medimarket logo

Telefon +36-53/200108

Kategóriák
medimarket logo

Telefon +36-53/200108

  • Kategóriák
    • Akciók
    • Összes termék
    • Betegség kezelés
    • Készülékek kezelési cél szerint
    • Fitnesz
    • Rehabilitációs eszközök
    • Szépségápolás
    • Rendelői felszerelés
    • Tartozékok és kiegészítők
    • Tünetek A-Z
    • Állatgyógyászat
    • Újracsomagolt termék
    • Végkiárusítás
  • Élethosszig blog
    • Betegség és tünetei
    • Edzés és sérülések
    • Életmód
    • GyIK
    • Készülék és eszköz
    • Rehabilitáció
    • Terápia és kezelés
  • Fórum
  • Info
  1. Élethosszig blog
  1. Élethosszig blog
Vissza
Rehabilitáció – az elveszített funkció visszaszerzése

Rehabilitáció – az elveszített funkció visszaszerzése

„Négy hónapja balesetem volt, az egyéb sérülések mellet az egyik ágyéki csigolyám összeroppant, ezt csavarokkal rögzítették. Jópár napot voltam az intenzíven is. Majd az osztályra kikerülve kaptam néhány gyógytornát és fizikoterápiát is. A problémám, hogy azóta sem nyertem vissza az erőmet. A combizmaim elvékonyodtak, nehezemre esik a járás, hamar elfáradok. Szeretnék valamilyen készüléket. Kérem tanácsát.”- kapom az ehhez hasonló kérdéseket rendszeresen. 

2024.02.11 11:41 Dr. Zátrok Zsolt
Dr. Zátrok Zsolt

A kérdés több problémára világít rá.

Az egyik legfontosabb a betegtájékoztatás hiányossága. Ez az orvos, a gyógytornász és a kórházi fizikoterapauta hibája. Úgy engedték el a betegüket a kórházból, hogy nem értette meg világosan: ahhoz, hogy a baleset után visszanyerje az „eredeti állapotát”, hosszú utat kell bejárnia és nagyon sokat kell tennie a gyógyulása érdekében. Azok a kezelések, gyógytornák, amit még a kórházban kapott, nem elegendők ahhoz, hogy visszanyerje korábbi erejét, kondícióját.

A kórházi gyógytorna célja, hogy megtanítsa azokat a gyakorlatokat, amiket aztán otthon naponta minimum 3-4 alkalommal ismételned kell. Egyre többet és egyre intenzívebben. Ha 1x ismétled, akkor nem lesz hatása, ha sokszor, akkor elfáradsz ugyan, de néhány hét alatt visszaszerzed az erőd.

A fizikoterapeuta által végzett kezelések is ilyenek. Gyorsítják a gyógyulást, erősítik a torna hatékonyságát. Bár a sebed napok alatt összeforr, de a végleges szilárdságát csak 90-110 nap múlva éri el. Az izmaidnak 2-3 hónap kell, hogy erejüket visszanyerjék. A csavarok is csak néhány hónap múlva érik el a maximális tartóképességüket. Eddig azonban nem tarthatnak kórházban. Tehát a kezeléseket otthonodban folytatni kellene a teljes gyógyulásodig – azaz hetekig, hónapokig (néhány állapotban akár évekig!).

Az orvos és fizikoterapeuta hibája, hogy ezeket az eszközöket nem javasolják számodra. A mágnesterápia segíti az erős csont-csavar kapcsolat kialakulását. A lágylézer erősebbé, szebbé teszi a heget. Az izomstimulátor gyorsítja az izomerő visszanyerést, stb. 

Arról, hogy mire valók az otthoni orvostechnikai eszközök, ebben a cikkemben olvashatsz.

Hibás az egészségügyi ellátórendszer, mert ezen eszközök többsége nem felírható, így magadnak vagy családodnak kell beszerezni. A korszerű és valóban hatékony eszközök ára a magyar nyugdíjakhoz és bérekhez viszonyítva magas lehet. Egy jobb elektroterápiás készülék ára 60-100 ezer forint is lehet. Ennél azonban sokkal-sokkal drágább, ha hónapokig nem tudsz dolgozni és a munkahelyed, megélhetésed is veszélybe kerül. A 3-4 hónapos lábadozásodra kifizetett táppénz többszörösen meghaladhatja azt az összeget, amikbe egy vagy néhány készülék kerülne.

A betegként te is hibás vagy, mert vakon elhitted, hogy neked semmit sem kell tenned. Elhitted, hogy a kórházban kapott kezelés elég és a seb majd magától összeforr, az izmaid visszanyerik erejüket és nincs is más teendőd, mint a fotelban ülni.

Három évvel a baleset, műtét után már sokkal-sokkal nehezebb javítani az állapotodon, mint rögtön az elején elkezdve. A rehabilitáció sikere 99%-ban a kezdeti időszaktól függ. Hogy csinálod-e a gyakorlatokat, kezeléseket vagy sem?

Mert enélkül ugyan mitől javulnál??

Mit jelent a rehabilitáció?

A rehabilitáció egy komplex és hosszadalmas folyamat, amely arra irányul, hogy egy betegség miatt kialakult funkcióveszteséget (bénulás, mozgáskorlátozottság, beszédzavar, csökkent teljesítőképesség, izomerő elvesztés, bizonytalan mozgatás, stb.) helyreállítsa vagy pótolja, illetve kompenzáló új képességet fejlesszen.

A megfelelően végzett rehabilitációval az esetek túlnyomó részében a teljes funkció visszanyerhető.

Vannak bizonyos állapotok (pl. stroke után), ahol reálisan a javítás az elvárható eredmény, de a 100%-ban visszaállítás nem lehetséges.

A rehabilitációról elmondható, hogy bármely állapot esetén képes segíteni, de az, hogy milyen mértékű lesz a javulás nem mondható meg előre, mert ezernyi dologtól függ.

Néhány példa

A stroke során az agyad egy területe megsérül, elpusztul. A tünetek attól függnek, hogy melyik agyterület érintett. Ha a beszédközpontod sérül, akkor vagy a beszéd megértése vagy éppen a szavak megformálása károsodik. Ilyenkor a rehabilitáció célja a kommunikációképesség visszaállítása, hogy meg tudd értetni magad a környezeteddel.

Ha a mozgató agyterületet érinti, akkor például lebénulhat az egyik karod vagy akár a fél oldali izmaid. Ettől szinte teljesen képtelenné válsz az önellátásra, még egy pohár víz megivása is gondot okozhat. A rehabilitáció célja ilyenkor az, hogy a karod mozgatási képessége annyira visszaálljon, hogy képes legyél segítség nélkül egy pohár víz megivására vagy az étel szádba kanalazására.

Az többnyire elérhető, hogy a pohár megfogására és ivásra emelésére képessé válsz. A hímzéshez szükséges finom mozdulatok visszaszerzésére lényegesen kisebb az esély, ez már nagy sikernek számíthat.

Rehabilitáció szükséges egy kartörés után is. A 12-14 hetes gipszelés alatt a karizmok meggyengülnek, az inak elmerevednek. Amikor a rögzítést végre leveszik, a könyökízület nem nyújtható ki, a kar mozgásai korlátozottak. Ha ezt nem rehabilitálják (gyógytorna, ultrahang terápia, izomstimuláció, stb.), akkor a kar ebben a merev helyzetben rögzülhet és a teljes további élet során nehezíteni fogja a mozgásokat, sőt állandó panaszokat okozhat.

Sportolóként a rehabilitáció abban segít, hogy egy sérülés után a lehető leggyorsabban visszaszerezd a kényszerpihenő okozta izomerő csökkenést és a mozgások precizitását. Megfelelő kezelések nélkül ez elhúzódik vagy akár elmaradhat.

Számos további példa sorolható még, mint például a vizelet és széklet inkontinencia, a porckorongsérv vagy baleset miatti perifériás bénulások és gyöki tünetek, de most ennyi elég „ízelítőnek”.

Cikk ajánló: A rehabilitációs ellátás hiányosságai

Cikk ajánló: A rehabilitációs ellátás hiányosságai

Hazánkban a rehabilitációs ellátás kapacitásai korlátozottak. A rendszer fejlesztésre szorul annak érdekében, hogy mindenki megkapja az esélyt az egészsége visszaállítására. Ez nem luxus, hanem alapvető jog (lenne).

Kattints és olvasd el! →

Mi a teendőd a megfelelő rehabilitáció érdekében?

A rehabilitáció komplex folyamat. Többféle szakember összehangolt munkájára lehet szükség. A terápiás lehetőségek minél szélesebb körét vetik be a javulás érdekében, annál jobb lehet az eredmény is.

Fontos azonban,  hogy tarts igényt a rehabilitációs szolgáltatásokra! Ezek szükségesek lehetnek annak érdekében, hogy a lehető legnagyobb mértékben visszanyerd az egészséged.

  • Baleset, súlyos betegség, műtét után kérd az orvosod tájékoztatását a rehabilitáció lehetőségeiről.
  • Ne fogadd el, ha azt mondja. „Nincs teendő”.
  • Keress gyógytornászt és fizikoterapeutát, kérj segítséget és tájékoztatást!
  • Ők fognak segíteni abban, hogy milyen módon tudod a tested állapotát javítani. (senki sem gyakorolhat helyetted).
  • A felépüléshez néha elég néhány hétnyi odafigyelés. Gyakran 2-3 hónap, sőt egyes esetekben akár 1-2 év is szükséges lehet.
  • Tanuld meg, amit a gyógytornász megmutat és ismételt egyre többet és többet.
    Első nap csak 5 percet tornázz, de amint képes vagy rá ismételt meg. Akár naponta 10x.
    Még senki nem halt bele abba, hogy megmozgatta az izmait-ízületeit! Idővel a gyakorlatok időtartamát növelheted.
    Ne feledd: az erő visszanyerése időigényes.
  • Kérdezd meg a fizikoterapeutát, hogy otthon végezhető-e az a kezelés, amit kapsz.
    A legtöbbje igen.
    Az elektromos kezelések, a lágylézer, a mágnesterápia, a masszázs és még sok más tartósan alkalmazva képes segíteni (nem pedig összesen 1-2 kezelés formájában).
    Szerezd be azokat az eszközöket, amit ezekből megengedhetsz magadnak.
  • Kitartóan végezd az ön-rehabilitációt, de néhány hetente tanácskozz a gyógytornászoddal, fizikoterapeutáddal és az orvosoddal.
    Ahogy a rehabilitációd egyre előbbre tart, úgy szükséges lehet módosítani a gyakorlatokon és kezeléseken.
    Ebben a szakembertől kaphatod a legjobb útmutatást.
A rehabilitáció fontossága – beszélgetés Hepp Gréta sportfizioterapeutával
2019.09.01 20:41 Dr. Zátrok Zsolt
A rehabilitáció fontossága – beszélgetés Hepp Gréta sportfizioterapeutával

A szakemberekről szóló cikksorozatban most Hepp Grétát mutatom be, aki a fiatal, világlátott generáció képviselője. Külföldön szerzett diplomájával, kinti tapasztalataival, tudásával itthon szeretne boldogulni. Kedvenc területe a sportolók mozgásrehabilitációja, azaz abban segít, hogy a különféle sérülésekből, műtétekből a lehető leggyorsabban felépülj és visszanyerd a sérülés előtti állapotod. Több módszert alkalmaz, többek között a legkorszerűbb izomstimulációt is. Munkájáról, […]

A rehabilitációs ellátás hiányosságai
2025.01.28 10:16 Dr. Zátrok Zsolt
A rehabilitációs ellátás hiányosságai

Képzeld el, hogy egyik napról a másikra változik meg az életed. Egy váratlan betegség vagy baleset következtében kórházba kerülsz, ahol az orvosok mindent megtesznek az életed megmentéséért. Az akut ellátás után azonban gyakran szembesülhetsz azzal a helyzettel, hogy magadra maradsz a további gyógyulás útján. Ez a helyzet sajnos nem egyedi eset Magyarországon, hanem egy rendszerszintű […]

Biofeedback – a rehabilitáció hatékony segítője
2021.02.17 11:38 Dr. Zátrok Zsolt
Biofeedback – a rehabilitáció hatékony segítője

A biofeedback angol kifejezés pontos fordításban biológiai visszacsatolást jelent, azaz egy visszajelzés a test működéséről. Egy olyan technika, amellyel megtanulhatod tested egyes funkcióit irányítani. A biofeedback-hez érzékelők-re van szükség, mely segít információkat szerezni a testedről. A kapott visszajelzés alapján tudsz finom változtatásokat végrehajtani, például ellazítani bizonyos izmokat, hogy például csökkentsd a fájdalmat. Egyszerű példa a […]

Bénulás rehabilitációja otthon
2020.03.03 11:02 Dr. Zátrok Zsolt
Bénulás rehabilitációja otthon

A bénulás az életminőséget teljesen tönkretevő állapot. Ha nem mozdul a kar, láb vagy akár egyik sem, az nemhogy a munkát, hanem a mindennapi tevékenységeket, akár az önellátás képességét is akadályozza. A fejlett egészségügyi rendszerrel rendelkező országokban a bénult beteg rehabilitációját a korszerű technológiára alapozzák és mindent elkövetnek a bénulás mértékének csökkentésében. A hozzám fordulóktól kapott […]

Ergométer az otthoni rehabilitációban
2022.12.07 20:29 Dr. Zátrok Zsolt
Ergométer az otthoni rehabilitációban

Az otthoni ergométer a súlyos betegségből felépülés, azaz rehabilitáció hatékony segítője. E cikkben ezekről tudhatsz meg többet.    Mi az ergométer? Az ergométer egy olyan edzőgép, amellyel a test bizonyos izomcsoportjait erősítheted úgy, hogy a készüléken pontosan szabályozni lehet a szükséges erőkifejtés mértékét. Ezért pontosan adagolható a terhelés és nyomonkövethető az erő-visszanyerés üteme is. Az […]

Rablóból pandúr – Angi Nimród
2019.08.07 02:09 Dr. Zátrok Zsolt
Rablóból pandúr – Angi Nimród

A szakemberekről szóló cikksorozatban most Angi Nimród fizikoterápiás szakembert, személyi edzőt, hátgerinc specialistát mutatom be, aki súlyos autóbaleset után, rokkantnak nyilvánítva, 5 évig dolgozott saját rehabilitációján. Ez adta az inspirációt, hogy segítsen másokon is. A szakmában tekintélyt vívott ki magának, tagja a Masszőrök Egyesülete elnökségének. Főképp gerincbetegekkel foglalkozik, de hírneve miatt sportolók is sorban állnak […]

A fizioterápia szerepe a gyógyulásban
2024.12.13 20:12 Dr. Zátrok Zsolt
A fizioterápia szerepe a gyógyulásban

Gyakran keresnek meg mozgásszervi problémákkal küzdők. Sokszor észreveszem, hogy a többségük valamilyen gyógyszert, műtéti beavatkozást szeretne, ami azonnal megoldja a panaszait. Ilyen azonban nincs. Sőt! Meggyőződésem, hogy ezek helyett a fizioterápia lehet a leghatékonyabb megoldás. Ebben a cikkben szeretném elmagyarázni neked, hogy miért javaslom gyakran a fizioterápiát és hogyan segíthet a gyógyulásodban.

Masszőr és az őt segítő technológia
2020.12.18 14:06 Dr. Zátrok Zsolt
Masszőr és az őt segítő technológia

A masszázs az egyik legősibb természetes módszer az izmok kezelésére és ezzel az ízületek, szalagok, közvetetten pedig az egész test általános állapotának javítására. A masszázst évezredek óta a masszőr végzi, két erős karját használva eszközként. Egészen mostanáig nem is nagyon volt értelme felülvizsgálni, azonban a technológia fejlődése elérte az az szintet, ami miatt érdemes lehet. […]

Mese a parasztról meg a lováról
2021.07.12 14:39 Dr. Zátrok Zsolt
Mese a parasztról meg a lováról

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy öreg paraszt, akit mindenki kedvelt. Matyi bácsinak hívták. Ahogy akkoriban sokan mások, ő is tartott lovat. Hajnalban kelt, befogta a kocsi vagy az eke elé, dolgoztak a mezőn tavasztól késő őszig. Jött a tél, derékig ért a hó, térdig a sár… de Matyi bácsi ekkor is felkelt, […]

Vissza
Vásárlói fiók
  • Belépés
  • Regisztráció
  • Profilom
  • Kosár
  • Kedvenceim
Információk
  • Általános szerződési feltételek
  • Adatkezelési tájékoztató
  • Fizetés
  • Szállítás
  • Elérhetőségek
Scart Kft
  • 2730 Albertirsa, Koltói Anna utca 39.
  • +36-53/200108
  • info@medimarket.hu
  • facebook

Egyéb információk
  • Elállás részletek
  • Szerviz és Garancia
  • Egészségpénztári elszámolás
  • Csatlakozz viszonteladó partnerként
  • Csatlakozz affiliate partnerként
Árukereső.hu Árukereső.hu
A kényelmes és biztonságos online fizetést a Barion Payment Zrt. biztosítja, MNB engedély száma: H-EN-I-1064/2013. Bankkártya adatai áruházunkhoz nem jutnak el.
paypal
  • Akciók
  • Összes termék
  • Betegség kezelés
  • Készülékek kezelési cél szerint
  • Fitnesz
  • Rehabilitációs eszközök
  • Szépségápolás
  • Rendelői felszerelés
  • Tartozékok és kiegészítők
  • Tünetek A-Z
  • Állatgyógyászat
  • Újracsomagolt termék
  • Végkiárusítás
  • Élethosszig blog
    Élethosszig blog
    • Betegség és tünetei
    • Edzés és sérülések
    • Életmód
    • GyIK
    • Készülék és eszköz
    • Rehabilitáció
    • Terápia és kezelés
  • Fórum
  • Info
Nyelv váltás
  • hu
  • en
  • sk
  • de
Pénznem váltás
Belépés
Regisztráció
Adatkezelési beállítások
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhet. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban talál.
A működéshez szükséges cookie-k döntő fontosságúak a weboldal alapvető funkciói szempontjából, és a weboldal ezek nélkül nem fog megfelelően működni. Ezek a sütik nem tárolnak személyazonosításra alkalmas adatokat.
A marketing cookie-kat a látogatók weboldal-tevékenységének nyomon követésére használjuk. A cél az, hogy releváns hirdetéseket tegyünk közzé az egyéni felhasználók számára (pl. Google Ads, Facebook Ads), valamint aktivitásra buzdítsuk őket, ez pedig még értékesebbé teszi weboldalunkat.
Az adatok névtelen formában való gyűjtésén és jelentésén keresztül a statisztikai cookie-k segítenek a weboldal tulajdonosának abban, hogy megértse, hogyan lépnek interakcióba a látogatók a weboldallal.
A személyre szabáshoz használt cookie-k segítségével olyan információkat tudunk megjegyezni, amelyek megváltoztatják a weboldal magatartását, illetve kinézetét.