
Visszér betegség okai, tünetei és kezelése
A visszér (más néven vénás elégtelenség vagy varikózus vénák) a vénák kitágulását és kanyargóssá válását jelenti, leggyakrabban a lábszáron. Akkor alakul ki, amikor a vénákban lévő billentyűk (szelepek) nem működnek megfelelően. Ekkor a vér nem tud hatékonyan visszaáramlani a szív felé, a vér felgyülemlik a vénákban. A növekvő nyomás hatására kitágulnak, kanyargóssá válnak. Kezdetben még csak kozmetikai probléma és visszafordítható, de gyors ütemben véglegessé válhat és panaszokat okoz.
A visszerek megjelenése egy jelzés! Lehet, hogy öröklötten gyengébb a kötőszöveted és ez hajlamosít a betegségre, de a fő ok az életmódban keresendő! Azt jelenti, hogy sokat állsz vagy ülsz és keveset mozogsz.
A visszér tünetei
- Látható visszerek: Kanyargós, duzzadt és kékes-lila vénák tűnnek át a bőrön, leggyakrabban a lábszáron és vádlin.
- Nehéz láb érzés: A lábak „ólomnehezek” , fáradtak. Különösen hosszú ideig tartó állás vagy ülés után.
- Duzzanat: Az első jel, hogy a zokni pereme „árkot vág” a bőrbe. A lábfej és ujjak, akár a bokák és a lábszár is ödémás lehet.
- Az érintett terület viszketése a keringés lelassulását jelezheti.
- Égő, lüktető érzés vagy éjszakai izomgörcsök léphetnek fel.
- A bőr lilás-barnásan elszíneződik, megvastagodik. Olvasd el: Vörösesbarna folt a lábszáron. Mi ez?
- Fekély alakulhat ki, amely nem vagy csak nagyon lassan gyógyul.
Rizikófaktor a mozgáshiány, a dohányzás és az elhízás.
Azt, hogy van-e hajlamod a visszér betegségre könnyen ellenőrizheted a családtagjaid lábának megfigyelésével. Ha látod, hogy a hajlam adott, gondolj a megelőzésre.
Minél idősebb vagy, annál nagyobb az esélyed a visszér betegségre. A 60-69 éves korosztály esetében már 25%-os a visszérbetegek aránya. A nők érintettsége pedig a duplája a férfiakénak, mivel kötőszöveteik, vénafaluk gyengébb, mint a férfiaké. A fogamzásgátló tabletták egyes női hormonjai, hatóanyagai is fokozhatják, érdemes más módszert választani fogamzásgátlásra.
Az állapotos nők is veszélyeztetettek, mert a baba a fejlődése során képes elnyomni a medencei ereket, melynek következménye a láb vénáiban létrejövő pangás. Sajnos ebben a 9 hónapos időszakban a hormonális változások is a visszereknek kedveznek.
A visszér betegség diagnózis felállítása ránézéses alapon történik, ritkán van szükség angiológiai (érfestéses) vizsgálatra.
A visszér betegség gyógyítása
Fontos tudnod, hogy a már kialakult visszér betegség gyógyítására, az eredeti állapot visszaállítására nincs mód!
A kanyargós, fájós véna sebészeti „kiirtása” vagy „elinjekciózása” valójában kozmetikai trükk.
Ha az életmódod nem változtatod, egy másik véna tágulata fog megjelenni, mivel a lábadból valamerre vissza kell vezetni a vért a szívbe, hiszen ez a vénák funkciója! Minden eret pedig nem „tüntethetsz el”. Egy hasonlattal: ha egy városba vezető vasúti síneket és közutakat is tönkreteszi egy földrengés, akkor nem lehet oda sem bejutni sem ki. A vérednek szüksége van „közlekedési útvonalakra”, azaz a vénák kiirtása, elzárása nem jó megoldás.
A szkleroterápia, a lézeres műtétek, a visszéreltávolítás rádiófrekvenciás katéterrel, a sztripping, plehbectomia, az endoszkópos műtét akkor kerüljön sorra, ha a betegség súlyossága (pl. ismétlődő trombózisok) miatt nem marad más.
Néhány tipp visszér ellen
- minden nap mozogj aktívan (kocogás, kerékpározás, nordic walking, tempós séta, túrázás mind kiváló)
- ne használd a liftet, hanem járj lépcsőn!
- hordj lapos, hajlékony talpú cipőt (maximum 5 cm-es sarok az ajánlott)
- kerüld a meleget, a napozást, a szaunát és a termálfürdőt
- ha dagad a lábad, gyakran polcold fel
- ülőmunka esetén fél óránként állj fel, mozgasd meg a lábad, sétálj egy rövidet
- ne ülj keresztbe tett lábbal
- használj fáslit vagy rugalmas harisnyát (szakember javasolja a megfelelő kompressziós erejűt)
- hasznos lehet a vadgesztenye tartalmú visszér kenőcs
- diétád legyen magas rosttartalmú, a sóbevitel csekély
Visszér kezelés otthon – a testmozgás a leghatékonyabb gyógymód
Fontos annak megértése, hogy mitől áramlik a vér a visszereidben! A vér áramlását az izmok mozgása biztosítja. Az ismét és ismét összehúzódó izmaid a szíved irányába „nyomják” a véred.
Izommozgás nélkül a vér nem (illetve rendkívül lelassultan) mozog. A mozgásszegény életmód tehát egyenes út a visszérbetegséghez.
Ebből következik, hogy mind a megelőzés, mind pedig a kezelés legalkalmasabb módja a rendszeres testmozgás.
Elsősorban séta, nordic-walking, futás, úszás, kerékpározás. Mozgással elérheted a vérkeringés fokozódását és a megrekedt vér kiürül.
Fizikoterápia a visszér kezelésében
Ha állapotod nem engedi, hogy mozogj, akkor használj a mozgást pótló, visszér kezelésre alkalmas otthoni orvosi készüléket.
Termékajánló visszér kezeléshez
A bőrön kanyargósan áttűnő visszér egy tünet. Azt jelzi, hogy túl sokat állsz vagy ülsz és a vénáidban túl sok vér pang. A legjobb kezelése a mindennapi testmozgás, mint séta, kocogás, kerékpározás. Ha nincs erre minden nap 50-60 perced, akkor valamennyire pótolhatod erre a célra kifejlesztett készülékekkel. Segítenek megszüntetni a feszülést, a nehézláb érzést és csökkenteni a trombózisveszélyt
Két ilyen készülék típust említek: az egyik az izomstimulátor készülék, a másik pedig a nyirokmasszázs gép. Az izomstimulátor kezelés az enyhébb tünetekben teljesen megfelelő, míg a nyirokmasszázs gép akár a legerősebb panaszok, sőt szövődmény (fekély) esetén is kiváló.
Izomstimulátor
Az izomstimulátor készülék öntapadó elektródáit a vádli izmokra, esetleg a combra is kell felragasztani.
Ezeken keresztül a készülék enyhe elektromos impulzusokat ad le az izmokra. Ennek hatására összehúzódnak és kipréselik a vért a vénáidból. A 20-30 perces kezelés igazi felfrissülést biztosít. Megszünteti a feszülő panaszokat, kiüríti a vénákat.
Az Elite SII készülék megfelelő választás lehet.

Súlyos panaszok, átlagos és nagytermetűek esetén inkább ugyanazon vádli külső és belső izomhasára kerüljön (ábra bal oldala).
Minél közelebb vannak egymáshoz az elektródák, annál erőteljesebb az izomtorna és ezzel a hatás is.
Nyirokmasszázs gép
A nyirokmasszázs gép több légrekeszből álló mandzsettával kezel. Ezt a mandzsettát „csizmaszerűen” fel kell húzni a lábadra. A készülék egymás után fújja fel és engedi le a légrekeszeket. Megszorítja az izmokat és szöveteket, amely elindítja a vér felfelé áramlását a vénákban. Mérséklődik a duzzanat, csökken a feszülés, javul a vérkeringésed, enyhül a fájdalmad.
Visszér gyógyszer és visszér krém
A visszér kezelésére sokféle krémet és gyógyszert ajánlanak.
Ezek azonban legfeljebb a tünetek enyhítésére és a szövődmények megelőzésére szolgálnak. Önmagában egyik sem elegendő a visszértágulat megszüntetéséhez.
Legfeljebb a testmozgással, fáslizással, kompressziós harisnyával együtt érnek valamit.
„Visszér harisnya” – Kompressziós ruha
A rugalmas visszér harisnya vagy fásli akkor hat legerősebben, ha mozogsz.
Ha csak mozdulatlanul ülsz befáslizva, akkor a rugalmassága nem segít, viszont szorít és kényelmetlen. Azaz, ha kompressziós harisnyában csücsülsz a fotelban, hiába hiszed, hogy kezeled magad, valójában kevés hasznos történik.
A becslések szerint Magyarországon évente 16-20 ezren kapnak mélyvénás trombózist, aminek a szövődményeibe több ezren halnak bele – pedig a trombózis és veszélyes szövődménye, a tüdőembólia elkerülhető lenne! Erről az „alattomos rosszakaróról”, a mélyvénás trombózisról írok. Mit is jelent pontosan a mélyvénás trombózis? Ha szervezeted valamely vénájában „megalvad a vér”, vérrög (ún. trombus) alakul ki, akkor […]
Itt a nyár! Autóba, buszra, vonatra vagy repülőre ülünk és üdülőhelyeket, látnivalókat keresünk fel. Az utazás alatti hosszas egyhelyben ülés veszélyes lehet, kedvez a trombózis kialakulásának.
Általában az egyik legszebb időszak egy nő életében, amikor gyermeket hordoz a szíve alatt. Ez az időszak tele van új élményekkel és erőteljes érzelmekkel, várakozással – de tagadhatatlan, hogy ezzel az állapottal sokszor járnak olyan egészségügyi problémák is, melyeket ajánlatos minél hamarabb kezelni és melyeken a legtöbb kismama keresztül megy. Etimológiai szempontból is érdekes lehet […]
Az érelmeszesedés az artériák (verőerek) betegsége, az érszűkület pedig az érelmeszesedés legsúlyosabb következménye. Az érelmeszesedés egyes vélemények szerint az életkorral jár, azonban biztos, hogy az életmód és különösen az étrend jelents szerepet játszik benne. Ebből következik, hogy megfelelő életmóddal az érszűkület javítható lehet. Mi az érelmeszesedés? Az artériák (ütőér, verőér) felelősek az oxigénben gazdag vér […]
A lábon, lábszáron kialakult nehezen gyógyuló seb, azaz lábszárfekély kezelése új lendületet kaphat. A lágylézer készülékekkel végzett tanulmányok eredményei szerint a lábszárfekély lágylézer kezelések hatékony sebgyógyulást eredményeztek. Jó hír ez a fekélyben szenvedők számára, mert e sebek gyakran hónapokon, sőt éveken át sem mutatnak gyógyulási hajlamot. A lökéshullám terápia szintén hatékony módszer lehet a lábszárfekély kezelésében, mivel elősegíti a gyógyulást és javítja a vérkeringést.
A lábszárfekély egy nem vagy csak igen lassan gyógyuló sebet jelent a lábadon. Az esetek 80-90%-ban visszérbetegség és vagy cukorbetegség következményeként jelentkezik, kisebb arányban artériás eredetű. A bőr elvékonyodik, sekély „gödör” keletkezik. Gyógyulása rendkívül lassú. Ha pedig mégis, hajlamos kiújulni. Ezernyi cikket olvashatsz erről, de alig említik, hogy mit tehetsz a javulás érdekében.
A mozgáshiány (más néven immobilizáció) a test egészének vagy valamely részének mozdulatlansága. Leggyakrabban súlyos betegség vagy műtét után áll elő az a helyzet, hogy nem vagy képes mozogni. Hasonló, ha csonttörés, sérülés esetén nem mozgatható valamely végtagod. Sokan önszántukból választják az „immobilitást”. Az inaktív életmód (ücsörgés a munkahelyen, a kocsiban, a TV előtt), a mozgásszegény […]
Ha észrevetted, hogy a bokád megdagad, a zoknid benyomatot hagy a bokád felett, akkor ezt ne bagatellizáld el! A lábdagadás (vagy ahogy az orvosok említik ödémás láb) oka ezernyi dolog lehet. Ezek közül vannak „ártalmatlanok” és nagy odafigyelést igénylők egyaránt. Első teendő ödémás láb esetén Ha a lábdagadás frissen jelentkezik, akkor első teendőd legyen utánajárni, […]