medimarket logo

Telefon +36-53/200108

Kategóriák
medimarket logo

Telefon +36-53/200108

  • Kategóriák
    • Akciók
    • Összes termék
    • Betegség kezelés
    • Fitnesz
    • Készülékek kezelési cél szerint
    • Szépségápolás
    • Rendelői felszerelés
    • Tartozékok és kiegészítők
    • Tünetek A-Z
    • Állatgyógyászat
    • Újracsomagolt termék
    • Végkiárusítás
  • Élethosszig blog
    • Betegség és tünetei
    • Edzés és sérülések
    • Életmód
    • GyIK
    • Készülék és eszköz
    • Rehabilitáció
    • Terápia és kezelés
  • Fórum
  • Info
  1. Élethosszig blog
  1. Élethosszig blog
Vissza
A fizioterápia szerepe a gyógyulásban

A fizioterápia szerepe a gyógyulásban

Gyakran keresnek meg mozgásszervi problémákkal küzdők. Sokszor észreveszem, hogy a többségük valamilyen gyógyszert, műtéti beavatkozást szeretne, ami azonnal megoldja a panaszait. Ilyen azonban nincs. Sőt! Meggyőződésem, hogy ezek helyett a fizioterápia lehet a leghatékonyabb megoldás. Ebben a cikkben szeretném elmagyarázni neked, hogy miért javaslom gyakran a fizioterápiát és hogyan segíthet a gyógyulásodban.

2024.12.13 20:12 Dr. Zátrok Zsolt
Dr. Zátrok Zsolt

Miért ajánlom a fizioterápiát?

A mozgásszervi problémákkal hozzám fordulók esetén számos esetben azt látom, hogy a betegek ragaszkodnak a gyógyszerekhez és a műtéthez, mert az a vágyuk, hogy „valaki oldja meg a problémájukat”.

A tünetek hatékonyan kezelhetők lennének fizioterápiával, amely biztonságos és természetes módja a gyógyulásnak. Azonban ehhez az kell, hogy a beteg felismerje, neki is van teendője az egészsége visszanyerése érdekében, nem elég mástól várni a csodát.

A fizioterápia nem csak a tüneteket kezeli, hanem a problémák gyökerét célozza meg. Például a krónikus derékfájdalom megszüntethető még akkor is, ha az MRI vizsgálat (nem kiszakadt) porckorongsérvet mutat ki. Ilyenkor eleve nem javasolnak azonnali műtétet, hanem fizioterápiás kezeléssorozatot írnak elő.

Néhány (általában 3-4) hónap alatt a célzott tornagyakorlatok és a kiegészítő fizikoterápiás kezelések hatására fájdalmak jelentősen csökkentek és elkerülhető a műtéti beavatkozás.

Mely egészségügyi problémák esetén javaslom a fizioterápiát?

Számos olyan állapot van, ahol a fizioterápia kiemelkedően hasznos lehet. Szeretném részletesen bemutatni neked azokat a főbb területeket, ahol a fizioterápia jelentős javulást hozhat:

Mozgásszervi problémák

Az egyik leggyakoribb terület, ahol fizioterápiát javaslok, a különböző mozgásszervi panaszok kezelése. Ilyen például a krónikus ízületi gyulladás. A gyógyszeres kezelés mellett fizikoterápiás kezelések (ultrahang, lágylézer, mágnesterápia, mikroáram és interferencia) kombinációja három hónap után jelentősen javítja az ízületeinek mozgékonyságát és csökken a fájdalom.

Gerinc- és nyaki problémák

A modern életmód sajnos gyakran vezet gerinc- és nyaki problémákhoz. Egyik fiatal, informatikus páciensem esetében a rendszeres nyaki fájdalom már a munkavégzését is akadályozta. A fizioterápiás kezelések során megtanulta a helyes testtartást, és olyan gyakorlatokat sajátított el, amelyekkel megelőzheti a problémák kiújulását.

Gyermekgyógyászati esetek

A gyermekek kezelésében a fizioterápia kiváló eredményeket mutat például a cerebrális parézis kezelésében. A rendszeres fizioterápia (így gyógytorna, köszöbértékes stimuláció (TES) és izomstimuláció kombinálása) jelentősen javíthatja a mozgáskoordinációt és az önálló mozgás képességét.

Várandósság alatt jelentkező panaszok

Terhesség alatt a kismamák gyakran küzdenek derékfájdalommal és a medencefenék izmainak gyengeségével. Számukra speciális tornagyakorlatok javasolhatók. A célzott gyakorlatok nemcsak a hátfájást enyhítik, de a szülés utáni regenerációt is  gyorsítják. A terhesség alatt a fizikoterápiás kezelések, mint izomstimuláció, lágylézer, mágnesterápia a magzat védelme miatt nem alkalmazható, így a kismamáknak be kell érniük a tornával.

Légzőszervi betegségek

Az asztma és egyéb légzőszervi problémák esetén kiemelkedően hasznosak lehetnek a légzéstechnikai gyakorlatok. Jelentősen csökkenthető a rohamok gyakorisága és súlyossága.

Sportolók sérülései

A sportolók sérüléseinek kezelésében a fizioterápia kulcsfontosságú szerepet játszik. Az aktív sportoló esetén nagyon fontos a mielőbbi visszatérés az edzéshez, mert az izomerő gyors tempóban épül le a sérülés miatti kényszerszünet alatt.

Ezért a kímélő tornamozdulatok mellett a gyógyulást segítő lágylézer, mikroáram, interferencia, ultrahang, Bemer kezelések nagy fontosságúak. Az izomerő elvesztését célzott izomstimulációval (EMS és NMES) lehet akadályozni, lassítani, sőt visszafordítani.

Neurológiai állapotok

Stroke vagy egyéb neurológiai problémák után a fizioterápia elengedhetetlen része a rehabilitációnak. A stroke utáni rehabilitáció legfontosabb részei a mozgásterápia és elektromos stimuláció. Ezek támogatják a neuroplaszticitást, azaz az agyi kapcsolatok „újrahuzalozását”. A fizioterápia segít visszanyerni az alapvető mozgásfunkciókat, javítja az egyensúlyérzéket és segíti az önálló életvitel megteremtésében.

Munkahelyi eredetű problémák

Az irodai munkát végzők körében gyakori az ismétlődő megterhelés okozta sérülés, továbbá a rosszul kialakított munkahelyi környezet miatti panaszok (például tech-back). Ezeknél a pácienseknél a fizioterápia nemcsak a tünetek kezelésében segít, de megtanítja őket a helyes munkavégzési technikákra is. Az ismétlődő mozdulatok miatt kialakuló túlterheléses ízületi, szalag és izompanaszok gyulladáscsökkentő eszközökkel, így ultrahanggal, mikroárammal, lágylézerrel, Bemerrel kezelhetők.

Stressz és szorongás

Kevesen tudják, de a fizioterápia a stressz és szorongás testi tüneteinek kezelésében is hatékony lehet. A relaxációs technikák és a célzott gyakorlatok segíthetnek a testi feszültség oldásában, ami gyakran a mentális tünetek enyhülését is eredményezi.

Hogyan illeszkedik a fizioterápia a gyógyítás folyamatába?

Orvosként azt vallom, hogy a gyógyítás holisztikus megközelítést igényel. A fizioterápia ebben kulcsfontosságú szerepet játszik.

Például egy stroke-on átesett betegnél már a kórházi kezelés alatt elkezdődik a fizikoterápia. Hazakerülés után NEM SZABAD ABBAHAGYNI a rehabilitációt. Sokan azt hiszik, hogy a kórházi néhány nap már elég… Stroke esetén a rehabilitációt a hazakerülés után hónapokon, de sokszor egy éven túl is folytatni kell.

Szükség van egy gyógytornászra és egy fizikoterapeutára, akik a beteggel és a családdal is szorosan együttműködve terápiás tervet állítanak össze annak érdekében, hogy segítse visszanyerni a mozgásképességet

Termékajánló: fizikoterápiás készülékek

Termékajánló: fizikoterápiás készülékek

A fizikoterápiás módszerek többsége oki terápiát biztosít, azaz a panaszok "gyökerét" kezeli, szünteti meg véglegesen. Elsősorban mozgásszervi eredetű fájdalmakra, gyulladásokra, panaszokra alkalmazhatók.

Nézd meg a kínálato! →

Mit végez a fizioterapeuta és hogyan segít neked?

A fizioterapeuta a „kulcs” a rehabilitációs folyamatban. Az orvos és a kórházi szakemberek elhárítják az életveszélyt vagy csökkentik az akut panaszokat. De amikor a beteget hazaadják, a feladatukat már nem tudják ellátni.

Ekkortól a fizioterápiás szakember kezébe (kellene) kerülni, aki:

  • alaposan felméri az állapotod, majd olyan gyakorlatsorozatot állít össze, annak érdekében, hogy fokozatosan nyerd vissza a betegség előtti állapotot.
  • ezeket a gyakorlatokat neked magadnak kell ismételned, mégpedig napról-napra egyre többet. Akkor is, ha nincs ott a gyógytornász.
  • a terapeuta (és a kezelőorvos) feladat javasolni olyan otthoni orvostechnikai eszközöket, melyekkel a gyógytorna hatékonyságát fokozhatod, a felépülést gyorsíthatod (például izomstimulátor, ultrahang, mágnesterápia, Bemer, lágylézer, stb.)
  • a fizioterapeuta nem látogat naponta! Kezdetben 2-3 hetente, majd egyre ritkábban kell találkoznotok annak érdekében, hogy megnézze, az otthoni gyakorlatokkal mennyit javítottál magadon és újabb feladatokat adjon, módosítson az eszközös terápián. Néhány hónap alatt szépen „kivezet” a problémából.

Mi a te szereped a gyógyulásban?

Orvosként azt tapasztalom, hogy azok a páciensek gyógyulnak meg, azok szabadulnak meg a panaszaiktól, akik megértik a feladatot és aktívan részt vesznek a terápiás folyamatban.

A te szereped különösen fontos, mert sem az orvos, sem a terapeuta nem végezheti helyetted a gyakorlatokat.

A gyógytorna és a fizikoterápia rendszeresen ismételve, lassan és fokozatosan alakítja ki kedvező változásokat a testedben – ezzel a probléma gyökerét „tépi ki”, azaz az eredendő okot szünteti meg. Ezért a panaszok sem térnek vissza.

Összefoglalás és jövőkép

Orvosként azt vallom, hogy a fizioterápia és az azt irányító terapeuta a gyógyítási folyamat rendkívül értékes része és szereplője. Tapasztalataim szerint azok a páciensek, akik komolyan veszik a fizioterápiás kezeléseket és együttműködnek a terapeutával, gyakran elkerülhetik a műtéti beavatkozásokat és tartós javulást érhetnek el.

Ne feledd, hogy a gyógyulás egy közös munka eredménye, amelyben neked, a kezelőorvosnak és a fizioterapeutának is megvan a maga szerepe. Ha követed az utasításainkat és aktívan részt veszel a terápiában, jelentősen növeled a gyógyulás esélyeit.

Bízom benne, hogy ez az írásom segített megérteni a fizioterápia szerepét és jelentőségét a gyógyulási folyamatban.

Fizioterápia – tudnivalók a gyógyító energiákról
2021.05.19 09:42 Dr. Zátrok Zsolt
Fizioterápia – tudnivalók a gyógyító energiákról

Az orvostudomány egyik alapvető tézise: „Medicus Curat, Natura Sanat”. Azaz az orvos kezel, de a természet gyógyít. A fizikoterápiás módszerek lényege, hogy gyógyszermentesen segítik a tested saját öngyógyító mechanizmusait és ezzel azt, hogy a tested képes legyen legyűrni a betegségeket. Nézzük a részleteket! Nézd meg filmen, a Youtube csatornámon. Lehet, hogy „megmosolyogsz”, mert nem hiszel az öngyógyításos „hókuszpókusz” […]

Csökkenti-e a magas vérnyomást a fizikoterápia?
2019.07.05 02:45 Dr. Zátrok Zsolt
Csökkenti-e a magas vérnyomást a fizikoterápia?

„Néhány héttel ezelőtt balesetet szenvedtem. A térdkalácsom megrepedt, a sípcsontomból kitört egy darab. Vásároltam egy Magnum XL készüléket a csontgyógyulás serkentésére. Mivel kényszerszabadságon vagyok, így naponta 3×2 órát kezelek. Azt vettem észre, hogy amióta használom, egyre alacsonyabb a vérnyomásom. Nem merem használni, mert valósággal szédelgek. Mit gondol? A készüléktől van? „- tette fel a kérdést […]

Krónikus betegség. Kinek a feladata a kezelés?
2018.09.24 04:57 Dr. Zátrok Zsolt
Krónikus betegség. Kinek a feladata a kezelés?

Mint hazánk lakóinak többsége, így valószínűleg Te is úgy hiszed, hogy mivel az egészségügyi járulékokat befizetted, ezért csak és kizárólag az orvosok feladata (kötelessége) meggyógyítani téged. Neked pedig elég egy-két szem gyógyszert bevenni és semmi teendőd sincs, mint a fotelben ülve várni a gyógyulásodra. Az egészségtelen táplálkozásod, a mozgásszegény életmódod nem adod fel, a káros […]

Krónikus gyulladás – okát az életmódodban keresd!
2024.01.28 12:47 Dr. Zátrok Zsolt
Krónikus gyulladás – okát az életmódodban keresd!

A krónikus gyulladás korunk egyik leggyakoribb kórképe. Okai szerteágazók, döntő mértékben az életmódban keresendők. Nézzük a fontosabb tudnivalókat.

Paraszimpatikus idegrendszer és krónikus betegségek kapcsolata
2024.02.13 12:20 Dr. Zátrok Zsolt
Paraszimpatikus idegrendszer és krónikus betegségek kapcsolata

Napjainkban egyre többször hallani az egyik legújabb elektroterápiás kezelési módról, a neuromodulációról, azon belül pedig a vagus stimulációról. A neuromodulációval bizonyos agyterületek, idegek működésének serkentése révén érhető el hatás.  Egyik típusa a vagus stimuláció, amely a paraszimpatikus idegrendszer aktivitását fokozza. Egyes szakemberek szerint a módszer gyökeres változást hozhat a ma leggyakoribb betegségek (cukorbetegség, érelmeszesedés, autoimmun […]

Metabolizmus monitorozás – mire való?
2021.07.08 13:55 Dr. Zátrok Zsolt
Metabolizmus monitorozás – mire való?

Ha életed tartós küzdelem a túlsúllyal -hol fogysz, hol visszanyered, amit leadtál-, akkor a metabolizmus monitorozása sokat segíthet a tartós eredmény elérésében. A metabolizmus jelentése anyagcsere, azaz a tápanyag- és az energiaáramlás összessége. A tested energiatermelése szempontjából elsődleges szerepe a szénhidrátoknak és a zsíroknak van. Ha tudod, hogy éppen melyikből állítod elő az energiát, akkor […]

Mese a parasztról meg a lováról
2021.07.12 14:39 Dr. Zátrok Zsolt
Mese a parasztról meg a lováról

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy öreg paraszt, akit mindenki kedvelt. Matyi bácsinak hívták. Ahogy akkoriban sokan mások, ő is tartott lovat. Hajnalban kelt, befogta a kocsi vagy az eke elé, dolgoztak a mezőn tavasztól késő őszig. Jött a tél, derékig ért a hó, térdig a sár… de Matyi bácsi ekkor is felkelt, […]

A mozgáshiány következményei a testedre
2021.05.05 06:08 Dr. Zátrok Zsolt
A mozgáshiány következményei a testedre

A mozgáshiány (más néven immobilizáció) a test egészének  vagy valamely részének mozdulatlansága. Leggyakrabban súlyos betegség  vagy műtét után áll elő az a helyzet, hogy nem vagy képes mozogni. Hasonló, ha csonttörés, sérülés esetén nem mozgatható valamely végtagod. Sokan önszántukból választják az „immobilitást”. Az inaktív életmód (ücsörgés a munkahelyen, a kocsiban, a TV előtt), a mozgásszegény […]

Egészséges életmód – a kulcs a betegségek megelőzéséhez
2017.04.19 09:34 Dr. Zátrok Zsolt
Egészséges életmód – a kulcs a betegségek megelőzéséhez

Az, hogy a rendszeres testmozgás és az egészséges étrend nagy mértékben meghatározzák egészségi állapotot, senki számára nem ismeretlen tény; de vajon mennyit teszel egészséged megőrzése érdekében és mennyire vagy tisztában azzal, hogy mivel teszel jót szervezetednek? Kétségtelen, hogy az internet új korszakot nyitott: ha valamilyen információra szükséged van, szinte az első dolgod, hogy bepötyögj pár […]

Vissza
Vásárlói fiók
  • Belépés
  • Regisztráció
  • Profilom
  • Kosár
  • Kedvenceim
Információk
  • Általános szerződési feltételek
  • Adatkezelési tájékoztató
  • Fizetés
  • Szállítás
  • Elérhetőségek
Scart Kft
  • 2730 Albertirsa, Koltói Anna utca 39.
  • +36-53/200108
  • info@medimarket.hu
  • facebook

Egyéb információk
  • Elállás részletek
  • Szerviz és Garancia
  • Egészségpénztári elszámolás
  • Csatlakozz viszonteladó partnerként
  • Csatlakozz affiliate partnerként
Árukereső.hu Árukereső.hu
A kényelmes és biztonságos online fizetést a Barion Payment Zrt. biztosítja, MNB engedély száma: H-EN-I-1064/2013. Bankkártya adatai áruházunkhoz nem jutnak el.
paypal
  • Akciók
  • Összes termék
  • Betegség kezelés
  • Fitnesz
  • Készülékek kezelési cél szerint
  • Szépségápolás
  • Rendelői felszerelés
  • Tartozékok és kiegészítők
  • Tünetek A-Z
  • Állatgyógyászat
  • Újracsomagolt termék
  • Végkiárusítás
  • Élethosszig blog
    Élethosszig blog
    • Betegség és tünetei
    • Edzés és sérülések
    • Életmód
    • GyIK
    • Készülék és eszköz
    • Rehabilitáció
    • Terápia és kezelés
  • Fórum
  • Info
Nyelv váltás
  • hu
  • en
  • sk
  • de
Pénznem váltás
Belépés
Regisztráció
Adatkezelési beállítások
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhet. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban talál.
A működéshez szükséges cookie-k döntő fontosságúak a weboldal alapvető funkciói szempontjából, és a weboldal ezek nélkül nem fog megfelelően működni. Ezek a sütik nem tárolnak személyazonosításra alkalmas adatokat.
A marketing cookie-kat a látogatók weboldal-tevékenységének nyomon követésére használjuk. A cél az, hogy releváns hirdetéseket tegyünk közzé az egyéni felhasználók számára (pl. Google Ads, Facebook Ads), valamint aktivitásra buzdítsuk őket, ez pedig még értékesebbé teszi weboldalunkat.
Az adatok névtelen formában való gyűjtésén és jelentésén keresztül a statisztikai cookie-k segítenek a weboldal tulajdonosának abban, hogy megértse, hogyan lépnek interakcióba a látogatók a weboldallal.
A személyre szabáshoz használt cookie-k segítségével olyan információkat tudunk megjegyezni, amelyek megváltoztatják a weboldal magatartását, illetve kinézetét.