy rendszerszintű probléma, amely súlyosan érinti a betegek ezreit.

Az akut ellátás

Az első 4-5 nap kulcsfontosságú az életmentés szempontjából. A kórházak és rendelőintézetek elsődleges feladata ekkor a stabilizálás és az életveszély elhárítása. Ez az a szakasz, amikor a magyar egészségügyi rendszer a legjobb arcát mutatja: professzionális orvosok és ápolók dolgoznak azon, hogy túléld a kritikus időszakot. De mi történik ezután?

A rendszer hiányossága: magadra maradsz

Miután elhagyod a kórházat, általában egyetlen dokumentummal távozol: a zárójelentéssel. A háziorvosod ennek alapján felírja a szükséges gyógyszereket, és hivatalosan ezzel lezárul az ellátásod aktív szakasza.

De gondolj bele: ha stroke-od volt, és nem mozdul a kezed, vagy ha műtét után még járni sem tudsz rendesen, hogyan lehet ez elegendő?

A rehabilitáció: elhanyagolt szükséglet

A valódi probléma itt kezdődik.

A teljes felépüléshez gyakran hónapokig tartó rehabilitációs kezelésre lenne szükséged. Ez nem luxus, hanem alapvető szükséglet ahhoz, hogy visszanyerhesd korábbi életminőségedet, vagy legalább megközelítsd azt.

A rehabilitáció segíthetne a mozgásképességed helyreállításában, a sebgyógyulás felgyorsításában, az önellátási képességeid fejlesztésében, valamint a stroke utáni mozgászavarok kezelésében.

Az információhiány következményei

Késői „ébredés”

A legtöbb beteg csak hetek, gyakran hónapok elteltével szembesül azzal, hogy állapota nem javul megfelelően.

Ekkor kezdődik az egyéni kutatómunka: interneten való böngészés, ismerősök megkérdezése, alternatív megoldások keresése.

Ez azonban már késő lehet, hiszen a rehabilitáció sikerességének egyik kulcstényezője az időzítés.

Mit veszítesz a késlekedéssel?

Az időben elkezdett rehabilitáció jelentősen növeli a teljes felépülés esélyét.

Minden elvesztegetett hét távolabb visz a teljes gyógyulás lehetőségétől.

A késői kezdés miatt csökken a teljes felépülés esélye, hosszabb időt vesz igénybe a rehabilitáció. Nagyobb erőfeszítést igényel a javulás elérése, és sajnos maradandó károsodások is kialakulhatnak.

Milyen lenne az ideális rendszer?

Azonnali tájékoztatás

Már a kórházi tartózkodásod alatt részletes információkat kellene kapnod a rehabilitáció szükségességéről, a várható folyamatról, a lehetséges kimenetelekről és a rendelkezésre álló szolgáltatókról.

Ez az információ létfontosságú lenne a további gyógyulásod szempontjából.

Strukturált rehabilitációs terv

Az egészségügyi ellátórendszernek biztosítania kellene egy személyre szabott rehabilitációs tervet, közvetlen kapcsolatot a rehabilitációs szolgáltatókkal, valamint folyamatos nyomon követést és rendszeres állapotfelmérést.

Ezek a szolgáltatások alapvetően szükségesek lennének a sikeres felépüléshez.

A jelenlegi helyzet

Forráselosztási problémák

A magyarországi helyzet egyik legfájóbb pontja a források nem megfelelő elosztása. Miközben stadionok, kisvasutak, kormányzati irodaházak épülnek milliárdokból vagy csillagászati összegért veszünk repülőteret, addig az alapvető egészségügyi szolgáltatások, különösen a rehabilitációs ellátás területén súlyos hiányosságok mutatkoznak.

Ez nem csak szakmai, hanem erkölcsi kérdés is.

A rehabilitációs kapacitás hiánya

A megfelelő rehabilitációs rendszer kiépítésének hiánya több tényezőre vezethető vissza.

A forráshiány az egészségügyi szektorban, a szakemberhiány a rehabilitációs területen, valamint az infrastrukturális hiányosságok mind hozzájárulnak a problémához.

A meglévő intézményekben pedig hosszú várólistákkal kell szembesülniük a betegeknek.

Mit tehetsz te?

Légy proaktív!

Ha egészségügyi ellátásra szorulsz, ne várj a rendszerre. Fontos, hogy már a kórházi tartózkodás alatt kérj részletes tájékoztatást, érdeklődj a rehabilitációs lehetőségekről.

Érdemes felkeresned rehabilitációs szakembereket és akár sorstársi közösségekhez is csatlakoznod.

Ismerd meg a jogaidat!

Minden betegnek joga van a teljes körű tájékoztatáshoz, a megfelelő egészségügyi ellátáshoz és a rehabilitációs szolgáltatások igénybevételéhez.

Az egészségügyi dokumentáció megismerése szintén alapvető jogod, amit érdemes gyakorolnod.

Keress fel szakembereket!

Akár sikerül bejutnod a finanszírozott rehabilitációs központba, akár nem keress gyógytornászt, mozgásterapeutát, medical-fitnesz szakembert és fizikoterapeutát! Az ingyenes rehabilitációs szolgáltatásokból csak néhány jár, és szinte biztosan nem annyi, ami elég lesz a teljes felgyógyulásodhoz.

Az említett szakemberekhez nem kell naponta járnod, hanem néhány hetente egyszer-egyszer, de hónapokon, néha éveken át szükség lesz a segítségükre.

A szakember megnézi az állapotod és ennek megfelelő tervet készít számodra. Megmondja, megtanítja, hogy milyen gyakorlatokat kell otthon végezned a probléma javítása érdekében. Elmondja a szükséges ismétlések számát, és azt is, hányszor kell végezni egy nap minimálisan (általában lehet többet mozogni). Néhány hét múlva ismét találkozni kell, hogy a változás függvényében új, más, intenzívebb, stb. gyakorlatokat „kapj”.

De ezeket csinálni kell, mert enélkül az izmok, inak, ízületek, szervek állapota nem változik. Azaz a gyógyulás zömében rajtad múlik.

Hasonló a fizikoterapeuta szerepe is. A gyógyulási folyamatok serkenthetők, segíthetők az otthoni fizikoterápiás eszközökkel. Kérj tanácsot, szerezz be ilyen eszközt és a fizikoterapeuta segíthet abban, hogyan, mennyit alkalmazd.

Összegzés: változás szükséges

A magyar egészségügyi rendszer akut ellátása még elfogadható színvonalú, de a rehabilitációs ellátás rendszerszintű fejlesztésre szorul.

A változáshoz szükség van a források átcsoportosítására, a rehabilitációs kapacitások bővítésére, valamint az információáramlás jelentős javítására. A betegek érdekeinek fokozott védelme szintén elengedhetetlen.

Ne feledd: a rehabilitáció nem luxus, hanem alapvető jog. Az életminőséged helyreállítása legalább olyan fontos, mint az életed megmentése.

A rendszer hiányosságai miatt jelenleg neked kell a saját érdekedben cselekedned, és minden lehetőséget megragadnod a teljes felépülés érdekében.

A változás csak akkor következhet be, ha mi, állampolgárok is felemeljük a hangunkat, és követeljük az egészségügyi ellátórendszer átfogó fejlesztését, benne egy működő rehabilitációs rendszer kiépítését.

Az egészség és az életminőség nem lehet másodlagos szempont egy fejlett társadalomban. A te hangod és aktív részvételed is szükséges ahhoz, hogy ez a változás valóban bekövetkezzen.

A rehabilitáció fontossága – beszélgetés Hepp Gréta sportfizioterapeutával
2019.09.01 20:41 Dr. Zátrok Zsolt
A rehabilitáció fontossága – beszélgetés Hepp Gréta sportfizioterapeutával

A szakemberekről szóló cikksorozatban most Hepp Grétát mutatom be, aki a fiatal, világlátott generáció képviselője. Külföldön szerzett diplomájával, kinti tapasztalataival, tudásával itthon szeretne boldogulni. Kedvenc területe a sportolók mozgásrehabilitációja, azaz abban segít, hogy a különféle sérülésekből, műtétekből a lehető leggyorsabban felépülj és visszanyerd a sérülés előtti állapotod. Több módszert alkalmaz, többek között a legkorszerűbb izomstimulációt is. Munkájáról, […]

Keresztszalag szakadás rehabilitációja
2020.02.13 04:00 Dr. Zátrok Zsolt
Keresztszalag szakadás rehabilitációja

Az elülső keresztszalag szakadás az sportolók egyik leggyakoribb sérülése. Számukra különösen fontos a megfelelő rehabilitáció annak érdekében, hogy minél előbb térhessenek vissza a versenyzéshez (a rásérülés kockázata nélkül). Nem sportoló számára a rehabilitáció az izomerő megtartása, az izmok visszaerősítése érdekében fontos, hogy minél előbb teljes értékűen használható legyen a térd.   Keresztszalag szakadás következménye Természetesen nemcsak profi […]

Biofeedback – a rehabilitáció hatékony segítője
2021.02.17 11:38 Dr. Zátrok Zsolt
Biofeedback – a rehabilitáció hatékony segítője

A biofeedback angol kifejezés pontos fordításban biológiai visszacsatolást jelent, azaz egy visszajelzés a test működéséről. Egy olyan technika, amellyel megtanulhatod tested egyes funkcióit irányítani. A biofeedback-hez érzékelők-re van szükség, mely segít információkat szerezni a testedről. A kapott visszajelzés alapján tudsz finom változtatásokat végrehajtani, például ellazítani bizonyos izmokat, hogy például csökkentsd a fájdalmat. Egyszerű példa a […]

Neuromuszkuláris elektromos stimuláció a rehabilitációban és a sportban
2024.12.29 13:57 Dr. Zátrok Zsolt
Neuromuszkuláris elektromos stimuláció a rehabilitációban és a sportban

A neuromuszkuláris elektromos stimuláció (NMES) elektromos impulzusokat használ izomösszehúzódások kiváltására és elsősorban rehabilitációs környezetben alkalmazzák a motoros funkció javítására, az izomsorvadás megelőzésére és az általános fizikai teljesítmény fokozására. Az NMES vagy közvetlenül a motoros neuronokon vagy közvetetten az izomcsoportokat ellátó idegeken keresztül aktiválja az izmokat. Ez a technika számos klinikai alkalmazásban teret nyert, különösen a […]

Peroneus bénulás rehabilitációja
2025.02.24 16:27 Dr. Zátrok Zsolt
Peroneus bénulás rehabilitációja

A peroneus bénulás mind központi, mind perifériás idegrendszer károsodásából eredhet, bár a perifériás okok gyakoribbak. Az állapot elsősorban a közös peroneus ideget érinti, amely a nervus ischiadicusból ágazik el és a fibulafej (szárkapocs csont) körül halad, így különösen sérülékeny a felületes elhelyezkedése és anatómiai lefutása miatt. A peroneus bénulás perifériás okai A perifériás peroneus bénulás […]

Rehabilitáció – az elveszített funkció visszaszerzése
2024.02.11 11:41 Dr. Zátrok Zsolt
Rehabilitáció – az elveszített funkció visszaszerzése

„Négy hónapja balesetem volt, az egyéb sérülések mellet az egyik ágyéki csigolyám összeroppant, ezt csavarokkal rögzítették. Jópár napot voltam az intenzíven is. Majd az osztályra kikerülve kaptam néhány gyógytornát és fizikoterápiát is. A problémám, hogy azóta sem nyertem vissza az erőmet. A combizmaim elvékonyodtak, nehezemre esik a járás, hamar elfáradok. Szeretnék valamilyen készüléket. Kérem tanácsát.”- […]

Térdprotézis és csípőprotézis műtét – felkészülés és otthoni rehabilitáció
2022.11.06 12:39 Dr. Zátrok Zsolt
Térdprotézis és csípőprotézis műtét – felkészülés és otthoni rehabilitáció

Napjainkban az állami és magánkórházakban egyaránt „futószalagon” történnek a térdprotézis és csípőprotézis műtétek. Sorban cserélik az „elkopott” ízületeket. Azonban a műtétek egy jelentős részénél a várt mértékű javulás elmarad. De miért van ez így? Tegyünk gyorsan egy kis kitérőt. Az autódat gumiszerelőhöz viszed, mert a gumik elkoptak. Kapsz is egy új garnitúrát (csak pénz kérdése, […]

Bénulás rehabilitációja otthon
2020.03.03 11:02 Dr. Zátrok Zsolt
Bénulás rehabilitációja otthon

A bénulás az életminőséget teljesen tönkretevő állapot. Ha nem mozdul a kar, láb vagy akár egyik sem, az nemhogy a munkát, hanem a mindennapi tevékenységeket, akár az önellátás képességét is akadályozza. A fejlett egészségügyi rendszerrel rendelkező országokban a bénult beteg rehabilitációját a korszerű technológiára alapozzák és mindent elkövetnek a bénulás mértékének csökkentésében. A hozzám fordulóktól kapott […]

Ergométer az otthoni rehabilitációban
2022.12.07 20:29 Dr. Zátrok Zsolt
Ergométer az otthoni rehabilitációban

Az otthoni ergométer a súlyos betegségből felépülés, azaz rehabilitáció hatékony segítője. E cikkben ezekről tudhatsz meg többet.    Mi az ergométer? Az ergométer egy olyan edzőgép, amellyel a test bizonyos izomcsoportjait erősítheted úgy, hogy a készüléken pontosan szabályozni lehet a szükséges erőkifejtés mértékét. Ezért pontosan adagolható a terhelés és nyomonkövethető az erő-visszanyerés üteme is. Az […]

Vissza
Vásárlói fiók
  • Belépés
  • Regisztráció
  • Profilom
  • Kosár
  • Kedvenceim
Információk
  • Általános szerződési feltételek
  • Adatkezelési tájékoztató
  • Fizetés
  • Szállítás
  • Elérhetőségek
Scart Kft
  • 2730 Albertirsa, Koltói Anna utca 39.
  • +36-53/200108
  • info@medimarket.hu
  • facebook

Egyéb információk
  • Affiliate
  • Nagyker
  • Elállás részletek
Árukereső.hu Árukereső.hu
A kényelmes és biztonságos online fizetést a Barion Payment Zrt. biztosítja, MNB engedély száma: H-EN-I-1064/2013. Bankkártya adatai áruházunkhoz nem jutnak el.
paypal
  • Akciók
  • Betegség kezelés
  • Készülékek
  • Kezelési cél
  • Kisállat kezelés
  • Rendelői felszerelés
  • Sport
  • Szépségápolás
  • Tartozékok és kiegészítők
  • Tünetek A-Z
  • Élethosszig blog
    Élethosszig blog
    • Betegség és tünetei
    • Edzés és sérülések
    • Életmód
    • GyIK
    • Készülék és eszköz
    • Rehabilitáció
    • Terápia és kezelés
  • Fórum
  • Info
Nyelv váltás
  • hu
  • en
  • sk
  • de
Pénznem váltás
Belépés
Regisztráció
Adatkezelési beállítások
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhet. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban talál.
A működéshez szükséges cookie-k döntő fontosságúak a weboldal alapvető funkciói szempontjából, és a weboldal ezek nélkül nem fog megfelelően működni. Ezek a sütik nem tárolnak személyazonosításra alkalmas adatokat.
A marketing cookie-kat a látogatók weboldal-tevékenységének nyomon követésére használjuk. A cél az, hogy releváns hirdetéseket tegyünk közzé az egyéni felhasználók számára (pl. Google Ads, Facebook Ads), valamint aktivitásra buzdítsuk őket, ez pedig még értékesebbé teszi weboldalunkat.
Az adatok névtelen formában való gyűjtésén és jelentésén keresztül a statisztikai cookie-k segítenek a weboldal tulajdonosának abban, hogy megértse, hogyan lépnek interakcióba a látogatók a weboldallal.
A személyre szabáshoz használt cookie-k segítségével olyan információkat tudunk megjegyezni, amelyek megváltoztatják a weboldal magatartását, illetve kinézetét.