
Szteroid injekció (kortizol shot) – mit érdemes tudni?
A szteroid injekció egy népszerű terápiás módszer, amely gyorsan segíthet enyhíteni a fájdalmat és a gyulladást a test egy adott területén. Leggyakrabban ízületi vagy ízület környéki panaszok (például boka, könyök, csípő, térd, váll, gerinc vagy csukló -, illetve nagyobb inak) első kezelésekor adják.
Hazánkban általában „szteroid injekciót” említenek, míg az angolszász orvosok a „kortizol shot” (kortizol löket) kifejezést használják. Az injekciós oldat általában kortikoszteroid csoportba tartozó gyógyszert és helyi érzéstelenítőt tartalmaz. A kortizon fő hatása, hogy csökkenti a test saját immunválaszát és gyorsan az ízületi panaszok csökkenését eredményezi. Emiatt egyes orvosok (és persze a nem kellően tájékoztatott betegek is) annyira „szeretik”, hogy gyakran az első orvos-beteg találkozáskor beadásra kerül az injekció.
A szteroid azonban nemcsak barát! Olvasd el ezt az írásom.
A lehetséges mellékhatások miatt az egy éven belül adható szteroid kezelések száma korlátozott. A szteroidnak számos negatív mellékhatása van, amelyekről érdemes tudni. Nagyobb probléma azonban, hogy az esetek jelentős részében a természetes immunfolyamat „elnyomása” ahhoz vezethet, hogy a betegség nem gyógyul azonnal, állandóvá (krónikussá) válik, sőt hosszabb távon súlyosbodik.
Mire használják?
A kortizon injekciók az ízületi gyulladás, például a reumatoid artritisz kezelésében lehetnek a leghatékonyabbak. Más betegségek gyógyításának is részét képezhetik, többek között:
- Hátfájás
- Köszvény
- Porckopás
- Artritisz psoriatica (pikkelysömör miatti ízületi gyulladás)
- Reaktív artritisz
- Íngyulladás
- Ínhüvelygyulladás
Kockázatok
Egyetlen injekciónak általában nincs maradandó hatása. Minél nagyobb az adag és minél gyakrabban történik a beadás, annál nagyobb a mellékhatások és azok súlyosságának kockázata. A mellékhatások közé tartozhatnak:
- a beadáshoz közeli csontok elhalása
- ízületi fertőzés (a nem megfelelő beadás miatt)
- idegkárosodás
- átmeneti arcpír
- átmeneti fájdalom és gyulladás fellángolása az ízületben
- a vércukorszint átmeneti emelkedése
- az ín gyengülése, sőt szakadása
- a közeli csontok elvékonyodása (csontritkulás)
- a bőr és a lágyszövetek elvékonyodása az injekció beadásának helye körül
- a bőr kifehéredése vagy világosodása az injekció beadásának helye körül
Mint már említettem, a kortizon gyátolja az immunrendszer működését. Az immunrendszer feladata, hogy legyőzze a gyulladást és a fertőzéseket. Ez azt jelenti, hogy szteroid kezelés alatt a fertőzésekkel szembeni védelmed lecsökken. Nem ajánlott szteroid kezelés, ha az alábbi fertőzések bármelyike fennáll:
- gombás fertőzés
- vírusfertőzés
- bakteriális fertőzés
Csak korlátozott mennyiségben!
Jelen adatok szerint az ismételt kortizon injekciók károsíthatják az ízületi porcot. Ezért korlátozni kell az ízületbe adott kortizon injekciók számát.
Általánosságban elmondható, hogy 6 hét eltelte után lehet újra adni a szert és általában évente legfeljebb három-négy alkalommal (ez persze függ az adott szertől is).
A kortizon erőteljes hatású és gyors megkönnyebbülést jelenthet a betegnek, mégis hosszú távon kell gondolkodni és a lehetséges negatív mellékhatások miatt meg kell próbálni a lehető legkevesebb szteroidot adni.
Különösen óvatosnak kell lenni, ha az alábbi betegségek bármelyike már fennáll:
- Oszteoporózis: a kortizon a csontszövet pusztulását, leépülését serkenti, rontja az elvékonyodott csont szerkezetét.
- Cukorbetegség: már egy injekciós is növeli a vércukorszintet, rendszeres szteroid hatásra cukorbetegség alakulhat ki.
- Magas vérnyomás és szívbetegség: kutatások kimutatták, hogy a szteroidok növelik a szív- és érrendszeri betegségek esélyét, beleértve a szívrohamot, a szívelégtelenséget és a stroke-ot.
- Terhesség, szoptatás: károsíthatja a magzatot, és szoptatás alatt az anyatejbe is átvihető.
- Májbetegség.
- Gyomorbetegségek (beleértve a fekélyes vastagbélgyulladást és más fekélyeket).
- Izombetegségek.
- Vesebetegségek.
Szteroid injekció beadása
Ha vérhígítót szedsz, a kortizon injekció beadása előtt jelezd az orvosnak, mert a beadás helyén vérzés vagy a véraláfutás keletkezhet. Egyes étrend-kiegészítőknek is van vérhígító hatása. Kérdezd meg kezelőorvosod, hogy milyen gyógyszereket és étrend-kiegészítőket kell kerülnöd a kortizon injekció alkalmazása előtt.
Tájékoztasd az orvost, ha az előző két hétben „megfázásod”, 38 °C-os vagy annál magasabb lázad volt.
Maga az injekció beadása épp úgy zajlik, mint bármely másik injekcióé. A beadási hely körüli bőrt megtisztítják. Nagyobb rendelőkben ultrahanggal vagy más képalkotó eljárással figyelhetik a tű haladását a testedben – hogy a tűt a megfelelő helyre helyezzék.
Kortizon beadása utáni azonnali hatások
Egyeseknél a mellkas és az arc kipirosodik és melegséget érezhetsz még. Ha cukorbeteg vagy, átmenetileg megemelkedhet a vércukorszinted.
Egy-két napig védd az injekció beadásának területét. Ha például a válladba kaptad, kerüld a nehéz dolgok emelést; ha a térdedbe, lehetőleg ne állj sokáig, méginkább kerüld a futást, kocogást.
Ha a beadás környéke érzékeny, jegeld a területet, de semmiképp ne használj melegítőpárnát.
1-2 napig csak zuhanyozz, ne ülj fürdőkádba, ne menj fürdőbe.
Figyelj a fertőzés jeleire. Ha a beadás helyén még 48 óra után is fáj, duzzadt és kivörösödik, mielőbb jelezd az orvosnak.
Kortizon shot vagy fizikoterápia?
A kezelések eredményei általában a terápia okától függenek. Vannak olyan elváltozások, problémák, amelyek nagyon jól reagálnak erre a típusú kezelésre – elsősorban a burzitisz és a mukozitisz.
A szteroid az injekció beadásának helyénél szétterül. Mivel a kortizon injekció általában fájdalomcsillapítót is tartalmaz, így a panaszaid akár azonnal csillapodhatnak. De ez nem gyógyulás – a szer csak „elfújja” a tünetet.
A fájdalom és a gyulladás átmeneti fellángolása megfigyelhető az injekció beadása után akár 48 órával is. Ezt követően az érintett ízület fájdalma és gyulladása csökken, mely kedvező állapot több hónapig is eltarthat, fennmaradhat.
Több kutatás hasonlította össze a fizikoterápia és a kortizon injekciók hatását.
A kortizon injekció 6 hét után (azaz rövid távon) nagyobb javulást mutatott, mint a fizikoterápiás módok.
Hosszú távon azonban fordult a helyzet. A 12 hónap elteltével végzett ellenőrzéskor a szteroidot kapók között jelentősen magasabb a visszatérő problémák, fájdalom és diszfunkció gyakorisága.
Nagyon fontos annak megértése, hogy a kortizon injekció a rövid távon kedvező hatás ellenére nem jelent tartós megoldást, sőt éppen ez a fő kockázata.
A kortizon rövid távon jótékony hatású, ami miatt a beteg úgy hiszi, minden rendben. Valójában nagyobb a veszélye, hogy az állapot hosszabb távon súlyosbodik.
Miért adnak mégis szteroidot?
Akit fájdalom kínoz, az minél előbb szeretne megszabadulni tőle. A fizikoterápiás kezelések hatása lassan, hetek alatt alakul ki, azaz a beteg napokig csak mérsékelt javulást eredményez. A fizikoterápitá kapó beteg tehát türelmetlen és ismét megjelenik az orvosnál.
Az orvos pedig „nem szereti” a rendszeresen visszatérő és panaszkodó beteget, így gyorsan előkerül a szteroid. A panaszok mérséklődnek, de mivel ez nem gyógyítás, csak „varázslás”, így majd vissza fognak térni. Csak idő kérdése.
Lásd A „kutyaszar stratégia” – azaz miért nem gyógyulsz? című cikkem.
A leghatékonyabb kezelés a helyes életmód és a fizikoterápia keveréke. Ez azonban nem ad azonnali eredményt. A javulás a problémától függően jelentősen elhúzódhat.
A testreszabott edzésgyakorlatok, excentrikus edzés, a gyulladáscsökkentő eszközök (terápiás ultrahang, lágylézer, mikroáram, pulzáló mágneses mező, stb) alkalmazása, az izmoerő visszanyerés gyorsítása izomstimulátorral mind olyan módszer, ami a test regenerációs folyamatait segíti, támogatja és valódi javuláshoz vezet.
Ez azonban akár 2-3 hónapig is tarthat és ennek a kedvező állapotnak megtartása további erőfeszítést igényel.
A szteroid injekció azonnali eredményt ad, nem kell erőfeszítést tenni… elég csak rövid távon gondolkodni és nem gondolni a jövőre. Ezt hívják struccpolitikának.
Gyakran ismételt kérdés
A Diprophos (betametazon) egy szteroid alapú gyógyszer, melyet elsősorban gyulladások és allergiás reakciók kezelésében használnak. A készítményben található hatóanyag két különböző formában jelenik meg: az egyik komponens, a betametazon-nátrium-foszfát azonnal kifejti hatását, míg a másik összetevő, a betametazon-dipropionát fokozatosan felszabadulva biztosítja a tartós terápiás eredményt.
A beadást követően a nátrium-foszfát származék néhány órán belül eléri a legmagasabb koncentrációt a vérben, így biztosítva az azonnali tünetjavulást. Ezt követően lép működésbe a dipropionát forma, amely hosszabb időn át fejti ki hatását.
A hatóanyag jelentős része 14-21 nap alatt távozik a szervezetből, azonban a terápiás eredmény ettől független időtartamú lehet.
A kezelés eredményességének időtartama számos körülménytől függ: szerepet játszik benne a beadott mennyiség, az alkalmazás területe, a kezelni kívánt betegség jellege és erőssége, valamint az egyéni szervezeti reakciók.
A gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatás jellemzően több napig, esetenként hetekig észlelhető. Arthritis esetében például a tünetek enyhülése akár több hétig is fennmaradhat.
A terápia során különböző nem kívánt hatások jelentkezhetnek, például az izmok gyengülése, a csontsűrűség csökkenése, vérnyomás-emelkedés vagy a vércukorérték növekedése, illetve az injekció helyén a bőr halványodása.
Mozgásszervi betegségekkel kapcsolatos Facebook posztjaim számos kommentelője ecseteli, hogy a szteroid mennyit segít panasza enyhítésében és lelkesen ajánlgatják egymásnak a különféle szereket. Egyesek „tukmáló” aktivitása „felzaklatott” és ezért külön írást szentelek a kérdésnek. Jó lenne megérteni, hogy a szteroidok nem igazi barátod! Bár egyes állapotokban nagyon gyorsan megszabadítanak a kellemetlen fájdalmaktól, azonban tartósabb szedés esetén alattomosan ellened fordulnak, több és súlyosabb betegséget okoznak, mint amit eredetileg kezelni szerettél volna. Érdemes tehát a szteroidokra gyanakvással tekintened és minden elkövetni, hogy minél ritkábban és minél kevesebb jusson belőlük a szervezetedbe. Különösen kerülendő, hogy a szomszéd által szedett szerből te is „bekapj” egyet-egyet anélkül, hogy tudnád, mit okozol magadnak.
Az asztma (asthma bronchiale) egy olyan krónikus tüdőbetegség, melyben a hörgők nyálkahártyája megduzzad, begyullad, a falukban levő simaizmok görcsösen összehúzódnak és ezáltal a légutak összeszűkülnek. Ettől válik a légzés nehezítetté.
Ha COPD (krónikus obstruktív bronchitisz) miatt állsz kezelés alatt, akkor érdemes tudnod, hogy a betegség jelenleg nem gyógyítható. Ezért a kezelések célja, hogy a tüneteid csökkentse, megszüntesse. Nélküled azonban nem sokra mennek! Ha nem szeded a gyógyszereid, nem hagyod abba a dohányzást, akkor a tüneteid súlyosbodni fognak. Akár a mindennapi tevékenységed is akadályozhatja a fulladás. Nézzük, hogy mit lehet és mit érdemes tenned!
A krónikus gyulladás korunk egyik leggyakoribb kórképe. Okai szerteágazók, döntő mértékben az életmódban keresendők. Nézzük a fontosabb tudnivalókat.
A krónikus gyulladás szorosan összefügg a táplálkozással, az anyagcsere és az energiatermelő folyamatokkal. Ha megérted, miért nagyon fontos a mitokondriális egészség, akkor a táplálék-összetételre és az étkezések ütemezésére odafigyelve, erőfeszítés és önsanyargatás nélkül is megelőzheted a krónikus betegségek jelentős részét és tehetsz a súlytöbblet ellen is. Miből „keletkezik” az energia? Testednek energiára van szüksége. […]
A vegetatív vagy autonóm idegrendszer az idegrendszer egy olyan része, amely az akaratunktól független (nem befolyásolható) testi funkciók szabályozásáért felelős. Olyan alapvető életfolyamatokat szabályoz, mint a szívverés, a légzés, az emésztés. Fő részei szimpatikus és paraszimpatikus rendszer. Szimpatikus idegrendszer „Harcolj vagy menekülj” rendszerként ismert. Főként a veszélyhelyzetekre való gyors reagálást és az ehhez szükséges folyamatok […]
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy öreg paraszt, akit mindenki kedvelt. Matyi bácsinak hívták. Ahogy akkoriban sokan mások, ő is tartott lovat. Hajnalban kelt, befogta a kocsi vagy az eke elé, dolgoztak a mezőn tavasztól késő őszig. Jött a tél, derékig ért a hó, térdig a sár… de Matyi bácsi ekkor is felkelt, […]
A betegek ma így beszélnek egymás között: Kértem egy MRI-t. Felirattam magamnak antibiotikumot! Kértem egy beutalót Harkányba. Lám csak! Beteljesült Dr. Bubó híres mondása: „Diktál a beteg, írja az orvos!”… Szerintem ez szégyen, mármint, hogy a vizsgálatok, receptek jelentős része nem orvosi indikáció alapján, hanem a beteg „nyomására”, kérése hatására születik. Ezt a „mesémet” az […]