
Tüdőgyulladás – mit tehetsz a gyógyulás gyorsításáért?
A tüdőgyulladás (orvosi néven pneumónia) a légutakban és/vagy a tüdőszövetekben keletkezett gyulladást jelent. A gyulladásos nyák felszaporodik a légutakban és tüdő léghólyagokban. A légzés nehézzé válik és általános gyengeség, elesettség jelenik meg.
A tüdőgyulladás évente 450 millió embert érint világszerte. Ez a Föld lakosságának mintegy hét százaléka. Többmillió halálesetért tehető felelőssé. Gyakorlatilag bármilyen korosztályt érinthet, a csecsemőktől kezdve az idősekig.
A tüdőgyulladás tünetei
A mellkasi fájdalom, láz, légzési nehézség, légszomj, fáradtság, levertség és a köhögés. Társulhat mellé fejfájás és izomfájdalom is.
A diagnózis felállításához általában elég egy mellkasröntgen felvétel (a gyulladt terület kirajzolódik), továbbá fonendoszkóp segítségével hallható jelei vannak.
A tüdőgyulladás néhány típusa ellen rendelkezésre állnak védőoltások.
A megelőzésben szerepet játszhat a dohányzásról való leszokás, hiszen a dohányzás gyengíti a tüdő ellenállását a fertőzésekkel szemben. Az egészséges, aktív életmód és a higiéniai szabályok betartása is csökkenti a fertőzés kialakulásának kockázatát.
A tüdőgyulladás típusai
Kiterjedése, kórokozói alapján több fajtája kialakulhat. Lehet lebenyes és gócos, okozhatják vírusok és baktériumok egyaránt, és vannak a korábban ismert kategóriákba nem sorolható, ún. atípusos előfordulásai is. A tüdőgyulladások jelentős része vírusos vagy bakteriális eredetű, de általában többféle kórokozó együttesen okozza.
Egy másik felosztás akut, szubakut és a krónikus tüdőgyulladás típusokat különböztet meg.
- Az akut pneumonia hirtelen kezdődik, és rendkívül heves tünetekkel jár: mellkasi fájdalom, magas láz, erőltetett köhögés. Az akut pneunomiák 3-4 hét alatt felszívódnak.
- A szubakut pneumonia panaszai általában jelentéktelenek: köhögés, oldalszúrás, felső légúti tünetek. 6-10 hét szükséges a pneumoniás beszűrődés felszívódására.
- A krónikus pneumonia akkor keletkezik, ha az akut vagy szubakut gyulladás után kisebb gyulladt terület marad. A gyulladásos váladék tartósan elzárja a kisebb légutakat, a léghólyagok (alveolusok) összetapadnak, nem vesznek részt a légzésben.
A tüdőgyulladás kezelése
A kezelés függ attól, hogy melyik formájú. Milyen általános tünetekkel jár.
Sok esetben a lefolyás olyan enyhe, hogy „lábon” kihordható, persze ilyenkor is kezelés és pihenés szükséges. Ilyenkor általában úgynevezett széles spektrumú antibiotikumokat alkalmaznak.
Súlyos esetben a köpetből kitenyésztik a baktériumot és megvizsgálják, hogy melyik hatóanyag pusztítja leginkább, majd ez a szert adják célzottan. A súlyos általános állapotot okozó tüdőgyulladás kórházi környezetben, szigorú ágynyugalom mellett kezelendő. Különösen idős, legyengült általános állapotú embereknél kell erre odafigyelni.
Kiegészítő kezelés otthon
Ha nem kell kórházba menned, akkor otthonodban -szigorúan az orvosi kezelés mellett és nem helyett- alkalmazz sóterápiás kezelést!
Önmagában a sóterápia nem elegendő tüdőgyulladásban. Azért alkalmazd, hogy segíts, erősíts az orvosi kezelés, az antibiotikumok, köptetők hatását.
A tüdőgyulladás esetén a fertőzés miatt nagy mennyiségű váladék keletkezik. Ez elzárja a kisebb légutakat, állandó köhögési ingert és gyulladást okoz.
A sóterápia a váladék feloldását és kiürítését segíti, gyorsítja azzal, hogy elfolyósítja a nyákot. Így tisztulnak a légutak, csökken a köhögés és enyhül a nehézlégzés – gyógyulni tud a tüdőgyulladás.
A sóterápia tehát hozzájárul a panaszok enyhüléséhez, gyorsítja a felépülést és kevesebb gyógyszerre lesz szükséged ehhez. Csupa előnyös dolog.
Termékajánló: SaltDome sóterápiás készülék
Ha a jótékony sós levegőt az otthonod kényelmében szeretnéd előállítani, akkor válaszd a Saltdome ultrahangos sóterápiás készüléket. Olvasd el a vevői véleményeket, hogy megismerd a használók tapasztalatai!
A sóterápia világszerte elfogadott betegség megelőző és terápiás módszer. Már az ókori görögök is ismerték. Hipokrates, az orvostudomány atyja sós vízpára belégzését javasolta légzési nehézségben szenvedőknek. Légúti és bőrbetegségekben, továbbá allergiák esetén kiváló hatású. A hatása lassabban alakul ki, mint a gyógyszereké, de nagy előny, hogy természetes és nincs mellékhatása.
Ha mellkasi fájdalommal, sérüléssel vagy légszomjjal kerülsz orvoshoz vagy sürgősségi ellátásba, általában (más vizsgálatok, pl EKG mellett) mellkas röntgen felvételt is készítenek rólad. A röntgen egy úgynevezett képalkotó módszer, mely a mellkast érintő betegségek tisztázása során általában az első diagnosztikus vizsgálatok között végeznek. Arról írtam, hogy miért készítik és mi látható rajta.
Ha COPD (krónikus obstruktív bronchitisz) miatt állsz kezelés alatt, akkor érdemes tudnod, hogy a betegség jelenleg nem gyógyítható. Ezért a kezelések célja, hogy a tüneteid csökkentse, megszüntesse. Nélküled azonban nem sokra mennek! Ha nem szeded a gyógyszereid, nem hagyod abba a dohányzást, akkor a tüneteid súlyosbodni fognak. Akár a mindennapi tevékenységed is akadályozhatja a fulladás. Nézzük, hogy mit lehet és mit érdemes tenned!
Az asztma (asthma bronchiale) egy olyan krónikus tüdőbetegség, melyben a hörgők nyálkahártyája megduzzad, begyullad, a falukban levő simaizmok görcsösen összehúzódnak és ezáltal a légutak összeszűkülnek. Ettől válik a légzés nehezítetté.
A légúti allergia az immunrendszer túlreakciója a légutakba jutó allergén anyagokra. Az allergén tehát olyan anyag, amelyek az allergiára hajlamos egyéneknél túlzott immunválaszt váltanak ki.
Az egészségmegőrzés és a természetes gyógymódok iránti növekszik az érdeklődés. Így egyre több figyelmet kap a sóterápia (idegen kifejezéssel haloterápia), mint számos légúti probléma alternatív kezelési formája. A haloterápia két fő formában létezik: nedves és száraz sóterápia, mindkettő a só egyedülálló tulajdonságait hasznosítja, hogy segítse a légúti betegségek enyhítését, a bőr állapotának javítását, és általánosan javítsa a jóllétet. Ebben az írásban a nedves és a száraz sóterápia alkalmazását, hatását tekintem át. Kitérek a különböző sóterápiás módszerek működési elvére és áttekintem azokat a tényezőket, amelyek alapján eldönthető, melyik forma lehet számodra a legmegfelelőbb. Biztosíthatlak, hogy a sóterápia nem csupán egy wellness trend, hanem egy évezredek óta ismert gyógymód újrafelfedezése, amely harmonikusan illeszkedik a modern életvitelbe.
Az otthoni sóterápia a légúti allergiák és számos más tüdőbetegség orvosi kezelését kiegészítő, természetes és igazoltan hatékony módja. Most egy olyan eszközt mutatok be, mely véleményem szerint a leghatékonyabb otthoni sóterápiát biztosítja: ez a SaltDome sóterápiás készülék.
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy öreg paraszt, akit mindenki kedvelt. Matyi bácsinak hívták. Ahogy akkoriban sokan mások, ő is tartott lovat. Hajnalban kelt, befogta a kocsi vagy az eke elé, dolgoztak a mezőn tavasztól késő őszig. Jött a tél, derékig ért a hó, térdig a sár… de Matyi bácsi ekkor is felkelt, […]