
Cisztás fibrózis
A cisztás fibrózis egy örökletes genetikai betegség, ami általában gyermekek és fiatal felnőttek körében jelenik meg. Abnormálisan sűrű nyálka termelése jellemzi, ami kedvez ismétlődő, súlyos légúti fertőzések kialakulásának. A cisztás fibrózis hatással lehet a tüdő és az emésztőrendszer működésére is. A krónikus fertőzés progresszív tüdőkárosodáshoz és ezáltal halálhoz vezethet.
A cisztás fibrózis a 7. kromoszómán elhelyezkedő CFTR gén károsodása miatt jön létre. Emiatt a klorid-ion és a víz nem vagy alig jut át a mirigyekbe és az így képződött sűrű váladék nem tud rendesen kiürülni a szervezetből. Azaz a betegség a külső elválasztású mirigyek kóros váladéktermelésével jár együtt.
A cisztás fibrózis hordozója gyakorlatilag bárki lehet. Minden 25. ember hordoz valamilyen cisztás fibrózis mutációt. Az, hogy Ön érintett-e, egy vérvizsgálatra épülő genetikai teszttel megállapítható. A betegség recesszíven öröklődik, ami azt jelenti, hogy öröklődéséhez mindkét szülő hibás génje szükséges.
A cisztás fibrózis leggyakoribb tünetei
Arcüreggyulladás, gyakori tüdőgyulladás, légcsőhurut és vastag nyák előfordulása a légutakban, illetve a külső elválasztású mirigyekben.
Gyakori, váladékozással járó köhögés, magas sótartalmú verejték, emésztési panaszok, férfi meddőség, újszülöttkori bélelzáródás és jó étvágy melletti súlyvesztés esetén is gondolni kell cisztás fibrózisra.
A legtöbb érintett gyermek tíz évvel ezelőtt még csecsemő korában meghalt, de ma egy cisztás fibrózisban szenvedő beteg várható élettartama már 40 év is lehet.
A cisztás fibrózis kezelése
Az általánosan használt módszerek a betegség kezelésében a következők: hasnyálmirigy enzim kiegészítők, multivitamin terápia, antibiotikumok inhalálás útján való vagy intravénás bevitele, nyákoldók, hörgőtágítók és gyulladáscsökkentő gyógyszeres kezelés.
A cisztás fibrózis kiegészítő kezelési módja lehet a sóterápia. A só ozmotikus aktivitása adja a kedvező hatást. A belégzett, mikroszkopikus sószemcse a légutak sűrű nyákkal bevont falára kerül, vizet vonz magához és ezzel feloldja, elfolyósítja a nyákot, mely így könnyebben kiürül. Csökken a váladékdugó, könnyebbedik a légzés és tisztulnak a légutak – csökken a fertőzés veszélye. A SaltDome sóterápiás készülék megfelelő választás a célra.
Termékajánló: SaltDome sóterápiás készülék
Ha a jótékony sós levegőt az otthonod kényelmében szeretnéd előállítani, akkor válaszd a Saltdome ultrahangos sóterápiás készüléket. Olvasd el a vevői véleményeket, hogy megismerd a használók tapasztalatai!
A sóterápia világszerte elfogadott betegség megelőző és terápiás módszer. Már az ókori görögök is ismerték. Hipokrates, az orvostudomány atyja sós vízpára belégzését javasolta légzési nehézségben szenvedőknek. Légúti és bőrbetegségekben, továbbá allergiák esetén kiváló hatású. A hatása lassabban alakul ki, mint a gyógyszereké, de nagy előny, hogy természetes és nincs mellékhatása.
Tüdőlégutaid belső felületét egészséges állapotban is vékony nyákréteg borítja. Arra szolgál, hogy megragadjanak benne a kórokozók és a por is. Ezt persze el kell távolítani onnan. Két módszert alkalmaz a természet, az egyik a köhögés vagy tüsszentés, ami kisöpri a légutakat. A másik a légutak falát borító csillószőr. Úgy képzeld el, hogy rengeteg apró „ostor” […]
Mozgásszervi betegségekkel kapcsolatos Facebook posztjaim számos kommentelője ecseteli, hogy a szteroid mennyit segít panasza enyhítésében és lelkesen ajánlgatják egymásnak a különféle szereket. Egyesek „tukmáló” aktivitása „felzaklatott” és ezért külön írást szentelek a kérdésnek. Jó lenne megérteni, hogy a szteroidok nem igazi barátod! Bár egyes állapotokban nagyon gyorsan megszabadítanak a kellemetlen fájdalmaktól, azonban tartósabb szedés esetén alattomosan ellened fordulnak, több és súlyosabb betegséget okoznak, mint amit eredetileg kezelni szerettél volna. Érdemes tehát a szteroidokra gyanakvással tekintened és minden elkövetni, hogy minél ritkábban és minél kevesebb jusson belőlük a szervezetedbe. Különösen kerülendő, hogy a szomszéd által szedett szerből te is „bekapj” egyet-egyet anélkül, hogy tudnád, mit okozol magadnak.
Ha mellkasi fájdalommal, sérüléssel vagy légszomjjal kerülsz orvoshoz vagy sürgősségi ellátásba, általában (más vizsgálatok, pl EKG mellett) mellkas röntgen felvételt is készítenek rólad. A röntgen egy úgynevezett képalkotó módszer, mely a mellkast érintő betegségek tisztázása során általában az első diagnosztikus vizsgálatok között végeznek. Arról írtam, hogy miért készítik és mi látható rajta.
A légúti allergia az immunrendszer túlreakciója a légutakba jutó allergén anyagokra. Az allergén tehát olyan anyag, amelyek az allergiára hajlamos egyéneknél túlzott immunválaszt váltanak ki.
Az asztma (asthma bronchiale) egy olyan krónikus tüdőbetegség, melyben a hörgők nyálkahártyája megduzzad, begyullad, a falukban levő simaizmok görcsösen összehúzódnak és ezáltal a légutak összeszűkülnek. Ettől válik a légzés nehezítetté.
Gyakran keresnek meg mozgásszervi problémákkal küzdők. Sokszor észreveszem, hogy a többségük valamilyen gyógyszert, műtéti beavatkozást szeretne, ami azonnal megoldja a panaszait. Ilyen azonban nincs. Sőt! Meggyőződésem, hogy ezek helyett a fizioterápia lehet a leghatékonyabb megoldás. Ebben a cikkben szeretném elmagyarázni neked, hogy miért javaslom gyakran a fizioterápiát és hogyan segíthet a gyógyulásodban.