
Szteroid tartalmú gyógyszer – barát vagy ellenség?
Mozgásszervi betegségekkel kapcsolatos Facebook posztjaim számos kommentelője ecseteli, hogy a szteroid mennyit segít panasza enyhítésében és lelkesen ajánlgatják egymásnak a különféle szereket. Egyesek „tukmáló” aktivitása „felzaklatott” és ezért külön írást szentelek a kérdésnek. Jó lenne megérteni, hogy a szteroidok nem igazi barátod! Bár egyes állapotokban nagyon gyorsan megszabadítanak a kellemetlen fájdalmaktól, azonban tartósabb szedés esetén alattomosan ellened fordulnak, több és súlyosabb betegséget okoznak, mint amit eredetileg kezelni szerettél volna. Érdemes tehát a szteroidokra gyanakvással tekintened és minden elkövetni, hogy minél ritkábban és minél kevesebb jusson belőlük a szervezetedbe. Különösen kerülendő, hogy a szomszéd által szedett szerből te is „bekapj” egyet-egyet anélkül, hogy tudnád, mit okozol magadnak.
Mi a szteroid?
A kortikoszteroidok (röviden szteroidok) olyan gyógyszerek, amelyek hasonlítanak a kortizol nevő hormonra, amelyet testedben a mellékvesekéreg termel természetes módon. A szintetikus szteroidok azonban erősebb és tartósabb hatásúak, mint a tested által előállítottak.
A szteroidok bejuttatása a szervezetbe
A szteroidok alkalmazhatók helyileg (krém vagy kenőcs), szájon át (tabletta) vagy injekció formájában. Az injekció történhet vénába vagy izomba, de adható közvetlenül egy ízületbe vagy bursa-ba (egyes inak és az alatta lévő csontok közötti nyáktömlőbe) vagy az inakba és más lágyrészekbe is.
A szteroidok hatása
A gyulladás egy természetes folyamat, amely alapvetően fontos a szervezet védelmében. Fehérvérsejtjeid és a tested által előállított vegyi anyagok megvédenek a fertőzéstől és az olyan „betolakodóktól”, mint például a baktériumok és a vírusok.A gyulladást vörösség, melegség, duzzanat és fájdalom jellemzi.
Bizonyos betegségekben a szervezet védelmi rendszere (immunrendszer) nem működik megfelelően és túlzott aktívitással reagál valamely anyagra. Például tévesen ismeri fel a szervezet saját anyagait, szöveteit és „ellenük fordulhat”, károsíthatja azokat.
A szteroidok csökkentik a gyulladást és az immunrendszer aktivitását, ezért a különféle gyulladásos betegségek és állapotok kezelésére alkalmazzák őket.A szteroidok csökkentik az immunrendszer aktivitását is, befolyásolva a fehérvérsejtek működését.
Milyen állapotokat kezelnek szteroidokkal?
A szteroidokat főleg gyulladásos állapotok, például szisztémás vasculitis (erek gyulladása) és myositis (az izom gyulladása),reumatoid arthritis (ízületi gyulladás), szklerózis multiplex, lupus, Sjögren-szindróma vagy köszvény kezelésére alkalmazzák.
Milyen előnyei vannak a szteroidoknak?
Amikor a gyulladás olyan erős, hogy veszélyezteti az egyes szerveket, a szteroidok segítenek megvédeni őket, sok esetben életmentőnek is bizonyulnak. Például megelőzhetik a veseelégtelenség súlyosbodását lupusban vagy vasculitisben szenvedőknél. Szteroid terápia nélkül az e betegségben szenvedőknek csak az állandó dialízis vagy vese transzplantáció lehet megoldás.
Alacsony dózisú szteroidok jelentősen megkönnyítik a fájdalomtól és ízületi merevségtől (ideértve a reumás ízületi gyulladást) szenvedő betegek életét. A magasabb dózisú szteroid ideiglenes alkalmazása segíthet az arthritis súlyos fellángolásakor is.
Szájon át? Vénásan? Helyi injekcióban?
Amikor a szteroidot tabletta formában a szájon át veszed be, akkor az áthalad a tápcsatornán, illetve a lebontásért és méregtelenítésért felelős szerveken (máj), így ezután csak az emésztésből visszamaradó, bizonytan mennyiségű hatóanyagok jutnak el oda (például ízületekbe), ahol a hatásukra leginkább szükség lenne.
Ha tehát a szteroidhatásra egy adott területen -például térdízület- van szükség, akkor közvetlenül a problémás területbe (ízületi rés, bursa, stb.) adják be injekció formájában. Ilyenkor nincs lebomlás, hiszen azonnal a szükséges hatási helyszínre kerül a szer, elkerülve az emésztést.
Gyakran injektálják közvetlenül az ízületekbe olyan állapotok kezelésére, mint a reumás ízületi gyulladás, köszvény vagy más gyulladásos betegségek. Gyakori a sarkantyús fájdalom, gyulladt bursa vagy ín közelébe történő beadás. Az ilyen injekciók után a páciensek egy része megkönnyebbülésről számol be.
A lokálisan adott szteroid injekciók általában jól tolerálhatók és kevésbé valószínűek a súlyos mellékhatások. Az injekciók segíthetnek elkerülni az orális szteroidok nagyobb dózisának szükségességét.
Tudni kell, hogy a szájon át vagy vénásan alkalmazott szteroidok esetén a mellékhatások kockázata sokkal magasabb, mint helyi alkalmazásnál.
Milyen mellékhatásai lehetnek a szteroidok helyi adásának?
A közvetlenül a beteg területbe adott szteroid injekció az egyik leghatékonyabb módja a fájdalomcsillapításnak és a funkció javításának, de általában nem gyógyítja a betegséget – csak tüneti a kezelés!
A helyi szteroid adásnál a következő mellékhatások fordulhatnak elő:
- fertőzés fellángolása (az immunrendszer gátlása miatt)
- allergiás reakciók
- vérzés az ízületbe
- bőr elszíneződés
- csont, szalagok és inak gyengülése és ínszakadás (ha gyakori, ismételt beadás történik ugyanazon a területen)
Nem mindenkinél jelenik meg mellékhatás és a mellékhatások személyenként változhatnak.
Ha a szteroid injekciók ritkák (három-négy hónapnál hosszabb idő telik el közöttük), lehetséges, hogy a felsorolt mellékhatások közül egyik sem fordul elő.
Termékajánló: SaltDome sóterápiás készülék
Tudtad, ha a légúti allergiád, asztmád miatt rendszeresen szteroidra szorulsz, akkor egy természetes módszer, a sóterápia segítségével csökkentheted a szükséges gyógyszermennyiséget? Kevesebb szteroid – kevesebb mellékhatás. Megéri!
A szájon át adagolt (orális) szteroidok lehetséges mellékhatásai
A mellékhatások szaporodnak a magasabb dózis és hosszabb kezelés esetén. A mellékhatások sokkal gyakoribbak a szájon át szedett gyógyszereknél, mint a helyileg beadottnál.
Néhány mellékhatás enyhe, szinte jelentéktelen, azonban sok olyan súlyos, hogy nagyobb veszélyt jelentenek a kezelt életére, mint maga az eredetileg kezelni kívánt betegség.
Az orális szteroidok gyakori mellékhatásai a következők:
- Homályos látás, szürkehályog vagy glaukóma
- Alvászavar, álmatlanság
- Idegesség, nyugtalanság, hirtelen hangulatváltozások
- A testszőrzet erősödése
- A bőr elvékonyodik, könnyen bereped
- Akne (pattanások)
- Gyengül a fertőzések elleni védelem
- Izomgyengeség, izomsérülés, húzódás, zúzódás
- Csontritkulás
- Gyomor irritáció és gyomorvérzés
- Duzzadt, puffadt arc, vízvisszatartás, ödéma
- Megnövekedett étvágy, súlygyarapodás
- Magas vérnyomás kialakulása vagy súlyosbodása
- A cukorbetegség romlása
Megjegyzés: A felsorolásban csak a leggyakoribb mellékhatásokat említjük és nem az összes lehetséges mellékhatást. Ha mellékhatásra van gyanúd, vedd fel a kapcsolatot az orvosoddal.
Szteroidot szedek. Biztosan lesz mellékhatása nálam is?
Nem. Az esetleges mellékhatások kialakulása személyenként változik. Ha a szteroid használata rövid (néhány naptól néhány hétig), akkor lehetséges, hogy a felsorolt mellékhatások közül egyik sem fordul elő. Általában nem fordul elő, ha alkalmi szteroid injekciót adnak arthritis, tendinitis vagy bursitis kezelésére.
Ha azonban a szteroidot hosszabb ideig kapod (néhány hónap, esetleg több év), egyre több mellékhatás megjelenésével számolhatsz.
Hogyan csökkenthetők a mellékhatások?
A szteroidok mellékhatásainak minimalizálása érdekében:
- Csak akkor használj szteroidot, ha mindenképpen szükséges.
- Ha lehetséges, helyi kezelést válassz a szájon át bevett tabletta vagy vénás injekció helyett.
- Használd a minimális adagot, amely szükséges a betegség szabályozásához
- Használj más, gyógyszermentes fizikoterápiás kezeléseket annak érdekében, hogy a szteroid adagot a minimálisra csökkenthesd.
- Kísérd figyelemmel a mellékhatások kialakulását.
- Ha a kezelés már szükségtelem, a gyógyszert ne hirtelen hagyd el, hanem fokozatosan csökkentsd az adagot.
- Gyakran ellenőrizd a vérnyomásod.
- Gyakran ellenőrizd a vércukrod.
- Időnként ellenőriztesd a csontsűrűséged.
- Ha mellékhatást észlelsz, akkor azokat kezelni kell. Itt azonban tudnod kell, hogy az újabb gyógyszerek újabb mellékhatásokat fognak okozni…
Kinek nem ajánlott a szteroidok szedése?
A szteroidok szedése -csakúgy, mint más gyógyszereké- nem ajánlott mindenkinek. Általában nem javasolt a szteroid:
- fertőzéses betegség
- cukorbetegség
- magas vérnyomás vagy pangásos szívelégtelenség
- gyomorfekély
- csontritkulás
- glaukóma megléte esetén.
Hogyan születik döntés a szteroid kezelésről?
A szteroidok rendelése az orvos feladata. Az erre vonatkozó döntése mindig az egyedi szituáció alapos elemzésével történik. A lelkiismeretes és felkészült kezelőorvos mérlegeli az életkorod, az általános egészségi állapotod, esetleges más gyógyszered hatását és gondoskodik arról is, hogy megértsd a szteroidok lehetséges előnyeit és kockázatait, mielőtt még elkezded szedni őket.
Összefoglalás
A szteroidok számos esetben nélkülözhetetlenek az életet veszélyeztető állapotok elhárításában, amikor is használatuk és az esetleges mellékhatások kisebb kockázatot jelentenek, mint maga az elhárítandó veszély.
Sok-sok olyan betegség van azonban, amely az életet nem veszélyezteti, de kisebb-nagyobb kellemetlenséget okoz a mindennapokban. A szteroid szedés korai megkezdése hosszú távon nagyobb kárt okozhat egészségedben, mint amit maga a betegség okozna.
Tudom, hogy amikor az ízületi fájdalom folyamatosan kínozza az embert, hajlamos a szteroidok által kínált gyors tüneti kezelést választani.Idővel azonban az elhamarkodott döntés visszafordíthatatlan következményekhez vezet.
A szteroid szedés megkezdése előtt érdemes a korszerű fizikoterápiás módszerekkel kezeléseket végezni. Ezeket a eljárásokat már évtizedek óta alkalmazzák a gyógyításban. Hatásuk lassabban alakul ki, mint a gyógyszereké, de teljesen mellékhatásmentesek és gyógyító hatásuk is van (szemben a szteroiddal, ami csak a tüneteket nyomja el).
Az otthon használható TENS, mikroáramú,terápiás ultrahang, lágylézer, mágnesterápiás, hideg, melegterápiás és egyéb készülékekkel végzett a kezelésekkel késleltethető a szteroidhasználat megkezdése, de legalábbis csökkentheted a szükséges gyógyszermennyiséget – hatalmas előny ez a mellékhatásokkal szemben. Szteroidot akkor kezdj, ha ezek a módszerek néhány hét után sem hoznak javulást.
Fontold meg! A Te hosszú távú egészségedről és életminőségedről van szó!
Gyakran ismételt kérdés
„Meddig tart a szteroid hatása”?
„A diprophos injekció hatása meddig tart”?
A szteroid injekció egy népszerű terápiás módszer, amely gyorsan segíthet enyhíteni a fájdalmat és a gyulladást a test egy adott területén. Leggyakrabban ízületi vagy ízület környéki panaszok (például boka, könyök, csípő, térd, váll, gerinc vagy csukló -, illetve nagyobb inak) első kezelésekor adják. Hazánkban általában „szteroid injekciót” említenek, míg az angolszász orvosok a „kortizol shot” […]
Egy felmérés szerint csak a magyar lakosság mintegy 15 %-a mozog havonta legalább egyszer, ennél lényegesen kevesebben vannak a rendszeresen, heti 3-4 alkalommal sportolók. Meg is van az eredménye: a felnőtt lakosság 66% a túlsúlyos és elhízott, 45%-a egy vagy több krónikus betegségben szenved. A harmadik legtöbb gyógyszert fogyasztjuk Európában. 50 éves korára a magyar […]
A napokban találkoztam a facebookon ezzel a képpel, ami jól szemlélteti a mai egészségügyi viszonyokat, és méginkább a betegek (jelentős részének) a mentalitását! Nemcsak hazánkban, de a fejlett egészségügyű országokban is ez van. De mit is olvasok ki ebből az egy képből? Mit lehetne átadnom Neked, hogy tanulhass belőle? Teljes mértékben igazolt orvosi tény, hogy […]
Az orvostudomány egyik alapvető tézise: „Medicus Curat, Natura Sanat”. Azaz az orvos kezel, de a természet gyógyít. A fizikoterápiás módszerek lényege, hogy gyógyszermentesen segítik a tested saját öngyógyító mechanizmusait és ezzel azt, hogy a tested képes legyen legyűrni a betegségeket. Nézzük a részleteket! Nézd meg filmen, a Youtube csatornámon. Lehet, hogy „megmosolyogsz”, mert nem hiszel az öngyógyításos „hókuszpókusz” […]
Az otthoni orvostechnika a gyógykezelés egy új lehetőségét biztosítja az orvos számára, ami lehetővé teszi a betegek számára, hogy aktívan részt vegyenek saját gyógyulási folyamatukban. A cikkben bemutatom, hogyan változtathatja meg az otthoni orvostechnika az egészségügyi ellátást, és milyen előnyöket nyújt mind a betegek, mind az egészségügyi szakemberek számára. Nézd meg a témáról készült filmem […]
Bizonyára te is tapasztaltad már, hogy egy krónikus betegség vagy sérülés kezelése során számos alkalommal kell orvoshoz, gyógytornászhoz vagy más szakemberhez járnod. Ezek a rendszeres látogatások nem csak idődet és energiádat veszik el, de jelentősen befolyásolják mindennapi életedet is. Az orvosod valószínűleg felírt gyógyszereket, javasolt terápiákat, de ritkán esik szó azokról a modern otthoni terápiás […]
„Négy hónapja balesetem volt, az egyéb sérülések mellet az egyik ágyéki csigolyám összeroppant, ezt csavarokkal rögzítették. Jópár napot voltam az intenzíven is. Majd az osztályra kikerülve kaptam néhány gyógytornát és fizikoterápiát is. A problémám, hogy azóta sem nyertem vissza az erőmet. A combizmaim elvékonyodtak, nehezemre esik a járás, hamar elfáradok. Szeretnék valamilyen készüléket. Kérem tanácsát.”- […]
Képzeld el, hogy egyik napról a másikra változik meg az életed. Egy váratlan betegség vagy baleset következtében kórházba kerülsz, ahol az orvosok mindent megtesznek az életed megmentéséért. Az akut ellátás után azonban gyakran szembesülhetsz azzal a helyzettel, hogy magadra maradsz a további gyógyulás útján. Ez a helyzet sajnos nem egyedi eset Magyarországon, hanem egy rendszerszintű […]
A szakemberekről szóló cikksorozatban most Hepp Grétát mutatom be, aki a fiatal, világlátott generáció képviselője. Külföldön szerzett diplomájával, kinti tapasztalataival, tudásával itthon szeretne boldogulni. Kedvenc területe a sportolók mozgásrehabilitációja, azaz abban segít, hogy a különféle sérülésekből, műtétekből a lehető leggyorsabban felépülj és visszanyerd a sérülés előtti állapotod. Több módszert alkalmaz, többek között a legkorszerűbb izomstimulációt is. Munkájáról, […]