
Prosztata műtét szövődményei és kezelése
Prosztata műtétre leggyakrabban prosztatarák vagy jóindulatú prosztata megnagyobbodás (BPH) kezelése céljából történik. A prosztatektómia kifejezés a prosztata teljes, műtéti eltávolítását jelenti. A beavatkozás különböző szövődményekkel járhat, amelyeket akut (rövid távú) és hosszú távú komplikációkra oszthatunk.
A prosztatektómia akut (rövid távú) szövődményei és kezelése
Jellemzően a műtét utáni napokban vagy hetekben jelentkeznek.
Leggyakoribb akut szövődmények
- Vérzés és vérzéses szövődmények – Jelentős vérvesztés fordulhat elő a műtét alatt vagy után, ami akár vér adását teheti szükségessé.
- Fertőzések – húgyúti fertőzés vagy sebgyulladás alakulhat ki.
- Vizeletrekedés – A műtét utáni duzzanat miatt a beteg nem tud megfelelően vizelni.
- Vérrögképződés (mélyvénás trombózis, tüdőembólia) – A műtét során és után fokozott a vérrögképződés kockázata, ami akár a tüdőbe is eljuthat.
- Varratelégtelenség – A húgyhólyag és a húgycső közötti varrat nem gyógyul megfelelően, ami vizeletszivárgáshoz vezethet.
- Fájdalom és duzzanat – A műtét utáni fájdalom és medencei duzzanat hetekig fennállhat.
Az akut szövődmények kezelése
- Fájdalomcsillapítás – Nem-szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok), szükség esetén opioidok.
- Antibiotikumok – A fertőzések megelőzésére vagy kezelésére.
- Véralvadásgátlók – A vérrögképződés kockázatának csökkentésére.
- Katéterhasználat – A vizelet megfelelő elvezetésére a húgycső katéterezése szükséges lehet a gyógyulás érdekében.
- Sebkezelés – A sebfertőzések elkerülése érdekében megfelelő gondozás.
A prosztata műtét hosszú távú szövődményei
Olyan komplikációk, melyek a műtét után azonnal, a műtét után hónapokkal vagy akár évekkel később is jelentkezhetnek, a hatásuk azonban tartós és a kezelésük is hosszadalmas.
Leggyakoribb hosszú távú szövődmények
- Vizelet inkontinencia – A vizelettartás képességének csökkenése a húgyhólyagot és húgycsövet szabályozó izmok és mozgatóideg károsodása miatt.
- Erektilis diszfunkció (merevedési zavar) – Az erekciót szabályzó idegek károsodása miatt tartós merevedési problémák léphetnek fel.
- Húgycsőszűkület – A műtéti heg kóros hegesedése miatt a húgycső beszűkülhet, ami vizelési nehézséget okoz.
- Medencei fájdalom – A műtét után néhány beteg tartós kismedencei fájdalomról számol be.
- Bélműködési zavarok – Ritkán a közeli végbél működési zavara is előfordulhat, amely székletürítési problémákat eredményezhet.
- Infertilitás (terméketlenség) – A prosztata és az ondóhólyag eltávolítása miatt a beteg elveszíti az ejakuláció képességét.
A hosszú távú szövődmények kezelési lehetőségei
A vizelet inkontinencia kezelése
A vizelettartási problémák nagyon gyakoriak a prosztatektómia után, de többféle kezelési módszer létezik:
Medencefenék erősítő gyakorlatok (Kegel torna) a gátizmok megerősítésével segítenek a vizelet visszatartásában. Az izmok visszaerősítése csak rendszeres, kitartó izomtréninggel lehetséges. Ahhoz, hogy Kegel gyakorlatok érdemi hatást adjanak, naponta többszöri, egyszerre minimum 10-15 perces gyakorlás szükséges. A hatás még így is 5-6 vagy akár több hónap alatt alakul ki.
Funkcionális izomstimuláció – egy modern kezelési módszer. A Kegel torna hatása elektromos izomstimulációval hatékonyabbá tehető és rövidíthető a hatás eléréséhez szükséges idő. Ide kattintva találod a megfelelő készülékeket.
Arra az időszakra, amíg a vizelettartási képességet visszanyered egy egyszerű eszköz, a Prosecca pánt segít az akaratlanul elcseppenő vizelet diszkrét megakadályozására.
Cikk ajánló: Inkontinencia stimulációs kezelése a gyakorlatban
Az inkontinencia kezelés egyik leghatékonyabb és leggyorsabb eredményt adó módja az izomstimuláció lehet. Alkalmazása nem bonyolult. A cikkben a stimuláció gyakorlati végrehajtását mutatom be.
A merevedési zavar (erektilis diszfunkció) kezelése
A merevedési zavar a prosztata műtét egyik leggyakoribb hosszú távú következménye. A kezelés többféle lehetőséget kínál.
Vákuumos erekciós eszköz egy mechanikus eszköz, amely vákuumot hoz létre a pénisz körül. Ennek eredménye, hogy a péniszbe vér áramlik, ami elősegíti az erekciót. Ennek megtartását pedig a pénisz tövére helyezett gumigyűrű biztosítja. A módszer biztonságos, nem invazív, gyakorlatilag mindenki számára segítséget jelent.
Prosztata műtét utáni pénisz tréning céljaira szolgál a Rehabi PVT nevű eszköz. Kifejezetten a prosztataműtét utáni pénisz tréning céljára készítették.
A prosztatektómia életmentő műtét lehet, de komoly rövid és hosszú távú szövődményekkel járhat. A vizelet inkontinencia és az erektilis diszfunkció a leggyakoribb hosszú távú problémák, amelyekhez többféle kezelési lehetőség áll rendelkezésre.
Termék ajánló: Rehabi-PVT vákuumos pénisz tréner
REHABI PVT®: kézi működtetésű vákuumpumpa /prosztata műtét utáni erekciós funkciózavar rehabilitációhoz és IPP / Peyronie betegség kezelésére
A széklet inkontinencia a széklet tartásának zavara vagy képtelensége, ami a széklet akaratlan szivárgását okozza a végbélből. Nyugaton „bél inkontinenciának” is nevezik. A súlyossága egyénenként eltérő, így a néhány csepp elcsorgásától a kontroll teljes elvesztéséig terjed. Bármi legyen is az oka, a széklet inkontinencia igen kínos lehet. Sokan szégyellik és nem fordulnak orvoshoz, pedig kezeléssel az esetek többsége javítható
Merevedési zavar vagy más néven erektilis diszfunkció a férfiakat érintő probléma. Merevedési zavarról akkor van szó, amikor a nemi vágy (libidó) ellenére sem alakul ki elégséges hímvessző-merevség vagy a merevedés létrejön ugyan, de annak mértéke vagy időtartalma csökkent. Ez lehetetlenné teszi a közösülést vagy eredményes befejezését, jelentősen csökkentve a szexuális együttlétek élvezetét és minőségét. A […]
Az impotencia a férfiak számára kétségkívül azon betegségek között van, amelyet szeretnének a lehető legmesszebb elkerülni életük során; ennek ellenére orvosi felmérések szerint manapság minden második 30 évnél idősebb férfi küzd merevedési problémákkal. Mi állhat a potenciazavar hátterében, hogyan lehet megelőzni, illetve – ha megjelent, akkor – kezelni ezt a problémát? A merevedési zavar és az […]
A Peyronie betegség egy hímvesszőt érintő elváltozás. Kemény csomók alakulnak ki a péniszben, ami egyre nagyobb görbületet okoz. Az esetek egy részében fájdalmas és előrehaladott állapotban ellehetetleníti a szexuális aktust. Ennek ellenére csak az érintettek kis része fordul orvoshoz, mert szégyelli. Ha ilyen panaszt észlelsz, fordulj orvoshoz – urológus vagy andrológus a megfelelő. Minél előbb […]
Ideg egy „kommunikációs kábel” a testedben. Információkat hoz és visz test felől az agyba és vissza, azaz az agyból a test felé is. Az idegek érző és mozgató impulzusokat egyaránt továbbítanak. Az érintés-, nyomás-, hőérző-, testhelyzet érzékelő impulzusok az agy felé mozognak, a motoros (azaz mozgató) jelek pedig az izmok felé. Az idegkárosodás következménye tehát az érzékelés, illetve a mozgatási képesség zavara, csökkenése vagy akár teljes elvesztése lehet.
A sóterápia világszerte elfogadott betegség megelőző és terápiás módszer. Már az ókori görögök is ismerték. Hipokrates, az orvostudomány atyja sós vízpára belégzését javasolta légzési nehézségben szenvedőknek. Légúti és bőrbetegségekben, továbbá allergiák esetén kiváló hatású. A hatása lassabban alakul ki, mint a gyógyszereké, de nagy előny, hogy természetes és nincs mellékhatása.
A mozgáshiány (más néven immobilizáció) a test egészének vagy valamely részének mozdulatlansága. Leggyakrabban súlyos betegség vagy műtét után áll elő az a helyzet, hogy nem vagy képes mozogni. Hasonló, ha csonttörés, sérülés esetén nem mozgatható valamely végtagod. Sokan önszántukból választják az „immobilitást”. Az inaktív életmód (ücsörgés a munkahelyen, a kocsiban, a TV előtt), a mozgásszegény […]
A magas vérnyomás (orvosi nevén hipertónia) ma a magyar emberek leggyakoribb betegsége! Amikor ’91-ben végeztem az egyetemen, a hivatalos adatok szerint mintegy 1.6 milló főt érintett hazánkban. Ma majdnem 3-szor ennyi, 4.2 millió vérnyomás beteget tartanak nyilván. Véleményem szerint ennek két fő oka van. Egyrészt az életmód, másrészt a súlyosan elhibázott orvosi kezelési protokollok! De […]
Egyre többen kérdőjelezik meg a mai orvoslási gyakorlatot. Mármint azt, hogy szinte minden bajod gyógyszerrel akarják „orvosolni”. A krónikus betegek többségénél az „életen át tartó” gyógyszeres terápia alig ad jobb eredményt, mint a semmi. A gyógyszer ugyanis nem mozgatja meg az izmaid, ízületeid. Azon sem változtat, hogy mit eszel, vagy milyen káros szenvedéllyel pusztítod magad. […]